Seiklused Austraalias viisid Eesti noormehe farmide asemel hoopis Osho ashramisse

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

9. september 2018 kell 10:17



Foto: erakogu

Sügis on Eestis aeg, mil sajad, ehk juba tuhandedki noored oma näo kauge Austraalia poole pööravad, et teiselpool maailma seiklusi, õnne ja tööd otsida. Meil muutuvad päevad lühemaks ja suvi jääb seljataha, samas kui Aussie’s on kõik veel ees. Kuid vähesed teavad, et sel kaugel maal on hoopis enamat pakkuda, kui vaid road trip’id, Uluru ja farmitöö. Rainis Toomemaa (Prem Dasi) on üks vähestest meie noortest, kelle tee ja elu viis turismilõksudest sootuks eemale – nimelt idarannikul, Byron Bay’st mitte kaugel asuva Samaya ashramisse (pühamusse).

 

Kuidas sinna sattusid?

Kolme aasta eest sõitsin working-holiday viisaga Austraaliasse tööd ja seiklusi otsima. Ja kuna Austraalia on kindlasti üks maailma kallimaid riike, iseäranis majutuse ja transpordi osas, ning Aasias hulkudes olid ashramid oma rahuliku atmosfääriga juba ammu meelepäraseks eelistuseks saanud, siis on kuidagi loomulik, et sattusin internetis, olles mõnda aega West-Australia kõrbes bensiinijaamas töötanud, oma edasisi samme planeerima ja otsima ashrameid Austraalias. See on midagi sarnast sellele, kui paljud eestlased otsivad FB gruppides Austraalias oma rahvuskaaslasi, et siis võõral pinnal ühiseid rahvuspühasid pidada või niisama õlut libistada. Minule pidi olema sillapeaks vastsete maade tundmaõppimisel ja meelerahu leidmisel mõni ashram.

Googeldades sattusin esimesena vist just Osho Samaya ashrami peale. Oshot olen juba pikemat aega üheks möödunud aastasaja vägevamaks vaimseks õpetajaks ja meistriks pidanud. Byron Bay sisemaa, eemal kõrbekuumusest ja linnasaginast, maalilise lopsaka looduse rüpes. Kirjutasin neile ja täitsin ankeedi, kus uuriti minu võimalike sõltuvuste, varasema ashramikogemuse, keele- ja muude oskuste kohta. Ja nii siis jõudsingi viis kuud hiljem oma rännuteel Samayasse.

Foto: erakogu

 

Kui pikalt oled seal ise elanud ja mis see on sulle andnud?

Otsustasin koha üle vaadata ja peatuda maksimaalselt neljaks nädalaks, millest sai lõpuks kolm kuud. Eelmisel talvel käisin veel kolmeks kuuks. Oma olemuselt on metsaashram (Ashram in the Bush) 25 aasta eest rajatud Osho ja G. Gurdžijevi põhimõtetele, karma-jooga printsiipidele. Ashrami rajanud ja seda juhtiv Itaalia päritolu Prem Samaya, Osho kauaaegne õpilane, on loonud omanäolise kommuuni, sulatusahju, kus inimesed saavad meeliülendava looduse keskel, eemal tänapäevasest tehnoloogiast, alkoholist, tubakast ja linnakärast, leida tee ratsionaalselt kalkuleerivast ja inimesi zombistavast tsivilisatsioonist iseendasse, omaenda südamesse.

“Loodus ise on parim õpetaja,“ märgib Prem Samaya. Igapäevane lihtne elurütm kulgeb kooskõlas ümbritseva loodusega – ärkame koos päikesetõusuga ja heidame puhkama pimeduse saabudes. Asja juurde kuulub jooga, erinevad meditatsioonipraktikad, ühised väljasõidud, piknikud kui ka üheskoos oma elukeskkonna eest hoolitsemine, eluks vajalike tööde tegemine ja selle kaudu teadveloleku õppimine.

Foto: erakogu

Värsket toitu kasvatame ise. Ashramis kultiveeritakse aastaringselt köögivilju, viinamarju, apelsine, sidruneid, papaiasid, mangosid, erinevaid pähkleid… ja muidugi banaane. Mõistagi kuulub eelpool kirjeldatud elustiili juurde puhas, ökotaimetoit. Territoorium on suur, hõlmab jalutusradasid metsas, niite ja oja, kus ennast Austraalia päikese käes värskendamas käia. Pole doktriine, õpetusi ega kultust. Tants ja trall. Tõepoolest, igal õhtul koguneme me pärast päevaseid askeldusi ja päikese ärasaatmist koos meditatsioonisaali ringis istuma, tantsima, Osho salvestisi kuulama-vaatama ja mediteerima.

Samaya ashram on koht, kus õppida täiel rinnal, midagi tagasi hoidmata, elama, avastama oma varjatud andeid, et naasta ühiskonda harmoonilisema ja vähem katkisena. Paari aastakümne jooksul on selle elukooli (Prem Samaya armastab seda kutsuda boarding school’iks ehk internaatkooliks), või kui soovite, siis sotsiaalse eksperimendi, läbi teinud sajad, ehk isegi tuhanded inimesed kogu maailmast ja igas eas. Kogukond ei toimi kommertslikel alustel ja küsib külaliselt rahalist annetust üksnes esimese kuu eest ning käsitleb iga üksikut juhtu indiviidipõhiselt.

Foto: erakogu

Mida see mulle andnud on? See on vast kõige raskem küsimus, sest ma ei armasta suuri sõnu teha. Aga ütleks, et Samaya ashram on õpetanud oma mõtteid ja tundeid distantsilt kaema, neist irduma, õpetanud kõigi fenomenaalse maailma ilmingute mööduvust, meie väärtussüsteemide illusoorsust ning ühes sellega tänulikkust iga elatud päeva eest, pannud elu värvilisema ja mahlakamana aduma, kui see sageli kibestunud ning majanduskasvule ja Venemaa-vastasele hüsteeriale orienteeritud Eestis, kus vahel kuude kaupa päikest näha ei ole, võimalik oleks.

Samaya ashram on mõnes mõttes tarkade kivi, mille abil saab metalliräbu kullaks muuta, tõestades, et inimese „tegelikkus“ muutub sedamaid, kui muutub inimese tunnetus ja mõistmine, või nagu Osho ütles: “No meditation, no life, know meditation, know life.“ (pole meditatsiooni, pole elu, tunned meditatsiooni, tunned elu – toim.)

 

Ütlesid pühamu kohta sotsiaalne eksperiment – palun selgita lähemalt?

Mis see muud on, kui erinevas eas üksteisele võõrad inimesed Euroopast, Ameerikast, Aasiast ja Austraaliast pannakse kokku elama, ühise majapidamise eest hoolt kandma ja lastakse asjadel juhtuda, et ennast avastada ja oma ühiskonnast determineeritud programmi tundma õppida, lahti muukida ja sellest vabaneda. Inimene kui sotsiaalne olend eksisteerib ju pelgalt teiste peeglis. Keeruline on sellest kõigest rääkida, seda peab ise elama, et mõista. Ashram on neile, kes pole lakanud uskumast võimatusse ja otsivad “imelist“, õnne, armastust ja meelerahu, neile, kes tunnevad, et igapäeva rutiinis jääb millestki vajaka.

Foto: erakogu

 

Kui nüüd kellelgi tekkis paiga vastu huvi, siis kust rohkem infot saada ja kelle poole pöörduda?

Huvi ja lisaküsimuste korral pöördu Facebookis Rainis Toomemaa (Prem Dasi) poole, olen juba kahe nädala pärast ennast uuesti rännakule sättimas. Kui eelnevas miskit kõnetas, sul perekondlikke ega töö-alaseid kohustusi hetkel pole ning taskus on veidi krabisevat, oled oodatud kampa lööma – aegajalt ilmub ka soodsaid lennupileteid. Kõik on oodatud andma iseendale seda harukordset võimalust! Ashrami kodulehekülg on hetkel uuendamisel, kuid mingisuguse ülevaate saab siit. Armastust ja päikest kõigile.

 

Küsitles Sander Soomaa

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt