Horvaatia apteekides hakatakse müüma kanepiõli kapsleid

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

10. veebruar 2016 kell 18:33Horvaatias legaliseeriti eelmise aasta oktoobris ravikanepi tarvitamine kindlate haiguste sümptomite leevendamiseks, kuid siiani pole patsiendid saanud ravimit apteekidest osta. Nüüd aga teatas Horvaatia meedia, et märtsist peaksid jõudma apteekidesse kanepiõli kapslid, mida saavad endale soetada ainult vajaliku retseptiga inimesed. Esialgu jõuavad turule Kanadast pärit õlikapslid, mis on näidustatud vaid paari spetsiifilise haiguse käes kannatajatele, kuid poliitikute sõnul plaanitakse tulevikus laiendada kanepiravi saamise kriteeriumeid ning preparaatide mitmekesisust.

 

Oktoobrist saadik on Horvaatia elanikud tohtinud arsti ettekirjutuse alusel pruukida ravikanepit, kuid siiani on nad pidanud ürti hankima teistest Euroopa Liidu riikidest. Nüüd aga on riigi immunoloogia instituut asunud koostama lepingud Kanada tootjaga, kes hakkab märtsist varustama Horvaatia apteeke kanepiõli kapslitega. Instituudi direktori Nevenka Kovači sõnul saab kanepiõli osta vaid arsti retseptiga, mida väljastatakse ainult multiskleroosi, vähi, AIDS-i või Dravet’ sündroomi all kannatajatele. Ravivat õli kirjutatakse välja haiguste sümptomite leevendamiseks ning maksimaalseks raviperioodiks on väidetavalt 30 päeva. Horvaatia meedia andmetel saab kuu aega kestva doosi (maksimaalselt 7,5 grammi) hind olema umbes 1000-1500 kunat (ehk 130-190 eurot). Illegaalsel turul maksab sama kogus kanepiõli olenevalt pakkujast 750-2600 eurot.

Hetkel on immunoloogia instituut koostamas lepingut väljavalitud Kanada tootjaga. Samal ajal tegeletakse ka vajalike importimise lubade hankimise ning Horvaatia narkootikumide ja meditsiinitoodete agentuuri rangetele nõuetele vastavate hoiustusasutuste leidmisega. Kuigi esialgu lubatakse importida vaid väikest kogust õliekstrakti kapsleid, loodetakse tulevikus saada luba ka THC tilkadele ning inhalaatoritele. Kanepiravile kvalifitseeruvad haigused määranud ekspertkomisjoni liige Ognjen Brborović on korduvalt rõhutanud, et ta usub, et THC-l ja meditsiinilisel kanepil põhinevaid ravimeid saab tulevikus kirjutada välja ka rohkemate haiguste raviks või leevenduseks, kuid selleks peab eelnevalt olema meditsiiniline teadus tootnud uusi kinnitatud asitõendeid nende efektiivsusest antud haiguste ravimisel.

Ka Eestis on ravikanep alates 2005. aastast retsepti alusel lubatud, kuid ükski arst ei ole avalikkusele teadaolevalt seni tihanud ravimtaime välja kirjutada. Meie õiguskaitseorganid on aga pidanud vajalikuks omal käel ravimit hankinuid karistada. Mida arvas eile kanepi legaliseerimisest riigikogu õiguskomisjon, saad lugeda ERR-ist.

 

Allikad: Total Croatia News, ANSA, International Business Times

Foto: marijuanaseedstrainreview.com

 

Toimetas Annika Urvela

 

NB! Telegram tegutseb tänu lugejate abile. Kui sinu arvates on Telegramis ilmuv info vajalik ja oluline, võid soovi ja võimaluse korral meid toetada. Telegrami lugeja vabatahtliku toetuse tegemiseks vajaliku info leiad siit.Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt