Inglise pere võitis vaktsiinikahjustuste kohtuasja

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

5. märts 2013 kell 11:29 

Ema, kelle poeg sai raskekujulise ajukahjustuse pärast leetrite-mumpsi-punetiste (measles, mumps, rubella – MMR) vaktsiini saamist, võitis kohtuasja, mis tõi talle 90 000 naela suuruse kahjutasu. Selline kohtuotsus on esimene omataoline sellest ajast saadik, kui kolmikvaktsiini turvalisuses kahtlema hakati.

 

Robert Fletcher on 18-aastane noormees, kes ei ole võimeline rääkima ning ilma abita seisma ja sööma. Tal esineb tihti epileptilisi hoogusid ning ta vajab vanema hooldust ööpäev ringi. 13 kuu vanusena, kümme päeva pärast vaktsineerimist, tekkisid seni tervel lapsel rasked krambid, mille järel arenes välja epilepsia ja vaimne alaareng.

Tervishoiuministeerium on seni eitanud võimalust, et Roberti puude põhjuseks on vaktsiinisüst. Roberti ema esitas esimese kahjutasunõude 1997. Aastal, aga see lükati tagasi, põhjendades, et on võimatu kindlaks teha, mis lapse haigestumise põhjustas. Ta kaebas otsuse edasi ja eelmisel nädalal tuli uus ekspertide kogu teistsugusele otsusele. Pere kasuks langetatud otsus algatab taas debati tavaliste lapseea vaktsiinide turvalisuse osas.

 

2005. aasta andmetel oli Inglismaal peredele vaktsineerimise kahjutasunõuetena välja makstud 3,5 miljonit naela. Kuid enamasti jäävad selliste otsuste üksikasjad avalikkuse eest varjule, kuna tervishoiuministeerium kardab massilist avalduste esitamist. Ei ole ka selge, kui palju nõudeid on esitatud konkreetselt selle vaktsiiniga seoses, mis kahjustas Robert Fletcherit, kuna väljamaksete tegemise üle otsustav osakond leiab, et “juhtumi hindamisel ei ole meditsiininõustaja jaoks vajalik info, millise vaktsiini poolt väidetav kahju tekitatud on”.

 

MMR-vaktsiini turvalisuse kohta algatas vaidluse juba 1999. aastal dr Wakefieldi poolt The Lancet nimelises teadusajakirjas avaldatud artikkel, kus mees tõi välja seose vaktsiini ja autismi vahel. Robert ei ole autistlik, kuid tema juhtumi kohta langetatud otsus annab lootust tuhandetele lapsevanematele, kelle lastel on tekkinud tervisekahjustus pärast selle vaktsiini saamist.

 

Otsuse langetanud komitee on rangelt seisukohal, et see oli spetsiifiliselt tolle juhtumi faktide põhjal langetatud otsus ning ei tohiks olla pretsedendiks järgmiste sarnaste juhtumite jaoks. Siiski on see otsus väike, kuid oluline samm tõestamaks, et MMR vaktsiin ei ole laste jaoks turvaline – erinevalt valitsuse väitest, et tõsised vastureaktsioonid on väga harvad.

Vaktsiinikahjustuste eest kahjutasu saamine on väga keeruline – Robert Fletcheri ema, kes veab JABS-nimelist organisatsiooni, mis on loodud vaktsiinikahjustustega laste vanemate toetamiseks, ütleb, et Inglismaal saab keskmiselt üks juhtum 200 kohta positiivse vastuse. Juhtumeid, kus seostatakse vaktsiini autismiga, ei võeta üldse menetlusse.

 

Allikad: Daily Mail, Lancet

 

Toimetas Katrin Suik

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt