Avalik kiri Eesti Vabariigi peaministrile: abieluküsitluse asemel raha lasterikastele peredele

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

31. oktoober 2020 kell 18:50“Eile öösel läks mul uni ära, poliitikast sai kopp ette ja ma otsustasin kirjutada kirja. Kui see leiab kõlapinda, siis saadan ehk päriselt ära,” kirjutab oma Facebooki seinal Margaret Neithal. Autori loal avaldame pöördumise ka Telegramis.

 

Avalik kiri Eesti Vabariigi peaministrile

Olen kuulnud, et viimased töönädalad on Sulle rasked olnud. Kui ma eile õhtul läbi pimeduse ja vihma töölt koju tulin, lükates toidukraami raskelt täis lapsevankrit koos oma pesamunaga, siis pean tunnistama, et ka minul polnud selja taga kõige kergem nädal.

Tegin kodus süüa, kütsin ahju. Televiisorist näidati ilusat noort naist, kes kasvatab üksi kolmikuid poisse. „Nende isal on oma tegemised,“ vastas ta reporteri küsimusele napilt. Kui kolmikute emalt küsiti, kas tal on vahel ka tunne, et üldse enam ei jaksa, vastas ta, et „oi, väga tihti“. Aga siis vaatab ta oma armsaid lapsi ega vahetaks neid mitte millegi vastu.

Olen ka oma kolme last suuremalt jaolt üksi kasvatanud, sest nende isadel on „oma tegemised“ ja järeltulijaid mitmelt ringilt. Mul on imetoredad lapsed ning ma ei vahetaks oma elu ega peret mitte millegi vastu, kuigi vahel on raske.

Õhtu läks edasi uudistega. Laual oli 100 torti ning tõsiste nägudega soliidses eas mehed arutlesid abielu MÕISTE üle ning kelle vahel see ÕIGE abielu siis õieti peaks aset leidma.

Hea peaminister, kes sa oled korduvalt lubanud seista kõigi eestimaalaste eest – ideaalse abielu mõiste otsimine praegusel raskel ajal ei ole kohane tegevus. Meie reaalsus on üksikemad, kärgpered, kooselud ja lahkuminekud – on palju peresid, kes ei mahu raamidesse „ühe mehe ja ühe naise abielu igavesti ja õnnelikult“. Ka teistsugustes peredes kasvavad lapsed – on oma mured ja rõõmud.

Taotlesin Kredexist lasterikaste perede kodutoetust, et ehitada välja teismelisele lapsele oma tuba. Selle toetuse nõuete täitmine oli nädalatepikkune töö projektide koostamise, hinnapakkumiste võtmise ja ankeetide täitmisega.

Taotluseid menetleti pool aastat. Paar päeva tagasi sain eitava vastuse – raha ei jätkunud. Riigi poolt eraldatud 3 miljonist jätkus vähem kui pooltele nõuetele vastavatele taotlejatele – vaid paarisajale perele. Kui ma helistasin ja küsisin, et miks minu pere ilma jäi, siis sain vastuseks, et teil on katus pea kohal ja pesuruum olemas. Järelikult on Eestis sadu paljulapselisi peresid, kellel ei ole elementaarseid elutingimusi ega üldse oma kodu.

Hea peaminister, teen Sulle ettepaneku suunata need abieluteemaliseks rahvaküsitluseks planeeritud miljonid lasterikaste perede toetuseks, et ka need pered, kellele toetust ei jätkunud, saaksid oma lastele paremad elutingimused luua. Sinna oleks seda raha päriselt vaja, mitte küsitluseks, mis teeb paljudele haiget ega vii Eesti elu edasi.

Sihtasutusele KredEx eraldati lasterikastele peredele 2020.a toetuse eraldamiseks koos tulumaksuga rahalisi vahendeid kogusummas 3.04 miljonit eurot. 2020.a taotlusvoorus laekus Määruse nõuetele vastavaid toetuse taotlusi kokku 548 ja kogusummas 5 963 535 eurot koos tulumaksuga. Rahalisi vahendeid toetuse taotluste rahuldamiseks jätkus kokku 255 leibkonnale (väljavõte Kredexi otsusest).

 

Margaret Neithal

 

Allikas: Facebook

 

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt