Kuidas “Seinfeldi strateegia“ aitab üle saada asjade edasilükkamistest

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

29. märts 2019 kell 8:12Jerry Seinfeld on üks maailma edukamaid koomikuid. Comedy Centrali kolleegiumi arvates on Jerry üks sajast läbi aegade parimast koomikust ja ta oli kaasautoriks hitt-telesarjale “Seinfeld“, mis on võitnud lugematul hulgal auhindu ja tiitleid (ka TV Guide’i “Läbi aegade parim telesarja episood“ kuulub “Seinfeldile“). Jerry sissetulekud saavutasid lae 1998. aastal, mil ta teenis 267 miljonit dollarit (jah, kogu see summa ühe aasta jooksul, see pole trükiviga). Terve dekaad hiljem, aastal 2008 teenis mees endiselt märkimisväärsed 85 miljonit dollarit. Seinfeldi edu saladuseks ei ole aga niivõrd andekus või õnn, kui midagi hoopis lihtsamat, milleks kõik inimesed on võimelised, kui vaid tahavad.

 

Jerry Seinfeld on varakas, populaarne ja kõrgelt hinnatud, tegemist on vaieldamatult oma põlvkonna ühe edukaima koomiku, kirjaniku ja näitlejaga.

Kuid Seinfeldi karjääri kõige muljetavaldavam aspekt ei ole mitte auhinnad, tulud ega erilised hetked – vaid tähelepanuväärne järjepidevus. Ühest show’st teise, aastast-aastasse; esinedes, luues ja meelt lahutades ning seda kõike veel kvaliteetselt. Jerry Seinfeld toodab sellise järjepidevuse ja tulemuslikkusega, mida ilmselt enamus meist sooviks oma tööelus saavutada.

Võrdle korraks tema saavutusi selle olukorraga, kust mina ja sina end tihti leiame. Me tahame luua, aga meil on sellega raskusi. Me tahame harjutada, aga me ei leia motivatsiooni. Me tahame oma eesmärke saavutada, aga ühel või teisel põhjusel me lükkame asju edasi.

Kuhu me täpsemalt siis kinni jääme? Milliseid strateegiaid Jerry Seinfeld kasutab viivitustega võitlemiseks ja kvaliteetse töö tegemiseks? Mida ta teeb iga päev, mida enamik inimesi ei tee?

Ma ei ole kindel kõigis tema nippides, kuid avastasin hiljuti artikli, mis paljastas Seinfeldi uskumatu tootlikkuse ühe saladuse.

Räägimegi edasi sellest, mis on “Seinfeldi strateegia” ja kuidas seda kasutada, et kõrvaldada valemist viivitamine ja saavutada oma eesmärgid.

 

Seinfeldi strateegia

Brad Isaac oli noor koomik, kes oli just alustamas oma karjääri. Ühel saatuslikul ööl leidis ta end klubist, kus Jerry Seinfeld parajasti esines. Ühes intervjuus “LifeHackerile“ jagas Isaac seda, mis juhtus, kui ta Seinfeldi lava taga kinni püüdis ja küsis, kas tal on “mingeid näpunäiteid noorele koomikule”.

Nii kirjeldas Isaac oma vestlust Seinfeldiga:

Ta ütles, et paremaks koomikuks saamiseks tuleb kirjutada paremaid nalju ja paremate naljade loomiseks tuleb kirjutada iga päev.

Ta ütles, et ma hangiksin endale suure seinakalendri, kus on iga päev eraldi kastina välja toodud ning paneksin selle pidevalt silma all olevale seinale. Järgmiseks tuleb hankida üks korralik punane marker. Ta ütles, et iga päev, kui ma täidan oma kirjutamise ülesannet, saan selle kalendris suure punase X-iga ära märkida.

“Juba mõne päeva pärast on sul kett. Lihtsalt jätka samas vaimus ja kett kasvab päev-päevalt. On hea tunne kalendrit vaadata, eriti kui sa oled juba mõned nädalad järjest seda teinud. Sinu ainus ülesanne on ahelat mitte katkestada,toonitas Jerry.

Pane tähele, et Seinfeld ei rääkinud sõnagi tulemustest.

Polnud oluline, kas ta oli motiveeritud või mitte. Polnud oluline, kas ta kirjutas häid nalju või mitte. Polnud oluline, kas tema kirjutatu jõudis lõpuks eetrisse. Ainus, mis luges, oli “ahela mitte purustamine”.

Ja see on üks lihtsamaid saladusi Seinfeldi märkimisväärse tootlikkuse ja järjepidevuse taga. Juba aastaid keskendus koomik lihtsalt “ahela mitte purustamisele”.

Järgmiseks räägime sellest, kuidas Seinfeldi strateegiat oma elus rakendada.

 

Kuidas lõpetada edasilükkamine

Oma ala profid – sportlased, muusikud, tegevjuhid, kunstnikud – on kõik tohutult järjekindlad. Nad tulevad kohale ja toimetavad päevast päeva, samal ajal kui kõik teised jooksevad oma igapäevaelu kiireloomuliste probleemidega tihti rappa ja võitlevad viivitamise ja motivatsiooni leidmisega.

Kui enamik inimesi on halbade tulemuste, halva treeningu või lihtsalt halva päeva pärast demotiveeritud ja heitlikud, on tipptegijad järgmisel päeval oma igapäevastes heades mustrites tagasi.

Seinfeldi strateegia töötab, sest see aitab võtta fookuse ära igalt üksikult tulemuselt ja asetab kogu rõhu hoopis protsessile endale. Pole oluline, kuidas sa end tunned, kas sa oled inspireeritud või kui suurepärane on su töö tulemus. Selle asemel on oluline ainult “ahela mitte purustamine”.

Ja et oma elus sellist strateegiat rakendada, pead sa hankima endale kõigest korraliku kalendri (nagu näiteks see siin) ja alustama oma ahelaga.

 

Hoiatus!

Seinfeldi strateegiaga käib aga käsikäes üks hoiatus. Te peate valima ülesande, mis on piisavalt oluline, et see sind motiveeriks, kuid piisavalt lihtne, et sa sellega hakkama saaksid.

Oleks tore, kui saaksite oma raamatule kirjutada 10 lehekülge päevas, kuid see ei oleks jätkusuutlik kett. Samamoodi kõlab hästi, et teoreetiliselt saaks iga päev minna jõusaali ja suruda rauda nagu pöörane, aga tõenäoliselt oleksime siis ületreenitud ja läbi põlenud.

Esimene samm on valida ülesanne, mis on piisavalt lihtne, et olla jätkusuutlik. Samal ajal peate veenduma, et see tegevus on piisavalt oluline.

Näiteks pole raske iga päev uurida häid nalja materjale, kuid sa ei kirjuta kunagi head nalja lihtsalt uurides. Sellepärast on kirjutamisprotsess parem valik. Kirjutamine võib tegelikult tekitada sisulise tulemuse isegi siis, kui seda on tehtud väikestes annustes.

Samamoodi võib 10 kätekõverdust päevas olla lihtne ja mõttekas, sõltuvalt teie füüsise tasemest. See teeb sind tegelikult tugevamaks (Muidugi on ka iga päev fitnessi raamatu lugemine lihtne, kuid see ei anna sulle paremat vormi).

Valige ülesanded, mida on lihtne jätkata ja millel on potentsiaali saavutada soovitud tulemusi.

 

Meisterlikkus seisneb järjepidevuses

Ükskõik, mis teemast me räägime, kõik nõuab järjepidevust. Pole oluline, milline on sinu nägemus “tervislikust elust”, pead sa jagu saama edasilükkamisest, et muuta see reaalsuseks. Loodetavasti aitab Seinfeldi strateegia sind selle lahingus.

  • Ära katkesta oma treeningute ahelat ja avastad peagi, et saavutad hea vormi üpris kiirelt.
  • Ära katkesta oma töö/ülesande ahelat ja märkad, et tulemused on palju kiiremad tulema.
  • Ära katkesta oma kunstilise/loomingulise tegevuse ahelat ja märkad, et toodad regulaarselt loomingut.

Väga tihti eeldame, et tipptase nõuab monumentaalseid jõupingutusi ja meie kõrged eesmärgid nõuavad uskumatut tahtejõudu ja motivatsiooni. Aga tegelikkuses kõik, mida me vajame, on pühendumine väikestele, lihtsasti teostatavatele ülesannetele. Meisterlikkus seisneb järjepidevuses.

 

Autor: James Clear

Tõlkis ja toimetas: Hando Tõnumaa

 

Allikas: Enterpreneur

Fotod: CLTure, Amazon, ceros.com, tvline.com

 

NB! Telegram tegutseb tänu lugejate abile. Kui sinu arvates on Telegramis ilmuv info vajalik ja oluline, võid soovi ja võimaluse korral meid toetada. Suur aitäh kõigile, kes aitavad olulisi teemasid pildis hoida!

Unlimited MTÜ
EE497700771002818684

BITCOIN
1Hqjxbt8czHcENjDQan5GFL3Qssn4znpAr

DASH
XjUJswujDzLgSgg7Ly8bK6TEo1kwVzaKeV

BITCOIN CASH (BCH)
qp0gdarh8xtte8fygj2ehrud7h4gsugzeqlmamcx3s

ETHEREUM
0x9b67438a7a4cdd88edb14c2880e920a3cba692c6