Biotehnoloogiafirma kasutab maitsetugevdajate tootmisel inimloote rakke

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

9. juuli 2013 kell 10:56 

Religioosne ühendus Children of God for Life on kuulutanud välja boikoti suurte toidutööstusettevõtete toodangule, mille arendamisel tehakse koostööd biotehnoloogiafirmaga Senomyx. See ettevõte on spetsialiseerunud uute kunstlike maitsetugevdajate väljatöötamisele ja kasutab oma laborites testimiseks rakukultuuri, mis pärineb aborditud inimloote neerudest.

 

Rakukultuur HEK 293 on laborites kasutusel olnud juba 1970-ndate algusaastatest. Lühend tuleneb ingliskeelsest sõnaühendist human embryonic kidney ning koekultuur on tollal eraldatud Hollandis Alex van der Ebi laboratooriumis. Tänapäeval kasvatatakse ja kasutatakse HEK 293 biotehnoloogias laialdaselt, kuna seda on katseklaasitingimustes lihtne kasvatada ja sellega katseid teha. Seda on kasutatud ka raviotstarbeliste valkude ja viiruste tootmiseks geeniteraapia jaoks. Toiduainetööstuses aga tekitab selle kasutamine küsimusi, eriti võttes arvesse seda, et on olemas ka teisi samaväärseid koekultuure, mis ei pärine inimlootelt.

Boikoti väljakuulutanud organisatsiooni peamine argument ongi eetiline, kuna reaalselt selle koekultuuri rakud valmistootesse ei jõua. Leitakse, et toiduainetööstuses ei tohiks seda kasutada moraalsetel kaalutlustel. Boikoti peamised sihtmärgid on toiduainetööstuse hiiglased Pepsico, Kraft Foods, Campbell Soup, Solae ja Nestlé, kuna nad teevad Senomyxiga koostööd ja tõenäoliselt sisaldab nende toodang laboris HEK 293 abil välja töötatud ja testitud lisaaineid. Loodetakse, et kui piisavalt suur hulk väljendab enda vastumeelsust selliste meetodite vastu, siis sunnitakse Senomyxi kasutama laborikatseteks teistsuguseid meetodeid.

Peale seda, kui kui sellele teemale esmakordselt 2011. aastal tähelepanu hakati pöörama, on saavutatud juba mõningast edu. Campbell Soup katkestas ametlikud suhted Senomyxiga ning Oklahoma osariigis keelati toiduainetööstuses inimloote koekultuuride kasutamine. Kes siiski soovib, et tema toiduainete ega ravimite valmistamisel ei oleks kasutatud inimlootest pärit koekultuuri, siis siit leiab värskelt uuendatud nimekirja, milliste toodete tarbimist tasub vältida.

Kuigi selle nimekirja alusel ei kasutata Pepsico toodetes enam inimese embrüo rakkude abil välja töötatud lisaaineid, on Pepsico ja Senomyxi koostöös siiski palju sellist, mis viitab tõe varjamisele avalikkuse eest. Pepsico uued tooted, mis sisaldavad Senomyxi välja töötatud lisaaineid, sisaldavad väidetavalt 60% vähem suhkrut, ilma et nende maitseomadused oleks muutunud. Kasutatud maitsetugevdajatele on antud lihtsalt numbrid, mitte nimed ning nende täpsemat koostist ja mõju tervisele ei avaldata.

 

 

Allikad: Kip News, Wikipedia, Natural News, NPR, Natural News 2, Lifesite News, Natural News 3

Foto: change.org

 

Toimetas Katrin Suik

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt