WHO liigitas aspartaami võimalike vähitekitajate hulka

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

30. juuni 2023 kell 14:38



Foto: Wikimedia Commons / Ben Mills + Pexels / EYAD Tariq + Canva

Maailma terviseorganisatsioon (WHO) liigitas levinud magusaine aspartaami võimalike vähitekitajate hulka, vahendab ERR Reutersi uudist. Ametlikku avaldust on oodata juulis. Aspartaami kasutatakse suhkru asemel näiteks Coca-Cola dieetjookides ja närimiskummides.

 

WHO alla kuuluv vähiuuringute amet ei arvesta oma ekspertiisis, kui palju uuringualust toodet tarvitatakse. Hinnang põhineb seni avalikustatud dokumentatsioonil.

Aspartaami kasutamist uurib eraldi ka toidulisandite ekspertkomisjon. Nemad teevad oma otsuse avalikuks samuti 14. juulil.

Aspartaami kahjulikkusest on aasta(kümne)id räägitud. Lõpuks ometi hakkab selle suhkruasendaja (loe: neuromürgi) olemus ka ametkondade hoiatuse kaudu rahvani jõudma. Coke Zero ja Orbit jt moemürgid on seda täis, turundades neid “tervislikena”, kuna on suhkruvabad.

Ka Telegram on aspartaami teemal varem korduvalt kirjutanud. Näiteks 2013. aastal, kümme aastat tagasi avaldasime artikli “Suhkruasendaja aspartaam on mürk”. WHO-l võttis selle tõsiasja tunnistamine aastaid aega, aga ära tuli! Loodame, et plaandeemia ja koroonapettuse tunnistamisega läheb vähem aega.

 

Skeptik luges üht uuringut

Eesti esiskeptik väitis oma lehel ühele 2007. aasta uuringule tuginedes, et aspartaam on tervisele ohutu. Järgnev on väljavõte:

Aspartaam
Aspartaami (E951) kohta väidetakse, et see põhjustavat ajukasvajaid ja muid hädasid, aspartaami vahepealne laguprodukt metanool tekitavat mürgistust (kuigi paljude tavaliste puuviljamahlade omistamise käigus tekib rohkem metanooli kui aspartaami puhul).

Teatakse seda, et väga harva esineva geneetilise seisundi – fenüülketonuuria korral on aspartaam vastunäidustatud, kuna üks aspartaami laguprodukt on fenüülalaniin – oluline aminohape, mida leidub väga paljudes toitudes.

Kuivõrd inimesed söövad ja joovad üldiselt iga päev ja mitu korda, siis teostatakse ka uuringuid nii toiduainete kui lisaainete ohutuse kohta ning jagatakse toidusoovitusi ja määratakse soovituslikke koguseid eri ainetele. Aspartaami puhul on soovituslik päevane piirnorm USA-s 50 mg keha kilogrammi kohta päevas. Maailma toiduorganisatsiooni (FAO) soovitus on 40 mg päevas keha kilogrammi kohta. Suhkruasendajate teema puudutab eriti diabeetikuid ning seetõttu on vastavad uuringud igati teretulnud.

USA, Briti ja Hollandi teadlased on valmis saanud järjekordse põhjaliku ülevaateuuringu aspartaami kohta, kus tõdetakse taaskord, et aspartaami kohta ei ole selliseid andmeid, mis kinnitaksid selle vähki tekitavat mõju. Samuti pole andmeid, mis kinnitaksid aspartaami kahjulikku mõju närvisüsteemile, õppimisvõimele või käitumisele. Ja seda isegi soovitusliku päevakoguse piirnormi mitmekordsel ületamisel.

Halloo, terve mõistus!

 

Toimetas Sander Soomaa 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt