Eesti madal maksukoormus on müüt

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

29. jaanuar 2013 kell 12:37Majandusmagister Einar Eiland väidab portaalile Estonian World Review kirjutatud artiklis, et Maailmapanga uus aruanne annab Eesti maksukoormusele hävitava hinnangu.

Prantsusmaa juhtiv majandusajakiri Contrepoints toob välja Maailmapanga koostatud analüüsi, millest selgub, et Eesti maksukoormus jääb alla üksnes Itaaliale, ulatudes 67,3 protsendini. Sama uuringu 2010. aasta versioon näitab maksukoormuseks vaid 49,6 protsenti, seega on maksutõus toimunud just viimaste aastate jooksul. Tavakodanikule teeb olukorra eriti valusaks see, et tõus jäi majanduslanguse perioodi.

See analüüs juhib tähelepanu ka sellele, et keerukas maksusüsteem, sealhulgas muidugi ka kaudne maksustamine, avaldab majandusele negatiivset mõju. Teisisõnu, lihtne maksusüsteem soodustab majandust, ent Eestis on kaudsete maksude osakaal suur ja maksusüsteem keeruline.

Hämmastav on see, et Eesti kuulub kõrgelt maksustatavate riikide hulka koos Itaalia, Prantsusmaa, Belgia, Austria ja Rootsiga. Teades aga nende riikide palganumbreid, on selline maksukoormus mõistetav, sest seal on, mida maksustada. Eesti sobiks paremini ühte gruppi Küprose (23%), Iirimaa (26,4%), Islandi (33%) või Lätiga (36,6%). Aga ka ülikõrgete palkadega Luksemburgi, Šveitsi ja Inglismaa maksukoormus jääb samasse suurusjärku – nende maade maksukoormus ei ületa 35%.

Täispikka artiklit loe Estonian World Review’st.

 

Toimetas Mariann JoonasKommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt