Miks lisada maksukoormust inimestele, kui võiks maksustada suurkorporatsioone?

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

9. jaanuar 2019 kell 8:03



“Tänavuse riigieelarve järgi plaanib siseministeerium koguda ligi 17 miljoni euro eest trahviraha. Mitte kunagi varem pole eeldatava trahviraha hulk eelarves nii järsku kasvanud, prognooside järgi trahvitakse kodanikke ligi kolme miljoni euro võrra enam kui eelmisel aastal,” seisab eilses Postimehes.

 

Artiklit illustreerib graafik, mille kohaselt peaksid sellesse 3 miljonisse justkui enim panustama kiiruseületajad?

Pean ütlema, et selline rahakogumisidee mõjub just praegu tülgastavana mitmel põhjusel:

  • esiteks tundub lihtsalt tobe, et riik, kes kutsub üles olema tublim, sh kiirust mitte ületama, panustab just inimeste vigadele ja võimalikele eluohtlikele olukordadele oma kukru täitmiseks;
  • teiseks süvendab see käik veelgi (eel)arvamust, et Politsei on muutumas lihtlabaseks trahvimismasinaks;
  • kolmandaks voolab just praegu see sama maksumaksjatelt kogutud raha riigist välja tänu ohtratele valimisreklaamidele, mida osaliselt riigieelarvest ülalpeetavad erakonnad jooksutavad internetis säärastes kanalites, nagu Google, Facebook, Youtube, Instagram jne.

Viimasele probleemile (küll mitte valimiste kontekstis) pööras tähelepanu üleeile Delfi Ärilehes ilmunud sõnavõtus ka Ettevõtluskõrgkooli Mainor maksuõppejõud Janus Paurman: “Hinnanguliselt teenivad Google ja Facebook Eestis aastas vähemalt 10-15 miljonit eurot reklaamitulu, aga kogu see raha liigub ühtegi maksu maksmata Eestist välja,” ütles ta, lisades, et seetõttu on Eesti reklaami- ja meediafirmad ebavõrdses konkurentsisituatsioonis, tasudes samalt teenuselt 20-protsendilist käibemaksu ning muid tasusid.

Miks on nii, hea Eesti valitsus ja Riigikogu? Praegu otseselt valimistega seoses viite teie internetireklaamidega meie kõigi ühist raha Eestist ilma maksustamata välja ja nüüd meie peame hakkama rohkem trahve tasuma, et riigieelarvet tasakaalustada? Välismaa pangad Eestis juba viivad tulu laenudena ja muude skeemide järgi emapangale ilma maksustamata Eestist välja…

Ehk tasuks siinkohal eeskuju võtta Prantsusmaast, kes kehtestas 1. jaanuarist sellistele digihiidudele nagu Google, Facebook ja Amazon digimaksu. Ülejäänud Euroopa Liidus on see idee erinevatel põhjustel toppama jäänud, kuid The Guardiani andmetel plaanivad siiski sarnast maksu rakendada Saksamaa, Suurbritannia, Itaalia, Hispaania ja väljaspool Euroopat Singapur ja India.

Millal hakkab reklaamiraha maksuvabalt riigist väljavoolamist takistama Eesti? Sest hetkel tundub, nagu võimuladvik paneb täiesti lampi, et enam muud ideed eelarve täitmiseks pole kui niigi suure maksukoormusega rahva lisatrahvimine.

 

Hando Tõnumaa

 

Fotod: ekraanikuvad

 

NB! Telegram tegutseb tänu lugejate abile. Kui sinu arvates on Telegramis ilmuv info vajalik ja oluline, võid soovi ja võimaluse korral meid toetada. Suur aitäh kõigile, kes aitavad olulisi teemasid pildis hoida!

Unlimited MTÜ
EE497700771002818684

BITCOIN
1Hqjxbt8czHcENjDQan5GFL3Qssn4znpAr

DASH
XjUJswujDzLgSgg7Ly8bK6TEo1kwVzaKeV

BITCOIN CASH (BCH)
qp0gdarh8xtte8fygj2ehrud7h4gsugzeqlmamcx3s

ETHEREUM
0x9b67438a7a4cdd88edb14c2880e920a3cba692c6



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt