Uuring: ligi kolmandik Eesti elanikest on valmis ostma salakaupa

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

21. märts 2013 kell 16:30 

Ligi kolmandik Eesti elanikest on valmis ostma ebaseaduslikku kaupa, vahendas BNS. Samas on Eestis suhtumine salakaupa võrreldes Läti ja Leeduga vähem salliv, selgub Leedu vabaturu instituudi Balti riikides korraldatud uuringust.

 

Eestis on valmis ebaseaduslikku kaupa ostma 31 protsenti, Lätis 51 protsenti ja Leedus 62 protsenti elanikest.

Uuringu läbi viinud Leedu vabaturu instituudi teadur Vytautas Žukauskas märkis, et instituut korraldab taolisi uuringuid juba seitsmendat korda ja kõigis Balti riikides on märgatav trend valmisoleku suurenemisele osta salakaupa. Tema hinnangul on selle taga eelkõige hiljutine majanduskriis, inimeste raske majanduslik olukord ning alkoholi, kütuse ja tubaka aktisiiside tõus.

Ta tõdes, et Balti riikide elanikud peavad kulutama kütusele kaks korda suurema osa oma sissetulekust kui Euroopa Liidu riikides keskmiselt.

Uuringust selgub, et küsitletute arvates suurenes 2012. aastal ebaseaduslike kaupade tarbimine. 59% Leedu elanike arvates suurenes eelmisel aastal salasigarettide tarbimine; Läti elanikest arvas nii 53% ja Eestis 37% küsitletutest.

Salakütuse osas kinnitas selle suurenenud tarbimist 2012. aastal 60% uuringus osalenud Leedu elanikest, 47% Läti  ja 29% Eesti elanikest. Salaviina joomist peab eelmisel aastal kasvanuks 50% Leedu,  48% Läti ja  31% Eesti elanikest.

2013. aasta jaanuaris läbi viidud uuringus küsitleti kokku 3033 Leedu, Läti ja Eesti alalist elanikku, kellest 1004 elas Leedus,  1026 Lätis ja 1003 Eestis. Vastajad olid vanuses 18-75 aastat.

 

 

 

Allikad: BNS, Lithuanian Free Market Institute

Toimetas Õnne PuhkKommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt