Inspireerivad Eesti inimesed – Kristi Hõrrak: igaüks on täielikult vastutav oma olemise ja tegude eest

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

19. juuli 2015 kell 18:32View More: https://lass.pass.us/lavKristi Hõrrak on üks neist eestlastest, kes püüab luua keskkonnasõbralikumat tulevikku. Endise audiitorina on ta näinud nii mõnegi firma köögipoolt ning see on mõjutanud Kristi maailmaparandajalikku loomust asju muutma. Samuti on ta modellina eriti lähedalt kokku puutunud ilutööstuse erinevate tahkudega ning teab nüüd täpselt, kust ja kuidas leida neid kõige loodussõbralikumaid tooteid. Tänaseks ongi ta jõudnud oma ettevõtteni LA´V Eco Fashion, mis toob maale ökoriideid, loomisel ka täiesti Eesti oma öko-rõivabränd. Kuid Kristis peitub palju muudki ning nõnda rääkiski ta meile lisaks eetilisele kaubandusele ka armastusest, teadlikkusest, universumi usaldamisest, tänulikkusest ja vastutusest. “Kui me süüdistame teisi oma halvas elus ja veeretame vastutuse enda pealt oma mehe, sõprade või tööandja peale, siis jääme alatiseks orjaks,” nendib veidikene tõsisemalt alati päikseline ja positiivne Kristi.

 

Räägi enda taustast: kes sa oled ja kuidas oled jõudnud keskkonnasõbraliku eluviisi teemadeni?

Ma olen üks äärmiselt õnnelik inimene. Mind on läbi elu kandud imelisus, kinkides mulle alati just seda, mida ma vajan. Olen saanud kogeda väga võimsaid ja imelisi hetki ja minu ümber on alati võrratud inimesed. Ma olen iga päev tänulik selle üle, et mulle on antud nii palju – tervist, tarkust ja suurt tegutsemistahet; et minu kaaslaseks on kõige võimsam, targem ja armastavam mees ning mul on kõige targem ja võrratum poeg, kes mulle mõlemad iga päev eeskujuks ja õpetajaks on. Nüüd täitus minu elus veel üks ammune unistus – muuta oma tegevusega maailma paremaks ja imelisemaks paigaks kaunite ja tervislike looduslike rõivaste kaudu. Olen alati uskunud, et inimesed, kelle hobi ja töö on üks, on õnnelikud ja võimsad inimesed.

Keskkonnasõbralike teemadeni jõudsin tänu oma suurimatele õpetajatele ja eeskujudele, kelleks on minu poeg ja mees. Tänu poja sünnile muutusin teadlikumaks sellest, et meie tähtsaim ravim on meie toit – lisaks piisavale unele, liikumisele ja rõõmsale meelele. Minevikus kogutud negatiivsed mustrid tulid lapse sünniga ükshaaval päevavalgele ja väljendusid ka minu tervises – tugevates allergiates. Tänu imelisele sõbrannale, kes oli otsustanud toitumisterapeudiks hakata, sain juhatust, et tervenemiseks on vaja teha kardinaalseid muutusi oma menüüs. Päevapealt tuli lõpetada ära piimatoodete, gluteeni, liha ja suhkru tarbimine. Kuu aja pärast olin allergiatest vaba. Tänaseks on minu menüüsse jäänud peamiselt värsked puuviljad ja juurviljad. Tunnen ennast suurepäraselt, sest selline toit on tõesti ravim, nii nagu see olema peaks. Keha on saanud nii targaks, et ebavajalikku toitu nagu piimatooted, liha, gluteen vms vastu võtta ei soovi.

Mul on väga vedanud, et minu kõrval on nii teadlik mees nagu Are, kes samuti hindab tervislikku ja teadlikku toitumist ning seetõttu on meil koos väga kerge seda rõõmsat ja tervislikku teed käia. Samuti on meid õnnistatud väga targa pojaga – Richard sööb peamiselt marju – tema õhtusöögiks on läbi aasta vaarikad, mustikad, maasikad ja kirsid. Laste põhitoitu makarone saab Richard pidusöögina kord aastas ning tihti tuleb ta koju ja küsib, et emme, mis see Coca-Cola on või mis see McDonald’s on. Praegu tegelen Richardi õhutusel aktiivsemalt ka laste ökoriietega, kuna Richard oli väga solvunud, et meil Arega on tervislikud riided ning temal mitte. Richard teeb oma tarkusega meile rõõmu iga päev!

 

 

Miks just rõivad?

Koos tervisliku toitumisega tuli minu ellu jooga ja üldse teadlikum suhtumine iseendasse ja kõigesse ümbritsevasse. Tervislik toitumine, teadlik olemine, liikumine, loodus, südamega ja armastuses elamine – kõik see moodustab minu jaoks ühtse teadliku terviku. Eelmisel aastal lisandusid sellesse tervikpilti ka nahasõbralikud ja loodussõbralikud riided. Viibisime mehega Portugalis imelisel puhkusel, kus sooja oli iga päev üle 30 kraadi. Armastan kauneid kleite ja soovin alati naiselik välja näha, kuid sellise kuumusega ei ole tavamaterjalidest nagu nailon ja polüester kleitide kandmine kõige meeldivam ja nahasõbralikum. Are oli see, kes soovitas mul hakata tootma ökokangastest rõivaid, mis on nahale head ja mõnusad. Hakkasingi tegelema selle põneva maailmaga, tutvudes mitme kuu vältel erinevate ökorõivaste brändidega. Sain aru, et tootjaid, kes tõesti väga kauneid ja naiselikke tervislikke riideid toodavad, ei ole maailmas just palju. On võimalik valida lihtsate ökoriiete vahel, kuid tõeliselt stiilseid ja naiselikke ökorõivaste tegijaid on vähe.

Tänaseks on sündinud võrratu ettevõtmine nimega LA’V Eco Fashion, mis esindab esmakordselt Eestis tõeliselt naiselikke ja kauneid mahematerjalidest naisterõivaid. Teeme koostööd erinevate riikide vanimate ökorõivaste tootjatega, kes on juba mitukümmend aastat kauneid naisi veelgi kaunimaks ja stiilsemaks riietanud oma võrratute ökomaterjalidest rõivastega. Materjalideks on mahepuuvill, kanep ja bambus.

IMG_6179

Peale selle on loomisel ka täiesti oma Eesti rõivabränd, kes hakkab samuti Eesti niigi kauneid naisi naiselike ja tervisesõbralike riietega ehtima. Mul on siiralt hea meel, et lõpuks ometi saab olla tervislik ja naiselik üheaegselt ja enam ei pea oma kaunist välimust ohverdama selle nimel, et olla öko. Kõike seda imelist maailmaparandamist teeme me harmoonias koos minu mehe Are ja võrratult targa ja kalli sõbranna Katre Abeliga. Nemad on mulle suurteks eeskujudeks ja õpetajateks nii äri tegemisel kui ka paremaks inimeseks saamisel.

 

Miks sa tegeled just loodusele ja tervisele sõbralike rõivastega?

Tervis

Aga miks me sööme puhast toitu? Selleks, et olla terved ja mitte mürgitada oma keha kahjulike kemikaalidega. Et mitte haigestuda vähki ja paljudesse muudesse tõsistesse haigustesse, mida kemikaalidega väetatud toit praegusel ajal meiega teeb.

Sama lugu on riietega. Kahjulikud kemikaalid imenduvad riiete kaudu meie kehasse ja tekitavad samu haigusi – vähki, allergiaid, närvisüsteemi häireid. Ligi kolmandikku maailmas kasutatavatest pestitsiididest kasutatakse rõivatööstuses. Pestitsiidid mürgitavad aastas 3 miljonit inimest, kellest omakorda 200 000 sureb selle mürgistuse tagajärjel.

Ja ometi on meil olemas kanep, mis on vanim rõivamaterjal ja mis on heas mõttes nagu umbrohi ega vaja kasvamiseks keemiat. Tavarõivatööstuse rõivad on töödeldud kantserogeensete ehk vähki tekitavate ainetega, mis eritavad mürgiseid gaase ning sisaldavad raskemetalle, mis tekitavad eriti lastel närvisüsteemi häireid.

Loodus

Teine oluline põhjus on loodus meie ümber. Vahel tundub, et me kasutame loodust, justkui see oleks ainult meie generatsiooni jaoks loodud. Rõivatööstuses kasutatavad kemikaalid on hävitanud suure osa puhtast joogiveest. Vaikses ookeanis laiub Prantsusmaa-suurune prügisaar, mille põhjus on suures osas meie ületarbimine. Mitmel pool maailmas laiuvad tühjad kõrbed, mis on jäänud sinna puuvilla kasvatamisest. Samal ajal kanepi kasvatamine mitte ei laosta, vaid väetab maad. Ja bambus, millel on omadused, mis hoiavad meid talvel soojas ja suvel jahedas, kasvab ise, looduslikult.

Õiglane kaubandus

Kolmas oluline teema, mida me aina uute ja uute riiete ostmisel endale teadvustada ei taha, on see, kustkohast ja millise hinnaga need rõivad on meieni jõudnud. Aasia riikides õmblevad inimesed terve elu meile odavaid riideid, saades mõned sendid palka ja tehes 16 tundi päevas tööd. Naistele söödetakse salaja sisse rasestumisvastaseid vahendeid, et nad lapseootele ei jääks ja töövõimetud poleks. 30-aastane naine on nii ära kurnatud, et temale enam tööd ei pakuta, asemele võetakse väikesed lapsed, kes on kärmemad. Ometi on meil võimalik valida kanep, mis on äärmiselt vastupidav kangas, mitte osta pidevalt uusi riideid, et oma halba tuju kompenseerida.

Mina usun, et me oleme inimestena nii võimsad, et meil on valik, millist rõivatööstust me toetame.

Minu südameasjaks on pakkuda inimestele valida eluviisi ja väärtusi, mis hoiavad tervist ja loodust ning on ka eetilised. Tänu LA´V-ile on ka Eesti inimestel võimalik valida nüüd rõivaid, mis on tehtud ainult puhastest materjalidest nagu kanep, bambus ja orgaaniline puuvill. Samuti on minu jaoks tähtis, et inimesed, kes neid valmistavad, on hoitud, hoolitsetud ja õiglaselt tasustatud.

View More: https://lass.pass.us/lav

 

Millisena tajud meid ümbritsevat maailma?

Maailm meie ümber on võrratu. See on päris maailm, kus me tegutseme südamega ja armastusest, oleme kõigega üks ja harmoonias – nii looduse kui ka teiste inimestega meie ümber.

Siinkohal panen kirja oma maailmavaate alustalad.

Armastus

Kogu elu aluseks ja tõeks on armastus. Armastusest algab kõik ja armastusest piisab kõigeks. Armastuses on olemas kõik vastused.

Armastuses on tähtis andmine. Armastust ei saa anda selleks, et teine seda vastu annaks. Armastust tuleks anda sügava tänutundega, et sul on inimene, kellele armastust anda. Milline õnn ja rõõm, et on olemas inimene, keda armastusega puudutada, kellele armastusega pai teha, valmistada armastusega süüa ja öelda sügavaima armastustundega “Ma armastan sind.” Seda on nii palju! Sellest peaks piisama. Kui me niimoodi armastusse suhtume, siis saame aru, et me ei ole enam kerjused, kes armastust kerjavad ja teisest sõltuvad, vaid me oleme Jumalad, valitsejad. Ja siis juhtub ime – andes armastust lihtsalt andmisrõõmust, hakkab armastus sinu juurde tagasi voolama, ja mitmekordselt võrreldes sellega, kui palju sina andsid. Mida rohkem armastust anda, seda rohkem armastus saad! Minu ja minu mehe võimas õpetaja Hariprem on öelnud: ära oota oma kaaslaselt mitte midagi, et ta peaks olema selline või tegema seda või ütlema seda. Lihtsalt anna talle armastust! Sellest piisab. Minul on väga vedanud, et mul on mees, kes õpetab mulle igapäev armastust. Ta on esimene inimene, keda ma näen andmas ja andmas, armastusega, enda egost ja soovidest üle olles. See on võimas ja võrratu. Ma loodan, et ma saan ka kunagi tema sarnaseks.

Armastuse aluseks on austus. Minu jaoks on minu mees äärmiselt tark, võimas, hell, armastav inimene. Märkan seda iga päev ja proovin väljendada oma tänutunnet kõige selle imelise eest, mida ta mulle ja meie suhtele annab. Samuti väljendan, kui väga ma teda hindan ja austan. Kogu südamest. Soovin, et ta iga hetk teaks, kui õnnelik ma olen, et minu kõrval on nii imeline ja eriline inimene.

Teadlikkus

Teadlik olemine iseendast, oma tegudest ja mõtetest teeb meist juhid iseenda ja maailma üle. Enam ei juhi maailm meid ja me ei jookse tal järel, vaid meie ise valime, millise maailma me enda jaoks loome. Tavaliselt me jookseme rattas elul järel ja anname vastutuse oma elu eest ära kellelegi teisele. Minu jaoks on oluline aru saada, et mina ise loon iseenda oleviku. Selleks, et luua õnnelikuks tegevat olevikku, on vaja olla oma tegemiste ja mõtete jälgija. Tõeline teadlik olemine iseendast loob minu jaoks rahu ja tõelise õnnetunde südamesse – tõelise keskmes olemise.

Teadlikkus aitab mul kontakti saada minu päris iseendaga. Mida teadlikum ma olen, seda lähemal olen ma iseendale. Sellega, kes ma tegelikult olen ja mida ma tegelikult elust soovin. Minu töö nõuab palju sära ning meediat ja aktiivset suhtlust. Ja sel hetkel valin ma seda nautida täiel südamega! Aga teadlik olles ma tean, et see maailm on väga pealiskaudne ja päris mina valib looduse, mereranna, pere ja rahu. Kui me oleme tõelised, siis me teeme ainult neid asju, mis tulevad meie südame soovist ja me sõltu teiste arvamusest. Tõeline ja ainus õnn on olla sina ise. Ei ole kerge jätta teesklus paremast minast. Aga seda on vaja teha. Me kõik oleme ainulaadsed ja täiuslikud just sellisena, nagu me loodud oleme. Tuleb iseenda ainulaadsust austada ja mitte end teistega võrrelda. On vaja iseennast väärtustada ja nautida seda, kes me oleme. Meil kõigil on oma tugevused. Neid tuleb märgata ja rakendada. Ning mitte hoolida oma nõrkustest. Meie ellu tulevad inimesed, kellel on need tugevused olemas. Laseme neil särada ja meid toetada nende tugevustega ja pakume oma tuge oma tugevustega. See on elu harmoonia ja sünergia. Nii suhtes kui ka äris.

Teadlikus olemises ma märkan ja saan aru, mis mulle tegelikult siin elus väärtuslik on – minu enda, minu mehe ja minu lapse õnnetunne. Kõik muu – äri, raha, meedia –, see on kõik mäng. Praegune ühiskond on selline, et on vaja raha, jõukust ja edukust. Tegelikult piisab armastusest ja loodusest. Aga kui me elame sellises ühiskonnas, siis tuleb sellega arvestada, et neid aspekte on vaja. Lihtsalt seda tuleb võtta kui mängu – mitte sinna sisse ära kaduda, mitte lasta sel mängul iseennast juhtida, vaid ise juhtida seda mängu. Mitte selle mänguga samastuda. Kui on vaja teha tööd, siis teeme, aga rõõmu ja naudinguga. Ning teadmisega, et mina ei ole töö. Ja tööst on alati tähtsamal kohal armastus ja pere.

Vastutus

Mina usun, et igaüks on täielikult vastutav oma olemise ja tegude eest, vastutav oma elu eest. Kui me süüdistame teisi oma halvas elus ja veeretame vastutuse enda pealt oma mehe, sõprade või tööandja peale, siis jääme alatiseks orjaks. Mina märkan tihtipeale, et algne pahameel teise vastu päädib alati pahameelega enda vastu. Kui ma võtan aega enda sisse vaadata, saan aru, et mina olin see, kes ei käitunud ennast väärtustavalt või ei väljendanud ennast piisavalt, et teine mind mõistaks. Kui ma olen vihane või õnnetu, siis olen see mina, kes sellise olemise valinud on. Keegi teine ei saa mind õnnetuks teha, kui ma seda ei vali. Osho on öelnud, et hetkel, kui hakkad nägema oma vigu, kukuvad need nagu kuivanud puulehed. Minul on veel palju lehti, mis vajavad kukkumist, aga õnneks märkan tänu oma suurimatele õpetajatele – oma armsatele lähedastele – pidevalt lehti, mis vajavad maharaputamist. Olen sellegi üle õnnelik, et ma märkan oma puudusi ja saan nendest teadlikuks. Kui tuua tuppa valgus, siis pole vaja pimedust välja ajada, ütleb Osho. Kõik algab minust enesest. Vastutuse võtmine annab vabaduse. Teadmine, et mina ise vastutan oma elu eest, annab väe – teadmise, et olen kõikvõimas looma kõike, mida mu süda soovib.

Universumi usaldamine

Üks väga suur teema, millega ma viimasel ajal iga päev ühel või teisel moel ühenduses olen, on universumi usaldamine. On vaja usaldada elu ja universumi väge. Uskuda, et universum toetab meid igal sammul ja kõik, mida meil vaja läheb, on meil alati olemas. Kui ma seda valisin märgata, siis näen, kuidas iga päev universum mulle kingitusi teeb. Suurimad kingitused on oma mehe ja lapse armastus, mida ma erinevate hetkede ja viiside näol iga päev kingituseks saan. Aga palju on ka väikesi kingitusi, mida ma märkan ja samaväärselt väärtustan. Tulen just Berliinist Ehtical Fashion Weekilt ja seal nägin, kuidas elu iga päev minu eest hoolitses. Olid need siis piletid üritusele, mis minu äri jaoks olulised on, või kontaktid, mis meie imelist tervislikku rõivaäri paremini Eesti inimesteni aitavad tuua või ka lihtsalt peegeldused teistelt inimestelt, meenutamaks mulle, kui õnnelik ma olen, tuletades mulle meelde tänulikkust. Märkan iga päev, et minu ellu tulevad just õigel ajal õiged inimesed ja kui olen ärkvel, siis märkan tänulikkusega, miks nad minu ellu on tulnud.

Üks oluline õppetund, millega ma samuti viimasel ajal kontaktis olen, on see, et kõik asjad tulevad meie ellu täpselt õigel ajal. Kui mõni asi või olukord, mida me nii väga soovime, mingil põhjusel siin ja praegu ei realiseeru, siis tuleb see lahti lasta. Järelikult on universumil meie jaoks palju imelisemad kingitused varuks. Aga see on raske, kuna me oleme siin elus harjunud kõike saama kohe ja ei suuda kuidagi leppida, kui asjad ei ole täpselt nii, nagu me soovime. Olen väga julge, enesekindel ja aktiivne ning olen elus läinud läbi tule ja vee, kui ma midagi saavutada tahan. Olen matnud sellesse palju energiat, nähes tagantjärele, et seda poleks vaja olnud. Tegelikult on enamik liigsuurest tahtest tulnud jõupingutused mingi hirmu tagajärg. Ja hirmust tehtud teod on soovitud lahenduste jaoks takistused teel.

Me ise loome oma õnne

Universumi usaldamisega koos on tulnud ka kindlus, et minu ellu tuleb kõik imeline just sellisel kujul ja sellisel ajal, nagu vaja. Ja muidugi kaasneb sellega ka jälgimine, mida ma mõtlen. Muutes oma mõtlemist, saan muuta oma elu. Mida iganes ma soovin saavutada, on vaja sellesse uskuda ning visualiseerida seda nii, nagu see on juba olemas, tehes seda suurima tänutundega. Juba piiblis öeldi, et teile sündigu teie usku mööda. Ja et kõik on võimalik sellele, kes usub. Inimesed tervenevad ja saavutavad oma unistused tavamaailma jaoks müstilisel moel. Mina usun, et selle taga on siiras ja puhas usk ning tänutunne. Tänuga täidetud südame jaoks on avatud kõik maailma imed ja küllus.

Oma soovide puhul proovin ka silmas pidada, et need soovid, mis ei kanna vaid minu enda lootusi ja ootusi, vaid on kogu universumi hüvanguks, täituvad kiiresti ja veatult. Seetõttu on aina olulisem mõelda läbi ka oma tänane tegevus tööalaselt – kas see teeb maailma paremaks paigaks. Seetõttu olen ma ääretult tänulik oma mehele, kes oli see, kes selle kauni mõtte minusse istutas: muuta maailma paremaks tervislike ja looduslike riiete kaudu. Usun, et meie kiire edu on tulnud paljuski ka tänu sellele, et see ei ole lihtsalt äri, vaid me muudame reaalselt sellega inimesi tervemaks, säästame loodust ning väärtustame õiglaselt neid inimesi, kes neid kauneid rõivaid toodavad.

Tänulikkus

Väga suur õppetund, mida ma iga päev õpin, on tänulikkus selle eest, mis mul on. Märkan, et olen terve elu elanud homses. Kui mul oli olemas väga edukas karjäär ja finantsilised rikkused, keskendusin ma sellele, mida mul ei ole. Täna on mu elus võimas ja imeline mees ning täiesti täiuslikult jumalik poeg, aga minu energia läheb igapäevaselt sellele, et äriliselt veel kiiremini ja kaugemale jõuda. Soovin, et jõuan teadlikkuse kaudu selleni, et valin märgata oma elus seda, mis mulle antud on ja olla tänulik selle üle iga hetk. Sest seda on nii palju! Ja mõista, et armastus ja pere on see, mis on päris ja ehe. Südamesse vaadates tean, et harmoonia on minu jaoks harmooniline ja õnnelik mina, minu mees ja laps. Usun, et kui panna oma energia armastusse, siis realiseerub ka kõik muu.

ARMASTUS MEIE paint 2

 

Kas tajud tulevikku positiivse või negatiivsena?

Ma usun, et varsti tuleb maailm, kuhu on jäänud järele vaid kõik autentne ja algne – puhas ja kaunis loodus ning teadlikud ja armastuses elavad inimesed.

Olen oma unistustes korduvalt visualiseerinud maailma, kust on kadunud kõik piima, liha, plasti ja muud ebavajalikud tehased ja tootmised; kus ei ole inimesi petvaid pangandussüsteeme ja mõttetuid töökohti, kus inimesed tapavad ja kulutavad oma elu. Loodan näha maailma, kus kaupluse nime väärib ainult asutus, kus müüakse tõesti õiget toitu – puu- ja juurvilju, mitte meie tervist tapvat Coca-Colat ja Chupa Chupsi. Meil on olemas kõik, et inimesed saaksid kasutada vaba energiat, ometi saastame oma kaunist Eestimaad põlevkivituha mägede ja saastega.

Kui inimestele ei surutaks peale neid valikuid, mida tehakse tänapäeval kahjuliku toidu, asjade ja riiete näol, vaid tal olekski võimalik valida ainult väestav ja tervislik asi, muutuks maailm hetkega selliseks, nagu me oleme unistanud. Ma loodan, et kaovad ära vastutustundetud ettevõtted, kes massiliselt toodavad nii meile kui ka meie lastele suhkru ja keemiaga magusat või vähki tekitavate ainetega töödeldud rõivaid. Samuti kaovad ära koolisüsteemid, kus õpetatakse küll konna siseelundeid, kuid mitte seda, kuidas olla õnnelik inimene. Kuidas olla õnnes, harmoonias ja armastuses koos naine ja mees. Ma soovin, et me inimestena tajuksime oma väge ja võimu öelda, et me ei soovi enam selles rattas joosta, vaid soovime rahu ja õnnetunnet ning armastust. Kõik muutused algavad meist endist.

 

Mida soovid Telegrami lugejatele?

Tänapäeva kiires maailmas on väga kerge ennast ära kaotada, pole kerge teha õigeid otsuseid ja üldse õigesti elada. Sellistel hetkedel on kõige lihtsam küsida oma südamelt, mida süda arvab. Kui tegutseda südamega ja armastusest, tulevad ka õiged valikud ja vastused.

Ma soovin, et meie kõigi südames on alati teadmine, et muutused algavad meist endist ja me oleme kõikvõimsad neid ellu viima. Me kas usume, et meil on imeline ja harmooniline ning armastusest tulvil elu – või me ei usu. Mõlemal juhul on meil õigus. Meie ise loome oma oleviku. See, mida ja kuidas me täna otsustame ja millesse usume, on meie homne päev. Võtke oma südameasjaks juba täna valida armastus, harmoonia ning rahu ja õnnetunne. Kes end tervena tunneb, on terve ja kes end armastuses ja õnnelikuna tunneb, ongi seda. Iga hetk.

 

Küsitles Mariann Joonas

 

Fotod: Janne Lass, Kristiina Männik-Kivi, Maksim Toome

 

NB! Telegram tegutseb tänu lugejate abile. Kui sinu arvates on Telegramis ilmuv info vajalik ja oluline, võid soovi ja võimaluse korral meid toetada. Telegrami lugeja vabatahtliku toetuse tegemiseks vajaliku info leiad siit.Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt