Teadusuuringud gluteeni sisaldavate teraviljade ja skisofreenia seostest

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

27. september 2020 kell 15:46Kas gluteeni sisaldavate teraviljade tarbimine mõjutab psühhiaatriliste häirete, nagu skisofreenia väljakujunemist? Seda küsimust on teadlased uurinud juba üle 60 aasta. Esimesed ülestähendused emotsionaalsete häirete paranemisest gluteenivaba dieedi tagajärjel on pärit aastast 1951. Järgnevatel aastatel leidsid erinevad teadlased, et tsöliaakia all kannatajate hulgas esineb sageli ka psühhiaatriliste probleemidega inimesi. Avastus, et tsöliaakia ning gluteenitalumatus on skisofreenikute hulgas sagedamini esinev kui tervete inimeste puhul, avas tee täpsemate uuringute jaoks.

 

1966. aastal avaldati tähelepanu vääriv epidemioloogiline uurimus ajakirjas The American Journal of Clinical Nutrition pealkirjaga “Nisu tarbimine ja skisofreeniaga seotud vastuvõtud haiglatesse II maailmasõja ajal“, milles püüti kinnitada võimalikku seost skisofreenia ja tsöliaakia vahel, uurides väidetavat langust vaimse tervise probleemidega haiglatesse vastu võetud patsientide hulgas sõja ajal. Töö autor F. C. Dohan võttis vaatluse alla selle, kui palju naisi võeti Soomes, Norras, Rootsis, Kanadas ja USA-s skisofreenia diagnoosiga vastu vaimuhaiglatesse enne ja pärast II maailmasõda. Seejärel võrdles ta neid numbreid nisu ja kaera tarbimisega nendel perioodidel. Tema töö põhjal leiti, et kui teravilja tarbimise kvoodid vähenesid, vähenes ka esmakordselt skisofreeniaga haiglasse vastu võetud patsientide hulk.

Sellest ajast on avaldatud suur hulk teadustöid, mis seostavad gluteeni sisaldavate teraviljade tarbimist skisofreeniaga. Üks värskemaid teadustöid selles vallas avaldati 2013. aastal ajakirjas World Journal of Biological Psychiatry ning kandis pealkirja “Kõrgenenud gliadiini antikehade tase skisofreeniaga isikutel“. Selles võrreldi 950 skisofreenia all kannatav

Palun oota...
TEGEMIST ON TASULISE ARTIKLIGA, EDASI LUGEMISEKS PALUN VALI MAKSEMEETOD


Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt