Foolhape ja B12-vitamiin leevendavad skisofreenia sümptomeid

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

14. mai 2013 kell 15:48



 

Skisofreenia on psüühikahäire, mida iseloomustab võimetus eristada reaalsust kujutlustest. Selle haiguse sümptomid jagatakse kahte gruppi: “positiivsete” sümptomitena liigitatakse hallutsinatsioone ja pettekujutelmi ning “negatiivsete” sümptomite all peetakse silmas sotsiaalsest suhtlusest tagasitõmbumist, apaatiat ja emotsionaalse väljendusvõime puudumist. Positiivsete sümptomite kontrolli all hoidmiseks on abi saadud paljudest ravimitest, kuid negatiivsete sümptomite puhul on tihti raske patsienti aidata. Uus uuring selles vallas on leidnud, et folaatide ja B12-vitamiini tarbimine toidulisandina võib osa patsientide puhul negatiivsetele sümptomitele leevendust pakkuda.

 

Uuringusse kaasati 140 skisofreeniaga patsienti ja Massachusettsi haiglas asuv uurijate meeskond leidis, et kõigil uuringus osalejatel võis platseeboga võrreldes näha folaatide ning B12-vitamiini tarbimisel häid tulemusi. Kõige paremaid ravitulemusi täheldati patsientidel, kellel oli geneetiline eelsoodumus, mis mõjutas folaatide ainevahetust kehas.

Selline uuring on esimene omalaadne, milles uuritakse nende toidulisandite koosmõju skisofreenia sümptomite leevendamiseks. Uuring avaldati meditsiiniajakirjas JAMA Psychiatry (endise nimega Archives of General Psychiatry).

Üks uuringut läbi viinud psühhiaatriadoktor, Joshua Roffman kommenteeris tulemusi järgmiselt: “Skisofreenia sümptomid on komplekssed ja antipsühhootilistest ravimitest ei ole abi mõningate kõige hävitavamate sümptomite vastu. Meie leid seoses folaatide ja B12-vitamiini positiivse mõjuga võib avada tee uutele skisofreenia ravi meetoditele. Kuna ravi tõhusus sõltus geneetilisest eelsoodumusest, siis need tulemused toetavad individuaalset lähenemist selle psüühikahäire ravis.”

Teadlased püüdsid välja tuua ka põhjused, miks folaatidel ja foolhappel võib sellise seisundi puhul olla positiivne mõju. Folaadid on vajalikud DNA ja neurotransmitterite sünteesis ning see mõjutab geenide väljendumist. Eelnevad uuringud on seostanud rasedusaegset folaatide vaegust suurenenud riskiga, et sündival lapsel võib hiljem välja areneda skisofreenia. Samuti on eelnevalt teada, et madalal folaatide sisaldusel veres on skisofreeniaga patsientide puhul seos tugevamalt väljendunud negatiivsete sümptomitega.

Harvardi meditsiinikooli psühhiaatria professor dr Roffman selgitas: “Folaatidel on oluline roll DNA metüleerimisel ning see protsess reguleerib geenide väljendumist, seetõttu on tõenäoline, et folaatide mõju negatiivsete sümptomite leevendamisel toimub muutuste kaudu geenide väljendumisel.“

 

Allikad: Natural News, Mass General, JAMA

Pilt: Mind Disorders

 

Toimetas Katrin Suik

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt