Harvardi üle 75 aasta kestnud uuring: Mis on pikaajalise õnne ja eluga rahulolu võti?

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

28. august 2022 kell 12:02Mis teeb meid õnnelikuks ja hoiab tervena? Kuidas investeerida täna sellesse, et saaksime aastakümnete pärast rahulolevalt nentida, et elu on olnud hea? Paljud hindavad noores eas olulisteks eesmärkideks rikkuse, kuulsuse ja tööalase edu saavutamist. Meile öeldakse, et „tee tööd ja näe vaeva, siis tuleb ka armastus“. Maailma pikima teadusuuringu läbiviijad aga kinnitavad, et kõige olulisem tegur, mis tagab meile õnneliku elu, on lähisuhted ja nende kvaliteet.

Artikkel ilmus Tleegramis esmalt 2016. aastal.

 

Harvardi ülikooli teadlased on juba üle 75 aasta järjest läbi viinud uurimust, milles püütakse lähemale jõuda suuremat osa inimesi vaevava küsimuse vastusele – kuidas olla õnnelik ja mis tagab (elu)terve vananemise? 1938. aastal alguse saanud teadusuuring Study of Adult Development (täiskasvanuea arengu uuring) koosneb kahest paralleelselt jooksvast uuringust. The Grant Study kaasas 268 vaimselt ja füüsiliselt tervet Harvardi kolledži üliõpilast ning The Glueck Study jälgis 456-t Bostoni vaesematest piirkondadest valitut noort. Alguses väljavalitud 724 mehest on tänaseks elus veel 60, kes on juba 90. eluaastates ja neile saadetakse ikka veel iga kahe aasta tagant küsitlusankeet.

 

Tegu on maailma ühe mahukaima uuringuga

Sedalaadi uuringud ei kesta tavaliselt väga pikka aega. Kas langeb liiga palju osalejaid välja, lõpeb rahastus, teadlaste huvid muutuvad või ei ole kedagi, kes vanemate lahkunud kolleegide töö üle võtaks. Seda uuringut on aga suudetud elus hoida tänu sellele, et mitu põlvkonda teadlasi on järjest teatepulga üle võtnud ja tööd jätkanud.

Tegemist on väga mahuka uuringuga. Aasta-aastalt küsitleti osalevaid mehi nii tervise, töö kui ka eraelu osas. Teadlased hindasid osalejate IQ-taset, isiksusetüüpi ja harjumusi. Lisaks rääkisid teadlased nende peredega ja vaatasid läbi terviseinfot. Need mehed kasvasid üles ja suundusid väga erinevatele elualadele ning elasid väga erinevat elu. Mida sellest ääretult mahukast uurimusest on järeldatud?

Uuringu praegune, järjekorras neljas juht, Harvardi kliinilise psühhiaatria professor Robert Waldinger ütleb selle aasta alguses peetud TED konverentsi kõnes: „Selgeim sõnum, mida me sellest uuringust saame, on järgmine: head suhted hoiavad meid õnnelike ja tervetena.“ Õnnelikkuse võti ei ole jõukus ega kuulsus – rahuldust pakkuva elu saladus seisneb kvaliteetsetes lähisuhetes.

Kolm olulisemat järeldust: lähisuhted on õnnelikkuse võti

Waldinger toob välja tema arvates kolm kõige olulisemat järeldust.

  1. Inimestega seotus on meie jaoks väga hea, üksildusel aga on vastupidine mõju. Inimesed, kellel on loodud suhted pereliikmete, sõprade ja kogukonnaga, on õnnelikumad, kehaliselt tervemad ja elavad pikemalt kui vähem seotud inimesed. Isoleeritud ja end üksildasena tundvad inimesed o
Palun oota...
TEGEMIST ON TASULISE ARTIKLIGA, EDASI LUGEMISEKS PALUN VALI MAKSEMEETOD


Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt