Kiika kööki: ka maitsetaimed on ravimid

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

5. september 2013 kell 10:02



Selleks, et maitsestada tervislikult, tuleb kasutada värskeid maitsetaimi, kirjutab uudisteportaal Good News. Ürtide raviomaduste tundmine on hindamatu tarkus. Peterselli tunneme suuresti toidukaunistusena, kuid tegelikult rikastab see ka toidu maitset ning on kasulik neerudele. Seda meeles pidades võib lisada peterselli peenekshakituna suppidesse, kastmetesse, kodujuustule, keedukartulitele või salatisse. Petersellis on A, C ja B12 vitamiini.

 

Tüümian on näiteks populaarne lõhna ja maitse pärast, kuid sellel on ka antiseptilised omadused. Lisaks mõjub tüümian hästi suuhügieenile.

Basiilikut on ilmselt eelkõige tuntud Itaalia köögist, kuid arvatakse, et see pärineb Indiast. Tundub, et basiilik on juba pikalt olnud rahvusvaheline taim nii tänu oma lõhnale ja maitsele kui ka raviomadustele. Vanas Egiptuses oli basiilik ravimiks maohammustuste, skorpioni nõelamiste ja silmamurede korral. Purustatud lehti määriti valulikele kohtadele reuma puhul. Kreeklased kasutasid basiilikut nii närve tugevdavate aroomivannide lõhnastamiseks kui ka veini ja likööride maitsestamiseks.

Melissist saab aga imelise rahustava tee. Kui närvid läbi ja und ei tule, soovitab Alfred Vogel juua enne magama minekut tassikese uinutavat melissiteed meega. Samuti aitab see menstruaalprobleemide ja krampide korral. Köömnel, aniisil, koriandril, tillil ja apteegitillil on soojendav toime ning need mõjuvad turgutavalt mao ja soolestiku tööle. Eriti kasulikud on need külmavärinate ja põletike puhul. Apteegitilli ja aniisi tõmmis on kasulik väikelaste kõhuprobleemide korral.

Küüslauk on hea veresoontele ja looduslik antibiootik. Uuringud on tõestanud, et küüslauk sisaldab veresooni kaitsvaid ja taastavaid komponente. Nendest tähtsamad, ajoeenid, on trombidevastase toimega ning takistavad vere liigset hüübimist. Samuti alandavad ajoeenid vere üldkolesterooli taset, mis hoiab ära veresoonte lubjastumise. Küüslaugus sisalduvad eeterlikud õlid soodustavad seedimist ning toimivad looduslike antibiootikutena, seetõttu on kasulik küüslauku tarvitada seedeprobleemide ning külmetuse korral. Külmetuse ning viirushaiguste puhul võib küüslauku tarbida suuremates kogustes, kuid üldiselt on kõige paremad pidevad mõõdukad kogused.
Sibulad on tervislikud ning neid on võimalik paljudel viisidel maitsestamiseks kasutada. Siiski ei pruugi nad kõigile sobida, eriti kehva seedimise, sooleprobleemide ja kõhupuhitusega inimestele.Selliseid probleeme võib sibul süvendada. Podagra, diabeedi ning arterioskleroosi ravimiseks on sibulate söömine tähtsal kohal ning sibulas leiduva eeterliku õli tõttu on see kasulik nahale, eriti peanahale kõõma ning juustekaotuse puhul.

Toorel sibulal on kergelt diureetiline toime. Seal on palju C-vitamiini ning regulaarselt väikeste koguste toore sibula söömine mõjub rahustavalt närvidele. Sibulakompressi tegemine kaela taha leevendab peavalu, kõrvavalu, hambavalu, silmapõletikku, külmetust ning mõjub hästi ülekoormatuse korral. Sellise kompressi tegemiseks tuleb peenekshakitud sibul pakkida marli sisse. Palaviku korral aitab sibulakompressi tegemine jalataldadele.

Külmetuse peletamiseks on hea nipp jätta poolik sibul öökapile, et sibulalõhna öösel sisse hingata. Igal hommikul ja õhtul lõigake kuivanud osa pealt ära. Kui see ka külmetust välja ei ravi, kiirendab toiming igal juhul tervenemisprotsessi.

 

Allikas: Good News

Foto: frugallysustainable.com

 

Toimetas Mariann Joonas

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt