Vastalanud vaimse tervise kuul on fookuses kriisidega toimetulek

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

6. oktoober 2016 kell 15:18



Maailma Tervishoiuorganisatsiooni algatusel on oktoobris kogu maailmas fookuses vaimse tervise teemad. Eestis toimuvad Vaimse Tervise ja Heaolu Koalitsiooni (VATEK) eestvedamisel terve oktoobrikuu vältel erinevad tasuta töötoad, mida viivad läbi professionaalsed terapeudid, psühholoogid ja psühhiaatrid. Vaimse tervise kuu sündmuste raames tähistatakse 8. oktoobril ülemaailmset vaimse tervise päeva messiga “Mure tuleb mure läheb!” Rahvusraamatukogu saalis ja fuajees kell 10.00-18.00.

 

“Sel aastal võtsime fookusesse psühholoogised kriisid ja kriiside järgse toimetuleku” rääkis Tallinna Ülikooli vaimse tervise professor Airi Värnik. “Lahutus ja lähedase surm on kaks levinumat ja raskeimat kriisi, millega inimesed võivad elu jooksul kokku puutuda. Ka põleng, autoõnnetus, suitsiid või mis tahes muu ootamatu sündmus käivitab kriisi. Kui kriisi haripunktis on abistamine ja abi otsimine loomulik, siis kriisijärgne abi jääb pahatihti olemata ja see võib viia depressiooni, ärevuse või mõne muu tervisehäda väljakujunemiseni,” selgitab Airi Värnik.

VATEK-i ürituste projektijuht Airi Mitendorf toonitab, et olulised murdepunktid saabuvad alles aasta-kaks pärast kriisi, kui tulevad esimesed tähtpäevad, maad võtab üksindus halvenenud on tervis või majanduslik olukord. Inimesed ei pruugi alati mõistagi, et pingiliste suhete taga on aastaid tagasi toimunud sündmus.

Mitendorf loodab, et vaimse tervise kuu aitab inimestel abi vastuvõtmise olulisust paremini teadvustada ja erinevate abi saamise võimalustega lähemalt tutvuda. “Murega ei tohi ennast üksi jätta vaid tasub hoida meeles vanasõna: kus häda kõige suurem, seal abi kõige lähem,” lisab Mitendorf.

Oktoobris avavad kõigile huvilistele uksed erinevad vaimse tervise teemadega tegelevad organisatsioonid, kus toimuvad tasuta töötoad ja pakutakse välja lahendusi pingetega toimetulemiseks. Teemaderingi mahub depressiooni ja ärevusega toimetulemine, tööstressi ja läbipõlemise vältimine, ohumärkide nägemine suhtlemisel, perelepitus, laste probleemne seksuaalkäitumine ja palju muud.

Vaimse tervise kuu peasündmuseks on vaimse tervise mess “Mure tuleb, mure lä heb!“. Messilaudades on kohal psühholoogid, psühhiaatrid, psühhoterapeudid, kes on valmis messi külastajatega suhtlema ning infot jagama. Messil saab samuti külastada erinevaid töötubasid ja kuulata ettekandeid. Messipäev lõpeb foorumteatri etendusega, mis käsitleb elurõõmu kaotamist ja leidmist.

Kõik vaimse tervise kuul osalevad organisatsioonid on VATEK-i (Vaimse Tervise ja Heaolu Koalitsioon) liikmed, mis tagab nende
usaldusväärsuse. Töötubadesse saab registreeruda VATEKi kodulehel.

 

Lisainformatsioon: www.vatek.ee, Vaimse Tervise Messi Facebook

NB! Kuula Raadio 2 saadet “Hallo, Kosmos!”, kus teemal “Vaimse tervise kriis” arutlevad ja annavad nõu sotsiaaltervishoiu professor, suitsidoloogia ekspert ja psühholoogiline nõustaja Merike Sisask, traumaterapeut ja laste ja noorte kriisiprogrammi juht Maire Riis, psühhodraama koolitaja ja laste ja noorte kriisiprogrammi grupijuht Aivar Simmermann ning vaimsest kriisist välja tulnud teadliku muutuse kunsti praktiseerija Aigi Vahing.

Foto: financialtribune.com

 

Toimetas Mariann Joonas

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt