Californias küpseb arste ahistav Covid-poliitilist korrektsust taotlev seaduseelnõu

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

8. juuli 2022 kell 13:04Ärimagnaat, investor ja leiutaja Elon Musk ja Twitter algatasid rahvusvahelise arutelu meie kultuuriliste prioriteetide ja ideoloogiate teemal. Muski sõnul on ekstremistid kaaperdanud demokraatliku partei USA-s, vormides vasakpoolseid liberaale ning astudes konservatiividega ühte sammu, kirjutab USA intensiivravi arst ja õppejõud Pierre Kory, kes on Front Line COVID-19 Critical Care Alliance’i president ja kaasasutaja. California osariigi valitsuses kavandatav seaduseelnõu annab osariigi arstide nõukogule uued ulatuslikud volitused algatada uurimisi arstide suhtes, kelle COVID raviotsused “kalduvad kõrvale rakendatavast ravistandardist”. Artiklis väljendatud seisukohad on endiselt aktuaalsed ka Eestis. Kuidas on meil lood demokraatia ja sõnavabadusega?

 

USA Demokraatliku Partei uus ja agressiivne vajadus tsenseeritud debattide ja jäigalt oma agenda pealesuruvate arstide järgi paneb ümber vaatama poliitilise truuduse seisukohti. Koroonapandeemia vallandudes võis meditsiinisüsteemis näha, kuidas paljud heitsid oma poliitilised vaated kõrvale, et anda endast parim haigusega toimetulekul, avardades ühtlasi ka oma maailmavaadet.

 

Demokraatia on muutunud iseenda vastandiks

Kui demokraate nähti enne sõnavabaduse eest võitlejatena tsiviliseeritud ühiskonnas, siis nüüd on nad muutunud iseenda vastandiks. Tänapäevaste progressiivsete poliitiliste liikumiste ja meditsiininõukogude tendents on kohaneda poliitikaga, mis tsenseerib arvamusi, defineerides teisi seisukohti väärinformatsiooniks. Iseäranis jõuliselt toimub see teaduslike seisukohtade suhtes, mis puudutavad COVID-it. Meditsiinis töötavad professionaalid, kes keelduvad sellise tendentsiga kaasa minemast, riskivad tsensuuriga, oma hääle summutamisega ning isegi litsentsi kaotamisega – ja see on palju tõsisem lugu kui Twitterist keelu saamine.

Kriitilise mõtlemisega silmapaistnud arstid pannakse eksistentsiaalse valiku ette: kas liituda karjaga ja toetada nende meelest ohtlikku poliitikat, millel puudub teaduslik põhi või jääda iseenda veendumustele kindlaks ning kaotada oma elatis. Selline suundumus aga mõjutab pikaaegselt ka patsiente ning nii mõnigi meist seisab tulevikus haigeks jäädes sellega silmitsi.

 

Californias “küpseb” arste ahistav seaduseelnõu

California osariigi valitsuses kavandatav seaduseelnõu annab osariigi arstide nõukogule uued ulatuslikud volitused algatada uurimisi arstide suhtes, kelle COVID raviotsused “kalduvad kõrvale rakendatavast ravistandardist”. Seaduseelnõus olev definitsioon “väärinformatsioonist” on hägune, tagajärjed on selged ja karmid, alates „distsiplinaarsetest tegevustest“ meditsiinilise litsentsi kaotamiseni.

Selline poliitika toimib ka meditsiinilises ja teaduslikus koolituses. Meditsiinikoolides õpetatakse rakendama kriitilist mõtlemist ning meditsiiniliste protokollide ja teaduslike dogmade kujunemisel küsimuste esitamist olulistel põhjustel – tehes uurimistööd, mõistetakse asja tuuma, lähtumata usust. Teaduse ajalugu on tulvil selliseid praktikaid, mida sel moel on ümber lükatud. Meditsiinilises praktikas nõutakse täies mahus teadmiste rakendamist, et anda parimat hinnangut ja arendada võimeid, aidates arendada meditsiini. Kõnealune California seaduseelnõu lammutaks aga neid eelmainituid kriteeriume.

 

Eeskuju teistele osariikidele ja kogu riigile

Võimaldades bürokraatidel ja poliitikutel sekkuda arstide ja patsientide vahelistesse suhetesse, tehakse meditsiinile karuteene. Sõnavabadus ja eneseväljendus asendataks hirmu ning grupimõtlemisega. Paljud arstid valivad vooluga kaasaminemise tee, et saada hakkama, isegi kui nad ei nõustu reeglitega – see on neile ellujäämise küsimus, et toita ära oma perekond.

Ja hoolimata California seaduseelnõu ilmsest ekslikkusest annab see teistele osariikidele eeskuju järgimiseks. Sarnaselt toimitakse ka riiklikul tasandil. Osariigi meditsiininõukogude föderatsioon (The Federation of State Medical Boards) esindab 71 erinevat meditsiininõukogu, mis võtavad vastu meditsiinilise väärinformatsiooni poliitika.

 

Lõhestamine meditsiinisüsteemis tuleb peatada

Suured tehnoloogiagigandid arendavad poliitilist mängu muutvaid potentsiaalseid ravimeid koroona vastu võitlemiseks. Omikroni uute tüvede põhjustatud nakatumise määr tõuseb üle riigi. Eksperdid hoiatavad uue laine tuleku eest sügisel. Just nüüd on aeg sõna võtta ja rakendada oma loomingulist mõtlemist, mis aitab viia paremate ravistrateegiateni.

Teadus ei ole staatiline, vaid pidevalt muutuv valdkond. Need, kes pakuvad ravi, vajavad samasugust vabadust. Anthony Fauci seisukoht jaanuaris 2022, et koroona „leiab lõppude lõpuks meid kõiki üles“ oleks olnud kaks aastat tagasi riikliku lockdown´i ajal lubamatu. Nii nagu faktid ja teadus muutuvad, muutub ka meie kollektiivne arusaamine, mis juhib avalikku poliitikat. Nii peaks süsteem toimima.

Tribalism ja lõhestumine on tunginud jõhkralt poliitikasse ja meditsiini. Arste peaks austama, mitte sundima neid pooli valima. Nende töö on ülimalt oluline ja peaks jääma apoliitiliseks, et säilitada usaldusväärsus kõigi jaoks, kes vajavad ravi. Progress ja innovatiivsed meditsiinilised läbimurded sõltuvad tulevikus vabadusest ja meditsiinilisest valikust, mida tehakse praegu.

 

Allikas: brownstone.org

 

Tõlkis Indrek HimmaKommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt