Ilutööstuse inetu pool – hormonaalsüsteemi häirivad kemikaalid küünelakkides jt ilutoodetes

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

13. juuli 2023 kell 15:18



Mõnus maniküür-pediküür kas salongis või kodus omal käel on paljude naiste iganädalane harjumus. Kui turvaline see aga pikemas plaanis on? Küünelakid sisaldavad aineid, mida on seostatud vähi, nurisünnituste, kopsuhaiguste ja mitmete muude terviseprobleemidega. Duke’i ülikooli ja keskkonnaorganisatsiooni EWG koostöös läbiviidud uurimus näitas, et peaaegu kõikides küünelakkides sisalduv hormonaalsüsteemi tööd häiriv kemikaal trifenüülfosafaat (TPHP) imendub küüsi lakkides ka kehasse.

 

Trifenüülfosfaat on aine, mida kasutatakse tööstuses plastifiksaatorina ja mööblis tuleaeglustina. Seda ainet on seostatud mitmete hormonaalsüsteemi ja reproduktiivsüsteemi häiretega. Hormonaalsüsteemi olemusest tingutuna võib juba väga väike ainekogus organismis muutusi kaasa tuua. Küünte lakkimine näib olevat suhteliselt ohutu tegevus, võrreldes toksiliste ainete sissehingamise või -söömisega, kuid Duke’i ülikooli teadlaste sõnul võib see olla väärarvamus. Ka Eesti Maaülikooli toidutoksikoloogia professor Tõnu Püssa tõi mõni aeg tagasi artiklis pakendimürkide kohta välja asjaolu, et hormonaalsüsteemi mõjutavad ained on kehale ohtlikumad väiksemates kogustes, kui seni arvatud – isegi alla lubatud piirnormi jäävates annustes. Püssa sõnab, et väiksemates doosides mõjuvad need isegi tugevamini kui suuremates doosides.

Kuna trifenüülfosfaat ei ole tingimata küünelaki koostisosade hulgas märgitud, siis enamik inimesi ei ole üldse teadlikud sellest, milliste kemikaalidega nad kokku puutuvad. Keskkonnaorganisatsiooni EWG andmebaasi Skin Deep sisestatud küünelakkidest on 49% puhul TPHP märgitud koostisainete hulka. EWG ja Duke’i teadlaste uuringu põhjal aga sisaldab seda ainet ka enamik neid küünelakke, mille puhul pole seda koostisosade hulgas mainitud. Selle hulk testitud küünelakkides varieerus, kuid värvitute lakkide puhul oli aine kontsentratsioon pigem kõrgem kui värviliste puhul. Uuringu käigus vaadeldi seda, kuidas TPHP ainevahetuse jääkide hulk uriinis muutub 10–14 tundi pärast küünte lakkimist. Leiti, et see suurenes tervelt seitsmekordselt, mille tõttu tegid teadlased järelduse, et regulaarsete küünelaki kasutajate jaoks on trifenüülfosfaat pikemas perspektiivis ohuks tervisele.

Eelkõige on ohus teismelised, noored ja hinnatundlikumad kliendid

Selles konkreetses uuringus keskendusid teadlased küünelakkidele, kuid Missouri ülikooli teadlaste läbiviidud uuringus viidati sellele, et sarnased hormonaalsüsteemi mõjutavad kemikaalid peituvad ka teistes iga

Palun oota...
TEGEMIST ON TASULISE ARTIKLIGA, EDASI LUGEMISEKS PALUN VALI MAKSEMEETOD


Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt