Granaatõun ja kummel aitavad igemeprobleemide vastu

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

15. märts 2014 kell 12:23



Gingiviit ehk igemepõletik on haigus, millega kaasneb igemete punetus, veritsemine, valu ja halb hingeõhk. Tegemist on ebamugava, kuid mitte väga raskesti ravitava haigusega. Kuid selle ravita jätmisel võib see edasi areneda paradontiidiks, mis on juba raskem haigus ja põhjustab igemeis ja luudes düstroofilisi muutusi ning probleemi ignoreerides võib see viia selleni, et hambad kukuvad ise välja või peab inimene laskma logisevad hambad välja tõmmata. Õnneks on igemeprobleemide ennetus üsna igapäevane – see algab hammaste hügieenist. Brasiilia teadlased on leidnud, et granaatõuna ja kummeli ekstrakt on väga hea looduslik abivahend igemeprobleemide raviks ja ennetamiseks.

 

Brasiilia Paraíba riikliku ülikooli teadlased kaasasid uuringusse 56 veritsevate igemete ja gingiviididga patsienti, kes jagati kolme gruppi. Ühes grupis loputasid inimesed igapäevaselt suud kummeliekstraktiga, teises granaatõuna ekstraktiga ja kolmandas grupis kasutasid patsiendid kloorheksidiinil põhinevat antimikroobset suuvett.

Inimeste igemete olukorda ja suuõõne bakterite koostist hinnati uuringu alguses, seitse päeva hiljem ning 15 päeva hiljem. Teadlased leidsid, et kõik kolm suuloputusvahendit olid toime poolest sisuliselt võrdsed, vähendades tõhusalt igemete veritsemist. Kuid kloorheksidiini puhul on probleemiks see, et lisaks patogeensetele bakteritele hävitab see ka suuõõnes vajalikud bakterid.

Kummeli ja granaatõuna ekstrakt hävitasid mõlemad tõhusalt patogeenseid baktereid Streptococcus perekonnast, mis lisaks igemeprobleemidele võivad vereringesse sattudes kahjustada veresoonte seinu, kudesid ja organeid.

Kummel sisaldab mitmeid flavonoide ja terpenoide, mis omavad mikroobide vastast toimet ja vähendavad põletikku. Granaatõun on samuti mikroobide vastase toimega, kuid lisaks on see antioksüdant ning stimuleerib immuunsüsteemi.

Kloorheksidiin on igemeprobleemide ravis väga levinud lahendus, kuna see on tõhus bakterite hävitamisel, kuid on leitud, et selle on kahjulikke kõrvalmõjusid. See jätab keelele ja hammastele tumedamaid plekke ning suurendab hammaste ja suuõõne tundlikkust. Samuti on seda seostatud allergiatega ning see jätab suhu halva maitse. Kui see hävitab suuõõnes kasulikud bakterid, siis saavad kahjulikud bakterid selle võrra kiiremini taas vohama hakata, kuna mikrofloora tasakaalu häirumisel ükskõik millises keha osas kipuvad patogeenid olema elujõulisemad ja kiiremini paljunema.

Seega enne kui igemeprobleemide puhul antibakteriaalse suuvee järele haarad, tasub proovida suud loputada kange kummeliteega või kummeliekstraktiga. See on oluliselt meeldivama maitsega ja turvalisem.

 

Allikas: Green Med Info, Inimene.ee, CTCP Journal

Foto: ottawaweddingmagazine.com

 

Toimetas Katrin Suik



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt