Aiapidu? Rendinõudega keskkonna säästmine on tervislikum, lihtsam ja odavam, kui arvad

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

12. juuli 2023 kell 12:52



Kuna suvepidude hooaeg alles kogub tuure, on õige aeg üle vaadata kodune inventar. Kui suvilas aiapeol, mõnd tähtpäeva pidades või töökoha suvepäevadel nõusid napib või väristad õlgu, kui mõtled peole järgnevale nõudepesule või soovid lihtsalt papp- ja plastnõude mittekasutamisega panustada keskkonnahoidu, siis tasub mõelda peoks vajamineva rentimisele.

 

Nõude rentimise teeb eriti ahvatlevaks fakt, et tavaliselt sisaldub rendihinnas ka pesu – sinu vaevaks on ainult nõude kokkukorjamine! Samuti ei pruugi suurema seltskonna jaoks mõeldud vajalikku kogust taldrikud-tasse-nuge-kahvleid-pokaale jmt su kodus leidudagi. Kusjuures lauanõude rendihinnad algavad paarikümnest sendist.

Suvepidudel on laialt levinud komme kasutada ka ühekordseid nõusid, kuid tavanõudega võrreldes on neil palju miinuseid nii keskkonnale kui sa sinu enda tervisele.

Esiteks kulub korduvkasutatavatele nõudele nende eluea jooksul palju vähem ressursse kui ühekordsetele – isegi siis, kui nõusid korduvalt pesed ja selleks vett ja elektrit kasutad.

Teiseks on ühekordsete nõude valmistamiseks vajalik plast naftasaadus, mis tekitab õhu- ja veereostust. Enamik tänapäeval inimeste kasutatavatest plastidest laguneb aeglaselt, jäädes sajandeid prügilasse.

Isegi pabernõusid katab tihti õhukene kilekiht ning pabertaldrikute ja -tasside tootmisel toimuvad pleegitamisprotsessid ökosüsteeme ei säästa.

Kolmas eelis on see, et tavanõude kasutamine on võrreldes ühekordsetega ka tervislikum. Kemikaale, mida kasutatakse ühekordselt kasutatavate pabertaldrikute ja -tasside, plastriistade ja muude teenindustarvete valmistamisel, on seostatud kõigega alates maksakahjustusest kuni vähini.

Allpool on loetelu ühekordselt kasutatavates toodetes leiduvatest kemikaalidest.

  • Polüstüreen – tuntud ka kui vahtpolüstürool, on klassifitseeritud kantserogeeniks.
  • Lenduvad orgaanilised ühendid, mis võivad kaasa aidata nii lühi- kui ka pikaajalistele terviseprobleemidele.
  • Kloor ja dioksiinid, mida kasutatakse pabertoodete pleegitamisel; neid on seostatud erinevate terviseprobleemidega.
  • Bisfenool A (BPA) – isegi tänapäeval võivad plasttopsid ja -taldrikud endiselt sisaldada BPA-d, mis teadaolevalt põhjustab varajast puberteeti ja madalat spermatosoidide arvu – isegi vähese kokkupuute korral. Vähe sellest, üle 130 uuringu on seda seostanud rinnavähiga. Seda on seostatud ka teismeliste depressiooni ja rasvumisega.
  • Ftalaate, mida on leitud pabertaldrikutest ja -tassidest, seostatakse rinnavähiga ja see võib kahjustada endokriinsüsteemi. Neid on seostatud ka nendega sünnieelselt kokku puutunud isaste hiirte suguelundite kehva arenguga. Seda toksiini leidub ka paljudes teistes toodetes, mistõttu tasub seda võimalusel vältida.
  • Naftapõhised katted. Pabertaldrikud ja -topsid on sageli töödeldud naftapõhise kilekattega, et need toidu või vedeliku tõttu laiali ei laguneks. See pabertopside plastvooder ei ole taaskasutatav, nii et enamik pabertopse ja taldrikuid jõuab “taaskasutuse” asemel prügimäele.

 

Pai keskkonnale, nauding keelele ja meelele

Korduvkasutatavad nõud on ilmselge alternatiiv paber- või plastnõudele. Kuigi keraamilise taldriku valmistamiseks on vaja rohkem energiat ja ressursse, on selle eluiga tõenäoliselt üsna pikk, tasakaalustades esialgsed keskkonnakulud.

Võrdluseks tuleb klaasnõusid vaid 15 korda uuesti kasutada, et need oleksid hinna mõttes pabertoodetest säästlikumad. Keraamiliste kruuside või nõude kasutamine paberi asemel vähendab materjalikulu, õhu- ja veesaastet ning tahkeid jäätmeid juba pärast 60 kasutuskorda. Keraamilised taldrikud ja kruusid ei satu meie prügilatesse, et laguneda sajandeid. Mõtle ise, mitu korda oled kasutanud oma koduseid nõusid? Kas mõnda taldrikut või tassi kasutad mitu korda päevas?

Paljudele on jäänud mulje, et pidu pidades on ühekordsete nõude kasutamine lihtsam ja odavam, kuid sageli see nii ei ole. Kui laenutate nõusid, tulevad need teie juurde puhtana. Sa lihtsalt kasutad neid ja tagastad need määrdunult ning need pestakse ja valmistatakse ette järgmisele pidutsejale.

Hinna mõttes ei ole renditoodetel või ühekordsetel nõudel just väga suurt vahet. Küll aga on väga suur vahe kogemuses ja maitses – šampanja maitseb klaasist paremini kui plasttopsist, kohv tassist hõrgumalt kui pappnõust ja õhtusöök taldrikult mõnusamalt kui paberaluselt.

 

Vaata ka videot, milliseid võimalusi sinu peo täiustamiseks pakub Funrent:

 

Tegu on sisuturundusartikliga.

Allikad: perfectpartyplace.ca, Funrent



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt