Haigekassa hakkab tulevast nädalast vastu võtma vaktsiinikahjude avaldusi

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

27. aprill 2022 kell 9:23



Haigekassa hakkab järgmisest nädalast vastu võtma koroonavaktsiini tüsistuse saanud inimeste avaldusi. Hüvitist makstakse vaid neile, kelle mured on pikaajalised, st kestnud vähemalt 4 kuud, ja korrektselt arstide poolt fikseeritud, vahendab ERR.

 

Sotsiaalministeeriumi tervishoiuvõrgu juht Heli Paluste ütles, et seejärel hindab haigekassa tervisedokumentide alusel, vajadusel ka eksperte kaasates, milline on selle tekkinud kahju raskusaste. “Kõige väiksem summa, mida kõige kergemal juhul on võimalik saada, on 2000 eurot ja kõige suurem summa, üliraske tervisekahjustuse korral või ka surma korral on 100 000 eurot,” ütles Paluste.

Riik on planeerinud vaktsiinikahjude hüvitiseks tänavu 500 000 eurot ja tänase seisuga on ravimiameti hinnangul võimalik seostada vaktsiinikahjustusega viit surmajuhtumit. Kui suur on tervisekahju eest makstava hüvitise summa, on paika pandud ministri määrusega.

Taotlusi saab esitada ka tagantjärgi ning seda võivad esitada ka need, kes seni pole ravimiametit tüsistusest teavitanud. Ravimiamet on tänaseks saanud üle 7000 teatise, neist 350 puhul on tegu olnud tõsisema tervisekahjustusega.

“Nendest tõsisematest, umbes 75 juhul on meie hinnangul seos vaktsiiniga, kas võimalik või tõenäoline, aga ma arvaks, et tuleb palju selliseid taotlusi haigekassale, kus meie mõistes ei ole see tõsine reaktsioon, aga inimesel on tekkinud pikaajaline ja häiriv reaktsioon vaktsineerimisjärgselt, kas siis mingid liigesvalud või tundlikkus häired,” lausus ravimiameti ravimiohutuse osakonna juhataja Maia Uusküla.

Näiteks Soomes võib taotleda hüvitist juhul, kui pärast koroonavaktsiini tekkinud tervisehäda on kestnud kauem kui kaks nädalat või on selle kõrvaldamiseks kulunud enam kui 86 eurot. Soome on valmis koroonavaktsiini kahjustuste eest maksma kuni 30 miljonit eurot aastas.

2009. aastal, kui süstiti kiiruga väljatöötatud seagripivaktsiini Pandemrix, tekkis vähemalt 1300 inimestel  kõrvalmõjuna narkolepsia (loe ka siit). Mitmed riigid maksid H1N1 vaktsiinikahjustuste eest ka kompensatsiooni, sh SuurbritanniaNorra ja Soome. Eestis hävitati 2010. aastal kasutamata seagripi vaktsiinidoose 10 miljoni krooni eest.

 

Allikad: ERR, lingid artikli sees

 

Toimetas Mariann Joonas



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt