Lugeja avalik kiri edukale ja rikkale Eesti äriinimesele

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

15. aprill 2019 kell 11:50Tsau!
Mis toimub? Mis jama sa ajad? Kes sulle nõu annavad? Või kas sa ise ei mõtle tõesti sellele, kuidas oma ROI võimalikult ilusaks muuta? Kui sa ei tea mis asi on ROI, siis see on return of investment (investeeringutasuvus – toim). See on see number, mis sa saad, kui paned omavahel suhtesse tulu ja kulu. Aga sa tegelikult teadsid seda, sest muidu sa ei oleks edukas ja rikas. Küll aga sa võiksid olla niipalju edukam ja rikkam.

 

Maailm meie ümber muutub ja saab targemaks, aga sina ikka tegeled üleeelmise sajandi värgiga. Sa kaevad põlevkivi või raiud metsa. Aga Eesti on jube tilluke. Varsti saab siin mets otsa ja see kasvab tagasi vähemalt 80 aastat. Põlevkivi saab ka otsa ja jääb alles lihtsalt üks auk. Täiesti jabur ROI tuleb siit minu arust.

Peale selle rahvas, kes siin riigis elab, muutub tõredaks, õhukvaliteet muutub ja sada muud häda mis ilmnevad. Ja mis sa siis teed? Põgened oma rahaga kusagile teise riiki? Aga seal ka saetakse metsa ja kaevatakse auke. Lõpuks pole kuskile põgeneda, sest sa ei ole ainus rikas edukas äriinimene. Suuremad ja targemad on kõik ilusad kohad juba endale ostnud ja sind suure tõenäosusega ei luba sinna. Sulle jääbki lõpuks valida raielankide ja aukude vahelised alad või linnad mis on täis su püsti pandud korstnaid ja tehaseid ja kõiki neid töölisi kes oma autodega üritavad su tehasesse tööle saada. Sa ei pruugi seda ise sellisena näha oma elus aga sinu troonipärija näeb kindlasti.

Aga aitab negatiivsest. Sorri. Mul on tegelikult sulle hea uudis. Sul on vaja lihtsalt paar lüket teha ja muuta mängulauda. Ja siis hakata seda valitsema. Õnneks on nii nii niiii suur töö sinu eest juba tehtud. Sa ei pea üldse palju kulutama, et mängulauda muuta. Nimelt on olemas üks tööstus, mis toodab ruutmeetri pealt väga kena kopikat. Iga kahe kuni kolme kuu tagant. Väga kiire taastumisega. Aasta läbi toodetav. Võrreldes metsa või põlevkivi või mistahes bisnessiga siin meie väikses Eestis, ületab see tööstus selle iga kell. Kas sa juba tead millest ma räägin?

KANEPIST!

Meil ei ole vaja pikalt laskuda vaidlusesse, mis on mis ja kes on kes. On juba väga mitu riiki, kus see on legaalne. Need riigid ei ole põhja käinud, vastupidi, nad õitsevad. On tehtud tuhandeid meditsiinilisi uuringuid. On eeskujusid rohkem kui kahel käel kokku lugeda. Sellele kõigele on vaja vaid viidata tulevases lobitöös. Mitmed asjalikud inimesed on kokku pannud väga asjalikku datat. Me armastame kõik datat. Data rokib.

Aga kanep on ju illegaalne ja inimesed ei taha seda ja mingi muu bla-bla-blaaa.

No kellele see jutt. Ma ju rääkisin mängulaua muutmisest. Keda sul tegelikult on vaja veenda?
Sul on vaja veenda neid tüüpe kes seadusi teevad. Ehk siis need riigikogu tüübid. Kui ma õigesti asjast aru saan siis piisab 51 inimese veenmisest, pluss president.

Aga see on ju illegaalne?

Mis asi sul illegaalne on? Kohtuda rahva esindajaga ja teha talle lobitööd? Aidata tal mõista, kuidas see on kõigest taim. Taim mille turuväärtus on tõstetud metsikult tobedaks võrreldes näiteks tomati või kurgiga või isegi tubakaga. Ja sa tead palju tubakatööstuses raha liigub. Ei tea. No googelda või küsi oma nõunikult.

Igatahes. Keskmisel inimesel on väga raske saada ühe riigikogu liikmega jutule. Veel vähem mitmeks tunniks kus ta jõuaks ära seletada vajaliku kasutades datat ja nii, et teda kuulatakse kah. Sina oled rikas edukas äriinimene. Sinul ei ole üldse raske korraldada 51 või vajadusel enam kohtumist uhkes restoranis või kohvikus või isegi muul pinnal kus on ehk kergem presentatsiooni teha. Su juriidiline tiim on juba valmis kirjutanud seaduse eelnõu või mis iganes dokumendi, mida selle jaoks vaja on. Tulles vastu riigikogu liikmetele kellel niigi on palju tööd. Nad saavad ka lasta oma juriidilisel tiimil kontrollida kas kõik peab vett.

Järgmise sammuna on vaja lihtsalt teha hääletus ja kuna sinu korraldatud lobitöö tulemusena on vajalik arv riigikogulasi juba teemaga tutvunud ja selle läbi lugenud, siis ei ole see hääletus ka väga pikk ja ei sega muid päevakorras olevaid asju. Kuigi, olgem ausad. Midagi targemat nad küll teha ei saaks tänasel päeval kui seda seadust vastu võtta.

Kui sa seda piisavalt hästi korraldad, ei tohiks sellega minna rohkem kui paar kuud. Tegelikult, mida iganes nad sulle ka ei ütle, on bürokraatiat võimalik väga kiirelt ajada. Lihtsalt sa pead bürokraatide töö ise ära tegema, neile jääb vaid templi vaev.

Mis siis kõik muutub?

Nüüd on sul õigus kanepit kasvatada, müüa, suitsetada, jagada ja kõike muud mis sellega veel välja mõtelda annab. Täna on nii, et mustal turul GRAMM (jah see on tuhandik ühest kilost) kanepit maksab 20 eurot. Kuld maksab hetkel 37 eurot gramm. Aga kanep saab kiirelt otsa ja seda on vaja veel ja veel ja veel ja veel. Iga aastaaeg, igal pool, kogu aeg.

Täna, kui keegi kasvatab illegaalselt kanepit. siis ta saab nelja ruutmeetri pealt kahepoole kuni kolme kuuga 2kg. See on siis 2000×20 eurot. No kasvataja tavaliselt niimoodi tänavamüüki ei tee ja legaalne kanep samuti ei hakkaks maksma 20 eurot seega teeme selle arvutuse ümber niimoodi. 2000x10eurot per 4ruutmeetrit 60-80päeva. See on 20 tuhat eurot. Ta kulutab oma kasvanduse püstitamiseks 500-1000 eurot ja kulutab elektrit, vett ja väetist. Mingid kopikad ühesõnaga.

Nüüd arvuta, palju sa suudad kasvatada ühes kaarhallis, kus on kasvupinda 200 ruutmeetrit. Ja sul on neid kaarhalle Eestis näiteks kuus tükki. Ja ära arva et sa suudad oma kuue halliga kõik nõudluse ära toita. Aga arvutame siis vahepeal. 4 ruutmeetrit tegi 20 tuhat eurot 60-80päevaga. 6 halli 200 ruutu igas ühes teeb järelikult 6 miljonit. Miinus kulud. Tundub kuidagi jaburalt tore number ju. Kas sulle ei tundu? Aastas on 365 päeva selle jagame 70ga see on umbes 5 korda. Viis lõikust aastas. Ehk 30 miljonit. See on 600 tuhat inimest kes ostab 5 grammi aasta jooksul. Väga kaugel tõelisest nõudlusest, mis on kordades suurem, eriti koos väliskülalisega.

Aga see ei ole ju veel ometi kõik? Muidugi mitte.

Kanepit on vaja müüa kohvikutes, kanepi kõrvale tuleb saiake või kohvi, tee, kakao. Kanepist saab süüa teha. Ravimeid. Riideid. Õlisid. Kanepit saab tõmmata eri kujulistest piipudest ja toredatest paberitest ja isegi nüüd on uus lahe äri välismaal luua kanepiõli tõmbamiseks seadeldisi nimega vaporizer või vapepen. Kanepit saab panna kookide sisse ja turundada teda sadat eri moodi. Kõik need on tööstused mis avanevad selle sama sinu lobitöö tulemusena. Loomulikult sa paned oma investeeringud sinna ka igale poole.

On äraütlemata ilmselge, et tänapäeval maailmale kuulutada, et Eestis on legaalne savu ja ilus loodus ja kõik muu ninnu-nännu on superlihtne. Sotsmeedia teeb töö ilmselt ise ära ja sa ei pea isegi kulutama raha, et maailmast hakkaks kokku voorima inimesi kes siia oma raha ringlusesse toovad ainult ja ainult sellepärast, et siin saab rahus end pilve tõmmata kõige muu toreda keskel.

Sinu lobitöö tulemusena muutub kogu riigi tulevik. Kogu suhtumine. Varem või hiljem saavad teised kah aru, et ei ole mõtet seda metsa raiuda ja seda kivi kaevata nagu mingi koopainimene. Siis kasvavad meile suured ilusad looduskaitsealad igale poole ja turism võtab hoopis teised mõõtmed. Kanuumatkadest kuni turismitaludeni välja. Mis ka kõik ilmselt on kanepiga seotud. Kus kohas ta siis enam ei oleks.

Ja siis, kui ajalehed ja ajakirjad kirjutavad sinust kui vaieldamatult edukaimast Eesti äriinimesest ja influencerist, saad veel öelda: “Näed sa, sai see Eesti nüüd oma Nokia kah.”

Ma ilmselt ei pea pikemalt enam seletama, sest sul endal ka mõte jookseb juba tuhandes suunas. Ära enam kõhkle. Data on olemas. Klikkide kaugusel. Rääkimata sellest, kui palju seda annaks kokku koguda, kui sa paned oma meeskonna tööle. Raha lebab maas. Ole tegija ja korja üles. Aga jäta meie kodumaa meile ilusaks. Ja las väärtus (noh see rahaline) voolab sisse mujalt.

Küll siis jääb meil muretult aega keskenduda kultuurihoidmisele ja rahvuslusele. On ju ometi kõigil suur hirm kaotada end multikultuursuse alla. Aga kui me istume Šveitsi kombel rahakuhjade otsas, siis on ilmselt kõigil rahulikum hingata. Ja eks no kanep aitab ka lõõgastuda ja asju uues valguses näha.

 

Meelevaldne Tühitähistaja

 

Foto: DisneyKommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt