Eesti saab soovitust 24 korda vähem raha: sõjapõgenikega tuleb ise toime tulla

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

11. november 2022 kell 9:34Foto: Papa SmurfPixabay 

Ehkki sõjapõgenikke tuleb Eestisse üha juurde, pole eriti lootust, et Euroopa Liidu toetus Eestile selle võrra suureneks. Üleüldse saab Eesti põgenike aitamiseks kuni kümme miljonit eurot lisaraha, vahendab ERR.

 

Euroopa Liidu Nõukogu kodulehel räägitakse, et Euroopa Liit toetab Ukraina põgenike vastuvõtmist 17 miljardi euroga. Tegelikult sõjapõgenikud ega nende abistajad seda raha ei näe – suure numbri taga peitub kokkulepe, et riigid tohivad neile juba ette nähtud raha kasutada ka põgenike toetamiseks. Mõeldud on nii seda raha, mis jäi üle eelmisest eelarveperioodist kui seda, mis on mõeldud uueks seitsmeaastakuks.

“Eesti puhul on siin olukord selline, et eelmise perioodi vahendeid oleme me juba väga hästi ära kasutanud ja enne, kui need soovitused tulid uue perioodi vahendite osas, oli Eesti endale uue perioodi vahendid ka ära planeeringud,” rääkis siseministeeriumi Euroopa Liidu ja välissuhete osakonna juhataja Kristi Värk.

Teiste sõnadega, ühte ja sama raha kahes kohas ikkagi kasutada ei saa.

 

Eesti saab soovitust 24 korda vähem raha

Euroopa Komisjon on erinevaid fonde kokku klapitades pannud kokku ka spetsiaalselt põgenikega tegelemiseks mõeldud raha – umbes 400 miljonit eurot, millest esimese hooga said raha Ukraina piiririigid ning nüüd on järg Eesti käes.

“Praegu me seda täpset summat ei tea. See võib jääda kuskil kümne miljoni euro juurde,” sõnas Kristi Värk. Ta lisas, et seda raha saab kasutada esmase vastuvõtu jaoks, ehk selleks, et põgenikke esimestel nädalatel toita, katta ja majutada.

Need kümme miljonit eurot ongi kogu lisaraha, mida saab Euroopa Liit Eestile ja siin elavatele enam kui 60 000 sõjapõgenikule pakkuda. Ka siis, kui arvestada ainult ajutist kaitset taotlenud põgenikega, tähendaks see 250 eurot inimese kohta.

Võrdluseks, suvel koostasid Balti peaministrid ühisavalduse, milles palusid Euroopalt 6000 eurot põgeniku kohta.

 

Loe pikemalt: ERR

 

Toimetas Mariann JoonasKommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt