Titaanide tööriistad: nii on saavutanud edu miljardärid, legendid ja staarid

8. oktoober 2018 kell 18:44Edukaid ja andekaid inimesi ning nende igat ütlust ja sammu jälgitakse sageli lausa piinliku täpsusega, et rakendada enda elus neidsamu taktikaid. Me teame, et nad on ilmselt korra või tuhat oma teel tippu koperdanud ning pidanud enda veristelt põlvedelt tolmu pühkima ja edasi rühkima ning selle teekonna õppetundidest võiksime õppida ka meie.

 

Tim Ferriss on oma karjääri jooksul enda raadiosaates “The Tim Ferriss Show” intervjueerinud tuhandeid inimesi ning õppinud nende elu, töövõtete ning inspiratsiooni- ja motivatsiooniallikate kohta. Sealt sündis ka kõike seda kogutud infot sisaldav piibel “Tools of Titans: The Tactics, Routines and Habits of Billionaires, Icons and World-Class Performers”, mis kätkeb endas lehekülgede viisi sisekaemusi rikaste ja edukate inimeste maailma. See on enamat kui “edukuse 10 käsku” ning sisaldab olulist infot ja soovitusi ka igapäevaste olukordadega efektiivseks toimetulekuks. Ferriss on küsinud meie eest ära need küsimused, mida meist paljud tõenäoliselt nendega samasse ruumi sattudes päriks. Tuleb tunnistada, et kogu seda sisu kompaktselt koondada on küllalt suur väljakutse ja eks igaüks leiab sealt ise vajaliku osa, mis tema eluga kõige paremini resoneerub, kuid mõned universaalsed tähelepanekud ei jookse ilmselt meil kellelgi mööda külgi maha.

 

Tegutse.

Ettevõtja Derek Sivers ütles kord: “Kui põhiline küsimus seisaks informatsiooni hankimise taga, oleksid kõik täiuslike kõhulihastega miljardärid. Millegi ettevõtmine ja reaalselt TEGEMINE on see keeruline osa. “Tools of Titans” on üle 700-lehekülje pikkune soovituste ja tähelepanekute piibel ning tekib küsimus, kuidas inimene üldse olekski võimeline seda kõike järgima ja arvesse võtma. Kuidas sa tead, mis sinu jaoks toimib? Tegelikult on asi küllalt lihtne. Vali paar asja, mis sinuga resoneeruvad. Alusta aeglaselt. Pole vahet, mis sa otsustad teha. Lihtsalt alusta TEGUTSEMIST.

Professor Dan Ariely käis kunagi välja sama mõtte: “Kui sa vabandad kellegi ees ning seda tõsiselt ei mõtle, isegi kui teine inimene teab, et sa seda tõsiselt ei mõtle, on sul ikkagi selle inimesega hiljem parem suhe võrreldes sellega, kes kunagi ei vabanda.”
Tegutsemine kaalub igal hetkel (üle)mõtlemise üle.

 

Kirjuta.

Tony Robbins rääkis aga kuidas ta ärkab igal hommikul üles ning kirjutab sellest, mis teda ärevusse ajab. Ja see on tõepoolest pingeid maandav tehnika. Selle asemel, et vinguda ja hädaldada ning oma hirmusid pidevalt teistele inimestele kurta, valad sa igal hommikul oma suurimad hirmud paberile ning teadvustad neid seeläbi iseendale.
Susan David rääkis samast tehnikast ning märkis, et isegi kui ainult üks kord oma hirmud, madalseisud ning ebakindlused 20 minuti jooksul paberile kirja panna, on isegi kuus kuud hiljem eksperimendis osalenud grupis näha vähem stressi kui kontrollgrupis.
Ole sel hetkel haavatav, pane kirja kolm ärevust tekitavat olukorda päevas ning vallanda stress paberile. Julia Cameron kirjutas hommikuse päevikupidamise olulisusest ning kasuteguritest raamatus “The Artists Way”. Samuti on Brian Koppelman on tunnistanud, et see tehnika aitab tal avada kujutlusvõime portaalid ja sama on väitnud mitmed suured nimed, keda Tim Ferriss on usutlenud.

Aga kuidas see siis täpsemalt käib? Protsess iseenesest on ääretult lihtne. Kuigi see eeldab hommikusse ligi 15-20 lisaminuti planeerimist, on igal juhul väärt eelmisel õhtul selle võrra varem magama heita. Hommikul istu maha ja kirjuta paberile pidurdamatult ja pikemalt mõtlemata kolm lehekülge uitmõtteid, mis iganes need ka ei oleks. See paneb piirid niinimetatud “ahvi mõistusele”, mis hoolimata inimeste evolutsioonilisest arengust ei ole meist kuhugi kadunud ning efektiivsemaks toimimiseks vajab vahel teadlikku puuripüüdmist. See tehnika vallandab kujutlusvõime ning fantaasia, sest sa võtad omale õiguse kirjutada kolm lehekülge täielikku hobuse unenägu, milles ei pea olema mingit loogikat ega mõtet. See vabastab mõistuse ning vallandab alateadvusest hirmud ning ebakindlused, millest teadlikust saades saame nende rakmetest end vabastada.

 

Õpi avalikult kõnelemise kunsti.

Kui Ferriss intervjueeris Dilberti loojat Scott Adamsit, ütles viimane, et soovitab alati noortel arendada enda avalikkuse ees kõnelemise oskusi. See nõuab harjutamist, kuid kõik saavad sellega vähema või suurema pingutuse peale hakkama. “Järsku oled sa juhipositsioonil või äkki alustad enda ettevõttega. Kapitalism tunnustab nähtusi, mis on ühtaegu haruldased ja väärtuslikud.” Kui sa oled hea avalikkuse ees esineja ning sul on veel mingi oskus, annad sa endale automaatselt juurde haruldust ning väärtust.

Legendaarne investor ja ärimees Warren Buffett kartis avalikku esinemist nii paaniliselt, et iga kord enne poodiumile minekut halvas hirm ta füüsise. “Te ei usuks, kui hull olukord see olukord oli iga kord kui ma suurema rahvahulga ees rääkima pidin,” meenutas Buffett oma biograafias. “Ma reaalselt oksendasin,” lisas ta. Minestamisäärset seisundit, paanikahäireid ja kurku kerkivat okset trotsides otsustas mees siiski oma foobiast üle saada, eriti kuna tal oli vaja võluda oma tulevast naist Susan Thompsonit. Nõnda panigi 19-aastane Buffet end kirja Dale Carnegie (“Kuidas võita sõpru ja mõjustada inimesi” autor) juhitud kursusele, mis aitas tal oma hirmudest üle saada ning hiljem ka Susanilt kätt paluda.

 

Ära karda teha midagi, milleks sul pole kvalifikatsiooni.

“Hardcore History” saatejuht Dan Carlin rääkis, et tal polnud mingit ajaloolase haridust, veel vähem doktorikraadi, kuid see-eest suur kirg ajaloo vastu. Tema ema pani ette alustada saatega, kus ta saaks inimestega jagada neid lugusid, millega ta harilikult oma perekonda söögilaua ääres kostitas. “Aga mul ei ole doktorikraadi,” vastas ta emale. Selle peale vastas ema: “Ma ei teadnud, et sul on vaja doktorikraadi selleks, et lugusid rääkida.” See väike dialoog oli hetkel ühe populaarseima ja edukaima ajaloo-teemalise raadiosaate aluseks.

Kamal Ravikant (“Love yourself like your life depends on it” autor) ütles Tim Ferriss´i raadiosaates: “Kui ma oleksin ainult tegelenud asjadega, mille tegemiseks ma kvalifikatsiooni omasin, pühiksin ma praegu kusagil põrandat.” Koolid, ettevõtted, valitsus, vanemad, sõbrad – kõik tahavad sind suruda mingisse kastisüsteemi ja sind paigutada mõne sildi alla. Kõigil on sinu jaoks valmis mõeldud menüü, milles sulle serveeritakse piiratud valikuvõimalusi ning kui sa ise oma elu ei juhi ning valikuid ei langeta, teeb keegi teine seda sinu eest. Võta kontroll iseenda elu üle ja ära lase end kellegi teise ootustel ja eeldustel defineerida.

 

Piisab kümnest, et jõuda tuhandeteni.

Kevin Kelly (ajakirja “Wired” peatoimetaja) sõnul ei pea tee eduni olema nii tohutult keeruline. Alustuseks tuleb lihtsalt leida 1000 inimest ja teha nad väga-väga õnnelikuks. Kevin Kelly viitas, et kui nende inimeste südamed on võidetud ning nad on tõelised superfännid, on sellele vundamendile võimalik ehitada bränd või toode, küsida selle eest raha ning superfännid on nõus selle ka välja käima. Lihtsalt tuleb leida miski, mis nende inimeste elu paremaks teeks.

Teine pool samast mündist ütleb, et oma fännidega tuleb olla otseses kontaktis. See muudab omavahelise suhte vahetumaks ning tekitab tõelise hõimutunde. Kuid tuleb arvestada, et mitte iga fänn ei ole superfänn, kuid nemad on tundlad, mis aitavad suhelda nende inimestega, kes muidu võivad sinu sõnumi suhtes olla kinnised või ükskõiksed. Sinu ülesanne on veenduda, et su sõnum on väärt levitamist. See peab olema unikaalne ning selles peab olema visiooni, millesse inimesed saavad uskuda.

Alusta väikselt. Keskendu inimestele, kellele tõeliselt läheb korda see, mida sa teed. Nagu Seth Godin ütles – leia kas või kümme inimest. Kui idee on väärtuslik, räägivad need kümme edasi veel kümnele, kes omakorda räägivad veel kümnele.

 

Esita lolle küsimusi.

Lollide küsimuste esitamise olulisust on rõhutanud mitmed edukad inimesed, kelle seas näiteks Tony Robbins, Alex Blumberg ja Malcolm Gladwell. Inimesed võivad sind tüütuks pidada, kui sa neid poole jutu pealt katkestad, tõsi. Aga seda tuleb teha osavalt ning sujuvalt ja kokkuvõttes paneb see küsitletava end tundma targalt ja tähtsalt ning lisaboonusena saad sina hulga (vähem või rohkem) kasulikke teadmisi.

Alex Blumberg jagab soovitusi, missuguste lollide küsimustega inimesi tüüdata:
“Räägi mulle sellest korrast, kui..”
“Räägi mulle sellest päevast, kui..”
“Missugused olid need sammud, mis sul tuli teha selleks, et..”
“Kirjelda seda vestlust, mis sul oli..”
.. ja kui need küsimused on saanud vastuse, lajata viimane küsimusepomm: “Mis tunde see sinus tekitas?”

 

Lõpeta ving ja hala.

Tracey DiNunzio (Tradesy asutaja) ütles kuldlause: “Kui sa vingud, ei taha keegi sind aidata. Kui sa keskendud pidevalt asjadele, mis on valesti ning see on ka põhiline, mida sa kogu oma olekuga inimestega suheldes väljendad, ei ole sa enam teiste jaoks inspiratsiooni- ning positiivsuse allikaks. Sa oled destruktiivsuse allikas.” Kes meist tahaks veeta aega inimesega, kelle pidev muserdatud olek ennastki ankruna põhja tõmbab? Suhtumine kujundab perspektiivi ning see on midagi, mille osas me pidevalt peame valvel olema, et see meie elu negatiivselt mõjutama ei hakkaks.

See on umbes nagu “Honda” teooria – niipea kui sa omale ostad Honda, näed sa teedel ühtäkki igal pool ainult Hondasid. Samamoodi on vingumisega. Kui sa kulutad kogu oma energia halamisele, näed sa kõikjal veel ja veel asju, mille kallal annaks vinguda. See on üks kindlamaid meetodeid, kuidas küllust ja edu endast eemale peletada.

 

Ära usu kõiki eneseabiõpikuid.

Edukas koomik ja üks “The Office” sarja kirjutajaid BJ Novak meenutas, kuidas ta luges raamatut “Daily Rituals”, milles tuntud inimesed kirjeldasid oma igapäevaseid rituaale, ning oli demoraliseeritud asjaolust, kui paljud neist inimestest oma päeva varakult alustasid. BJ ise veedab tunde ennast õigesse meeleolusse programmeerides. Ta jalutab, loeb ja lollitab lihtsalt ringi – kõik selleks, et saavutada vastav meeleline seisund ja vallandada kujutlusvõime.

Räppar ja muusik Tracy Lauren Marrow (lavanimega Ice T) vastas kord küsimusele, kui kaua võtaks inimestel kellegi unustamiseks aega, et see periood on kuus kuud. See tähendab, et kui blogija kuus kuud midagi ei postita või muusik ei avalda uusi lugusid, on ta inimeste teadvusest kuue kuuga pühitud. Seevastu Novak soovitab võtta asja rahulikult ning tema soovitus Tim Ferriss´ile oli suisa vastupidine: “Kui sa oled andekas, võta nii kaua aega, kui sul vaja on. Sa pälvid nende tähelepanu taas, kui selleks on õige aeg.”

 

Õpi ütlema “EI”.

Tim Ferriss´i raadiosaatest ning raamatutest on see teema mitmeid kordi läbi libisenud. Kui sa oled noor ja alles stardijoonel, ütle kõigele “Jah”. Tim rääkis superinvestori Chris Saccaga, kes ütles: “Ma ilmusin kohale isegi koosolekutele, kuhu mind polnud kutsutud.” Ühel hetkel, kui pakkumisi hakkab tulema uksest ja aknast, pead sa üks hetk õppima neile viisakalt ära ütlema.
See on paratamatu, et me kipume end kellelgi ära öeldes halvasti tundma, kuid oluline on mõista, et me ei võlgne kellelegi midagi. Kõige tähtsam on kuulata oma sisetunnet, mis tihti annab meile täpseid juhiseid edaspidise tegutsemise kohta. “Ei” kipub meil seostuma kõige negatiivsega ja see ei ole sõna, mida me armastaks kuulda. Kui negatiivsus on suhtumise küsimus, on “Ei” kindla otsuse ja valiku tegemise moment. See annab mõista, et sa ei lähe kaasa kõige pealesurutuga, kui see ei resoneeru sinu tõega, ning teed oma valikuid teadlikult. Seetõttu ära karda öelda “Ei,” kui miski on sinu prioriteetidega vastuolus.

 

Allikad: Medium, Tim Ferriss “Tools of Titans”, CNBC

Fotod: BigStock, imdb.com

 

Toimetas Piret Pärnamaa

 

PS. Telegram tegutseb tänu lugejate abile. Kui sinu arvates on Telegramis ilmuv info vajalik ja oluline, võid soovi ja võimaluse korral meid toetada. Suur aitäh kõigile, kes aitavad olulisi teemasid pildis hoida!

Unlimited MTÜ
EE497700771002818684

BITCOIN
1Hqjxbt8czHcENjDQan5GFL3Qssn4znpAr

DASH
XjUJswujDzLgSgg7Ly8bK6TEo1kwVzaKeV

BITCOIN CASH (BCH)
qp0gdarh8xtte8fygj2ehrud7h4gsugzeqlmamcx3s

ETHEREUM
0x9b67438a7a4cdd88edb14c2880e920a3cba692c6