Monsanto GM-taimedes leiduv Bt-toksiin kahjustab punavereliblesid

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

30. mai 2013 kell 19:506a00d8341bf67c53ef017c3201cddc970b-800wiTeaduslikud uuringud näitavad, et Monsanto GM-taimedes leiduv Bt-toksiin on imetajate punavereliblesid kahjustava toimega. Punavereliblede ülesanne kehas on kanda hapnikku kopsudest kudedesse.

 

Bacillus thuringensis (Bt) on bakter, mida kasutatakse sageli bioloogilise pestitsiidina. See on mikroorganism, mis toodab toksilisi kemikaale. Seda leidub keskkonnas loomulikult ning tavaliselt on seda võimalik isoleerida pinnases, putukatest või taimedest. Eelnevalt peeti seda toksiliseks vaid putukatele, kuid uued uuringud tõestavad teisiti.

Dr Mezzomo ja tema meeskond Brasiilia ülikoolist avaldasid hiljuti uurimuse, milles vaadeldi Bacillus thuringensis’e toksiini mõju imetajate verele. Selle uuringu kohaselt on Monsanto GM-sojas ja maisis leiduv toksiin imetajatele palju mürgisem, kui varem arvati.

Uuring avaldati teadusajakirjas Journal of Hematology and Thromboembolic Diseases. Uuringus kirjutatakse järgmist: “Tänu kasvavale kasutusele põllumajanduses on Bt olemasolu tuvastatud juba erinevates keskkonna osades nagu pinnases ja vees. Bioturvalisuse huvides peaks uurima nende vastunäidustusi mitte sihtmärgiks olevate organismide puhul. On vajalikud uuringud, mis hindavad Bt toksilisust mitte sihtmärgiks olevate organismide puhul, selle stabiilsust veekeskkonnas ning võimalikke riske inimestele ja loomadele, kes tarbivad potentsiaalselt toksilise koguse Bt-d toidu kaudu.”

Teadlased katsetasid hiirte peal seitsme päeva jooksul 27 mg kuni 270 mg toksiini ning leidsid, et see on vereliblesid kahjustava toimega juba kõige madalama koguse juures. Hemotoksiinid hävitavad punavereliblesid, häirivad vere hüübimist ja põhjustavad organite taandarengut ning kudede kahjustumist. Vähenes nii punavereliblede hulk kui ka nende suurus ning hapniku sidumise võime. Bt toksiinist tulenevad Cry valgud olid tsütotoksilise (rakke mürgitava) toimega luuüdi rakkudele.

Dr Mezzomo ja tema meeskond ei ole ainsad, kes on avastanud Bt toksiinide kahjuliku mõju. Lääne-Ontario ülikooli (University of Western Ontario) emeriitprofessor Joe Cummins on seda samuti uurinud ning leidnud, et Bt toksiin mõjutab otseselt inimese tervist, kahjustades niudesoolt, mis on B12 vitamiini imendumise eest vastutav peensoole osa.

Hoolimata sellest, et iga päev ilmub uut informatsiooni GMO-de kohta, jätkub nende massitootmine ning neid välja arendavaid korporatsioone kaitstakse. Aga see on meie valik, mida me oma kehasse lubame. 

Allikad: Collective Evolution, GMO Evidence, Biotech Info

Foto: news.discovery.com

 

Toimetas Katrin Suik

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt