Videod: Jurist annab nõu, mida teha kui kanepiga vahele jääd ja kas politseid võib filmida?

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

21. juuli 2017 kell 11:39



jevgeni

Foto: ekraanikuva

Jurist Jevgeni Krištafovitš alustas eelmisel nädalal uut videoblogi “Õiguse minut”, kuhu postitab igal teisipäeval ja neljapäeval 60-sekundilisi videoid, milles õpetab, kuidas kõige efektiivsemalt oma õigusi kaitsta erinevates menetlustes, suhtluses politseiga, kohtusse pöördudes jne. “Esimestena tahtsin aidata botaanikahuvilistest kanepiliidu noori, kes mulle sageli oma muredest kirjutavad. Kui juutuuberitele need videod meeldivad, võib teemade ring laieneda,” juhatas Krištafovitš sisse esimese video. Avaldame Telegramis blogi esimesed neli videot.

 

Õiguse minut 1: Kanepi tarvitamise õigusvastasus

Eesti Kanepiliidu noored palusid selgitada, kas politsei võib karistada isikut narkootiliste ainete tarvitamise eest kui tal tuvastatakse narkojoove.

Lühike vastus: ei või, üksnes narkojoobe tuvastamisest ei piisa antud juhul karistusotsuse langetamiseks.

Nipp on selles, et karistatav on tarvitamine, mitte joobes olek, ja tarvitamine peab olema aset leidnud Eesti Vabariigi territooriumil kus kehtib Eesti karistusseadus.

2009. aastal üks viljandlane pääses karistusest pelgalt seetõttu, et väitis politseile, et tõmbas kanepit Lätis. Antud kaasuses selgitas Riigikohus, et isegi juhul, mil isikul on usaldusväärselt tuvastatud narkootilise aine tarvitamise tunnused, on tähtis tuvastada, kus täpsemalt narkootilist ainet tarvitati.

Seda võib tõendada näiteks tunnistajate ütlustega, videosalvestusega või – üllatus-üllatus – menetlusaluse isiku enda ütlustega, mida sageli tehakse.

Kuigi tarvitamise tõendamine on raske, on oluline siiski meeles pidada, et kehtiva seaduse järgi on karistatav ka aine ebaseaduslik valmistamine, omandamine või valdamine.

 

Õiguse minut 2: Õigused suhtluses politseiga

Iga samm, mida politsei teeb on haldustoiming. Järelevalve toimingute teostamine peab olema põhjendatud, proportsionaalne ja seaduslik. Kui see nii ei ole, politsei ei tohi teid isegi peatada.

Politsei võib näiteks nõuda dokumentide esitamist, küsitleda isikut jne üksnes siis kui neil on alust arvata, et isikul on ohu ennetamiseks, väljaselgitamiseks või tõrjumiseks või korrarikkumise kõrvaldamiseks vajalikke andmeid.

Pidage meeles, et politseinik peab esitlema ennast arusaadavalt isikule, kelle suhtes ta kavatseb riikliku järelvalve meedet kohaldada, ning teie soovil peab esitama oma pädevust tõendava dokumenti ja andma selgitusi. Seega reegel number üks suhtluses politseiga: küsige mida ja millise seadussäte alusel ta teha kavatseb.

Kui te kahtlete politsei tegevuse seaduslikkuses, küsige julgelt selgitusi, dokumenteerige toimuvat, et pärast oleks võimalik anda sellele võimalikult objektiivse hinnangu.

 

Õiguse minut 3: Õigus salvestada politsei tegevust

Kui te kahtlete politsei tegevuse seaduslikkuses, dokumenteerige, salvestage kõik.

Igat riikliku järelevalve meetme kohaldamist protokollitakse kui seadus seda nõuab, või seda nõuab isik, kelle suhtes meetmet kohaldatakse.

Teil on õigus nõuda protokolli isegi selle kohta, et teid peatati. Seaduse järgi te peate põhjendama protokollimise vajadust. Kõige universaalsem põhjendus on see, et te soovite kontrollida haldustoimingu seaduslikkust.

Kui te karjute, vehkite kätega ja solvate politsei peadirektori vanavanaema, siis see on šabloonkäitumine. Selleks on iga politseinik valmis ja teab kuidas reageerida. See annab talle kindluse ja tegevusvabadust juurde. Kui te aga nõuate iga sammu protokollimist, filmite kõiki toiminguid ning esitate täpsustavaid küsimusi ja fikseerite vastuseid, siis see mõjub politseiametnikule distsiplineerivalt.

Jätke meelde: küsitlemise korral teil on õigus anda seletusi kirjalikult omakäeliselt.

 

Õiguse minut 4: Mida teha läbiotsimisel?

Mida teha, kui politsei tahab teid läbi otsida?

Politsei võib teostada isiku või vallasasja läbivaatust näiteks siis, kui on alust arvata, et isik kannab endaga kaasas keelatud asja või ainet. Läbivaatust on igal juhul soovitatav nõuda protokollida ja fikseerida.

Kui teie seaduslikke nõudeid ei täideta, siis helistage koheselt 112 ja korrapidaja annab politseinikule vastavaid korraldusi. Olge oma nõudmistes täpsed ja kindlad ning pidage meeles, et kõiki häirekeskuse kõnesid salvestatakse ning neid on võimalik pärast järelkuulata, et anda ametiisikute tegevusele õiguslik hinnang.

Kui teid toimetatakse ametiruumi, siis pärast politsei on kohustatud toimetama teid teie soovil kas tagasi lähtekohta või teie elu- või ööbimiskohta samas omavalitsusüksuses.

 

Allikas: Jevgeni Krištafovitši Youtube´i kanal

 

Toimetas Sander Soomaa



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt