Noortele lubatud filmide vägivaldsus kasvab pidevalt

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

13. november 2013 kell 12:20



 

Hiljutine uurimus relvavägivalla esinemissageduse kohta Hollywoodi filmides näitab, et PG-13 filmides on rohkem vägivalda kui R märkega filmides. Uuringus keskenduti 30 USA populaarsemale filmile aasta kohta ja nii alates 1950. aastast.

 

Selgus, et selle ajaga on vägivald filmides kahekordistunud, kusjuues PG-13 hinnanguga filmides on relvavägivald alates 1985. aastast, kui tänased reitingud kasutusele võeti, lausa kolmekordistunud. PG-13 on ka suurte kassahittide peamine reiting, sest võimaldab filmitootjatel kinno meelitada kõige suurema hulga vaatajaid. Samas oli vägivald üldiselt samale tasemele jäänud lastele mittesoovitatavates filmides ning vähenenud koguperefilmides.

USA-s kasutatakse filmide noorukitele näitamise sobivuse hindamiseks kindlat süsteemi, kus kõigile vanustele sobilikul filmil on märge G (General Audiences – sobilik kõigile); vähese häiriva materjaliga filmil PG (Parental Guidance Suggested – vanemlik juhendamine on soovitatav); häiriva materjaliga filmil, mis võib olla sobimatu alla 13-aastastele, PG-13 (Parents Strongly Cautioned – tugev hoiatus vanematele); filmil, kus 17-aastastel ja noorematel peab kaasa olema täisealine saatja, märge R (Restricted – piiratud) ning filmil, mis on ilmselgelt täiskasvanutele, NC-17 (No One 17 and Under Admitted – 17 ja noorematele keelatud). Sobivate märgete määramiseks võetakse arvesse mitmeid kriteeriumeid nagu keelekasutus, alastus, narkootikumide kasutamine, seksuaalsed teemad ja vägivald.

PG-13 filmid tõid sisse üle 50% kogu aasta piletituludest, kuigi need moodustasid vaid 18% filmidest. Seetõttu on PG-13 ka filmistuudiote eelistatud reiting – see lubab teismelistel osta pileteid ning seega meelitab rohkem inimesi filmi vaatama. Üks uurimuse autoreid Daniel Romer ütles: “PG-13 reitingut ei kasutata õigesti, et öelda inimestele, et need filmid tõesti sisaldavad lõike, mis võivad olla alaealistele kahjulikud“. Romeri sõnul on see aga probleemiks eelkõige nn relvaefekti tõttu – uuringute põhjal suurendab pelgalt relvade nägemine agressiivse käitumise tõenäosust. Populaarsetes filmides üha sagenev relvade eksponeerimine suurendab Romeri sõnul relvaefekti mõju nii indiviidide kui terve ühiskonna lõikes.

“On häiriv, et PG-13 filmid on nii rohke relvavägivallaga täidetud. Me teame, et filmid õpetavad lastele, kuidas täiskasvanud käituvad, ning muudavad relvade kasutamise näiliselt põnevaks ja atraktiivseks. Neid ei kasutata seal küttimiseks, spordiks või täpsuslaskmiseks. Neid kasutatakse peamiselt selleks, et sandistada ja tappa inimesi. Seega me arvame, et nad loovad stsenaariume, mille järgi noored inimesed õpivad, milleks relvad loodud on,“ kommeteeris Romer.

Romeri sõnul on potentsiaal kahju tekitamiseks dramaatiliselt suurenenud, kuna filmid, mis oleks minevikus oma vägivallasisalduse eest saanud R-märke, on tänapäeval PG-13, mis tähendab, et neid näeb üha noorem ja suurem auditoorium. Ta usub, et see trend on seotud fantaasiarikaste märulifilmide nagu “Tasujad”, “Imeline Ämblikmees” või “Pimeduserüütli tagasitulek” populaarsuse tõusuga. “Seal on inimnäitlejad, aga filmid põhinevad koomiksilugudel ning reitingute komisjon näib neile rohkem andeks andvat,“ ütles Romer.

Romeri sõnul on veel üks põhjus, miks PG-13 filmides vägivald tõusuteel on: see müüb ja müüb paremini kui seks. Common Sense Media on iseseisev mittetulundusorganisatsioon, mis vaatab filmimaterjale ise üle ja annab neile iseseisvaid hinnanguid. Nende arvates on “Tasujad” sobimatu alla 13-aastastele, sest see sisaldab tohutuid plahvatusi ning rohkeid ohvreid. Vanemad ja lapsed, kes nende veebilehele postitasid, leidsid aga, et see film on sobilik 10-aastastele ja vanematele. Selle üle, kas on eetiline 10-aastastele näidata tugevat vägivalda ning hooletut suhtumist hukkunutesse, ei arutleta.

On teisigi, kes filmivägivalla tõusus mingit ohtu ei näe. Näiteks Stetsoni ülikooli psühholoogia osakonna juhataja Chris Ferguson, kelle sõnul ei paku kõnealune uuringuraport sellist infot, mis ühendaks filmides näidatava vägivalla tõusu pärismaailmas esineva vägivalla tõusuga. Vaatamata vägivalla tõusule filmides on tema väitel noortega seotud relvavägivald USA-s vähenenud. Ta usub, et uuring juhib inimeste tähelepanu kõrvale relvavägivalla tõenäolisematelt põhjustelt nagu vaesus, hariduslik ebavõrdsus ning vaimne tervis.

 

 

 

USA lastearstide liidu uuring.

Allikad: Aljazeera, The Wrap

Foto: lewallpaper.com

 

Toimetas Marlen Laanep

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt