Kalaõli võib peagi GM-taimedest saada

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

27. jaanuar 2014 kell 15:06SANY0030Rothamstedi uurimiskeskus taotles Suurbritannia keskkonnaministeeriumi käest luba rajada katsepõld, millel kasvaksid oma elutegevuse käigus oomega-3 rasvhappeid sisaldavat õli sünteesivad põldtuderi (Camelina sativa) taimed, vahendab ERR-i teadusuudiste portaal.

 

Korrapäraselt rasvhapete rikka kala söömist on seostatud madalama südameveresoonkonna haiguste ja Alzheimeri tõve riskiga. Vähem tuntud faktina ei sünteesi aga inimestele kasulikke rasvhappeid kalad ise, vaid see koguneb nende organismi rasvhappeid tootvaid vetikaid süües.

Ent kalakasvatustes ei söödeta kaladele harilikult vetikaid – majanduslikult äratasuvam on toita neid ookeanidest püütud kaladest eraldatud kalaõliga rikastatud toiduga, taoline saatus tabab ligikaudu 80 protsenti saagist eraldatud kalaõli. See on teadlased viinud tõdemusele, et kalaõli tootmiseks tuleks otsida teisi lahendusi.

Teadlaste sõnul ei leidu plaanitava kasvukoha lähistel põldtuderi lähisugulasi, mis peaks geenmuundatud taimede risttolmlemise riski tavaliste taimedega minimaalseks muutma.

Töörühm loodab, et taotluse heakskiitmisel võiks GM-taimedelt pärinev kalaõli laiemasse kasutusse jõuda kümne aasta jooksul.

 

Allikad ja lisalugemist: ERR Teadus, Rothamsted ResearchFoto: oilseedcrops.org

 

Toimetas Mariann Joonas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt