Palavikuravimid võivad kiirendada viiruse levikut teistele inimestele

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

26. jaanuar 2014 kell 16:15



Kui olemine on kehv ja palavik tõuseb, võtab enamik inimesi aspiriini või muud ravimit palaviku vastu. Enesetunne küll paraneb, kuid palavikualandajat võtnud inimene muutub eriti nakkusohtlikuks, vahendab TÜ teadusuudiste portaal Novaator ajakirjas Proceedings of the Royal Society B ilmunud uurimuse tulemusi.

 

Palavikuravimeid on kasutatud pikka aega. Näiteks Vana-Kreeka arst Hippokrates soovitas palaviku vastu pajukoort. Pajus sisalduva salitsüülhappe põhjal sünteesisid keemikud 19. sajandil atsetüülsalitsüülhappe, mida hakati müüma aspiriini nime all.

Viimased aastakümned on arstid vaielnud, kas külmetuse puhul peaks palavikku alandama või mitte. 1970-ndatel hakkas levima arvamus, et palavik takistab tõvestajate paljunemist ja aktiveerib immuunsüsteemi ning liiga kiire palaviku mahavõtmine ei kiirenda paranemist.

Kanada McMasteri ülikooli matemaatikud lõid mudeli, mis selgitab palavikku alandavate ravimite gripiepideemia-aegset mõju kogu rahvastikule. David Earn ja tema kaastöölised lähtusid uurimusest, mille kohaselt suurendab aspiriini või muude sarnaste ravimite võtmine gripiviiruse osakeste vabanemist.

Mudelisse pandi hinnang, kui palju ravimit võtnud inimesed hakkavad viiruseosakesi eritama ning kui palju suureneb nende nakatamisvõime. Seejärel lisati palavikualandajate tarvitamise andmestik.

Earni sõnul näitas simulatsioon, et palavikuravimit võtnud inimene muutub eriti nakkusohtlikuks ning peaks kindlasti kodus püsima. Ainuüksi USA-s suurendab selliste ravimite kasutamine gripijuhtumite arvu igal aastal vähemalt ühe protsendi võrra. See tekitab aastas juurde umbes 700 gripisurma.

Efekti suurus sõltub sellest, kui kergesti nakkav on parajasti ringlev viirusetüvi. Mõne gripivormi puhul võivad aspiriin ja paratsetamool nakatumist suurendada isegi kuni 5 protsenti.

Kriitikute arvates on mudelis liiga palju oletusi, mille kohta napib teaduslikku tõendusmaterjali. Näiteks põhineb väide, et palaviku ravimine suurendab viiruseosakeste vabanemist tuhkrutega tehtud katsetel. Kas see ka inimeste puhul kehtib, pole täpselt teada.

Earni kinnitusel olid mudeli loojad oma hinnangutes äärmiselt ettevaatlikud. Näiteks jäeti simulatsioonist välja ilmne tõenäosus, et palavikualandajat võtnud inimene tunneb end veidi paremini ning läheb pärast tableti võtmist koos teistega välja ning võib neid kõiki nakatada.

Teadlased soovisid artikliga juhtida tähelepanu sellele, et palavikualandajate tarvitamise mõju on vaja täpsemalt uurida ning vajalik on aru saada, milline on nende ravimite mõju nakkuse levikule suuremates inimrühmades.

 

Allikad: Novaator, RSPB

Foto: www.telegraph.co.uk

 

Toimetas Ksenia Kask

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt