Kas me päriselt ka kontrollime oma elu?

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

22. september 2013 kell 19:38



Millest algavad tülid? Sellest, et teised inimesed ei käitu viisil, nagu me soovime. Millest tulevad stress ja depressioon? Sellest, et elu lähe nii, nagu me soovime. Kuidas ja mil määral me oma elu kontrollime, kirjutab Kaido Pajumaa portaalis Sisekosmos.

 

Sinu elu 5 aasta analüüs

Vaata enda elu, ja märka, millest see koosneb. Seal võib olla naeru ja rõõmu, kuid ka nuttu ja kurvastust. Naer ja rõõm algavad sellest, et asjad lähevad meile soodsas suunas. Nutt ja kurvastus aga sellest, et asjad lähevad vastu meie ootusi.

Meenuta oma elu 5 aastat tagasi, ja küsi endalt: “Kui paljud asjad on läinud täpselt nii, nagu ma soovisin?”. Sa võid märgata, et jah, mõned asjad läksid just nii, nagu sa soovisid. Samas on väga palju näiteid ka sellest, kuidas elu sulle täielikku vingerpussi mängis – sa ootasid ühte, aga tuli midagi täiesti teist. Kas see ei tundu mitte ebaõiglane?

 

Kas me päriselt ka kontrollime oma elu?

Oma elu kontrollimise kohta levib palju erinevaid teooriaid. On olemas eesmärgistamise teooriad, mis ütlevad, et kõik on võimalik: püstita eesmärk, tegutse ja võta vastu oma töö viljad. On olemas külgetõmbeseaduse teooria, mis ütleb samuti, et kõik on võimalik, aga natukene teistsugusel viisil: püstita eesmärk, mõtle ja tunneta, et see on saavutatud, ja võta vastu oma mõtlemise viljad. Metoodika on natukene erinev, aga tulemus justkui sama. Otsusta ise, kumba sa kasutada soovid.

Kui kontroll elu üle oleks olemas, peaks see olema absoluutne. Sul on ju olemas kontroll oma mõtlemise ning tegutsemise üle. Kui sa soovid mõelda just praegu “Ma olen ilus”, võid sa seda teha. Kui sa soovid teha endale just praegu tassi teed, võid sa seda samuti teha. Kui meil on kontroll millegi üle, on see absoluutne.

Järelikult eksisteerib meie maailmas nn kontrolliseadus, mille kohaselt meil kas on millegi üle kontroll või meil ei ole millegi üle kontrolli. Kumb väide kehtib elu kohta?

Loomulikult viimane väide “Meil ei ole elu üle kontrolli”, mida kinnitab just empiiriline tagasivaade oma elule või eilsele päevale. Aasta tagasi võisid sa soovida igasuguseid ilusaid asju, kuid need teostusid valikuliselt. Sama võisid sa kogeda eilse päeva kohta – hommikul võisid sa loota oma päevalt midagi imelist, kuid see võis lõppeda siiski nutuga.

 

Me kontrollime hetke, mitte elu

Siiski ei ole olukord lootusetu, sest me küll ei kontrolli elu, kuid me kontrollime praegust hetke, millest elu koosneb.

Elu koosneb minevikust, olevikust ja tulevikust. Minevikku me kontrollida ei saa, sest see eksisteerib mälu kaudu meie peas. Tulevikku me ka kontrollida ei saa, sest see eksisteerib fantaasia kaudu samuti vaid meie peas. Olevik on olemas aga päriselt.

Just seetõttu ei saa me väita, et me kontrollime oma elu. Me kontrollime ainult praegust hetke. Minevikku me enam muuta ei saa, tulevikku me veel muuta ei saa. Muuta saame aga seda, mida me just praegu mõtleme, ütleme või teeme. Võime seda kutsuda MRT’ks, mis on “Mõtle – Räägi – Tegutse” akronüüm.

MRT on ainuke, mida me kontrollida saame. Kuid rohkem ei ole ju vajagi. Mõeldes omaette häid mõtteid, öeldes teistele häid sõnu ja tehes kõikide jaoks häid tegusid ei olegi oluline, missugune oli minevik või tuleb tulevik. Ja pealegi – kas läbi positiivse MRT on üldse võimalik luua endale negatiivset minevikku või tulevikku?

 

Kaido Pajumaa

 

Allikas: Sisekosmos

Pilt: sangay.com

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt