Rootsi noored protestivad politseivägivalla vastu

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

21. mai 2013 kell 21:18 

Rootsi pealinna Stockholmi Husby eeslinnas on juba mitu päeva kestnud rahutused, mis on seotud läinudnädalase vahejuhtumiga, kus politsei lasi Husbys maha 69-aastase mehe. Facebookis kohalike postitusi lugedes jääb mulje, et tegu ei olnud ainsa politseivägivalla juhtumiga Husbys. Väidetavalt on korrakaitseametnikud seal korduvalt oma võimu väärkasutanud nii inimesi pekstes, neid läbi otsides ja ka verbaalselt ahistades.

 

Uudiseagentuuri TT kohaselt süütasid noored meeleavaldajad põlema kümme autot, kuid põlengut kustutama saabunud tuletõrjujad võeti vastu kivirahega. Rünnak alla jäid ka märulipolitseinikud, kes püüdsid tuletõrjujaid kaitsta. Politsei vahistas seitse kuni kaheksa inimest Husby vägivallaga seotuses kahtlustatuna.

Teisel ööl võttis rahutustest osa erinevatel hinnangutel 70-300 inimest. Politsei sõnul oli tänavatel nii 12-13-aastaseid lapsi kui vanemaid tuntud kurjategijaid. Kuni kuus politseinikku sai kergelt viga.

Paljud Stockholmi läänepoolse Husby eeslinna elanikud on toimuvast nördinud. “Ma olen maruvihane,” ütles kohalik eelkooliõpetaja teisipäeva hommikul Rootsi Raadiole. “Ma läksin välja, sest mõtlesin minna tööle ja kaitsta töökohta, et keegi seda põlema ei paneks.”

Rootsi televisoon SVT vahendas teateid politsei jõhkruse ja rassivaenu kohta. Kohaliku noorteorganisatsiooni esindaja Rami Al-Khamisi ütles STV-le, et vägivald on ilmselt seotud läinudnädalase vahejuhtumiga, kus politsei lasi Husbys maha 69-aastase mehe. “Noorte viha on suunatud politsei vastu, kuid see on ka laiemalt noortepõlvkonna probleemi sümptom,” seletas ta, öeldes, et noored tunnevad ühiskonna poolt hüljatuna ja tulevik näib neile lootusetu.

69-aastast meest tulistati eelmisel nädalal pärast seda, kui ta oli segastel asjaoludel politseid oma rõdult noaga ähvadanud. Politseinikud tungisid tema korterisse ja tulistasid teda 5-6 korda. Ametlikel andmetel suri mees kuulihaavadesse haiglas, kuid naabrite sõnul kiirabi ei kutsutudki ning alles paar tundi pärast tulistamist tassiti laip korterist välja.

 

Politsei õhutab rassismi?

Kohaliku lehe The North Side peatoimetaja Rouzbeh Djalai sõnul on pealtnägijad teatanud politsei sobimatust käitumisest noortega. Nimelt pakkus rühm mustanahalisi end politseile appi, mispeale võimukandjad vanemat meest neegriks ja nooremaid poisse ahvideks sõimasid. Lisaks hakanud politseinikud neid kumminuiadega nüpeldama.

“Kui politsei ei soovi abi, siis nii nad peaksidki ütlema. Neil ei ole ju vaja seepärast inimesi sõimata ja peksta,” kommenteeris Djalaie.

Husby elanikud on pahased, et politseinike arvu piirkonnas suurendadakse, selle asemel, et vägivalla põhjustega tegeleda. “See on piirkond, kus kolmandik keskkooli lõpetajatest lahkub koolist puudulike hinnetega ja jäävad töötuteks. On ju ilmselge, mis on selle tagajärjed,” lisas naine.

Teisest küljest jääb protestijatel meeleavaldamise kultuurist vajaka – kui sa protestid võimu vastu, siis ei ole ju vaja on naabri autot põlema panna vaid ikkagi otse võimukandjale oma meelt avaldada ja seda saab väga mõjukalt teha ka ilma vägivallata.

 

Allikad: BNS, World Riots 24/h, Russia Today

Foto: World Riots 24/h

 

Toimetas Mariann Joonas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt