Kuressaare haigla ravijuht: Saaremaa on jõudnud koroona karjaimmuunsuseni

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

30. detsember 2021 kell 10:40Kuressaare haigla ravijuhi Edward Laane hinnangul on Saare maakonnas koroona-vaktsineerimine ja läbipõdemine jõudnud tasemele, mida saab nimetada karjaimmuunsuseks, kirjutab ajaleht Saarte Hääl.

 

Laane hinnangul on koroonapandeemia Saaremaal lõppenud, edastas leht. “Rääkida saame pigem endeemiast ehk viiruse kohalikust levikust,” sõnas ta ja lisas, et Saaremaa olukorras mängivad rolli nii vaktsineerimine kui ka läbipõdemine, vahendab ERR.

“Viimase seire järgi on Saaremaal immuunsus 86 protsendil elanikest, riskigruppides isegi 90. /—/ See ongi see karjaimmuunsus, mille kohta veel paar kuud tagasi arvati, et seda ei ole,” märkis Laane.

Samas võib see nn. karjaimmuunsus peagi olla juba üle-Eestiline, sest TÜ viimase seireuuringu kohaselt on antikehad on ligi 82 protsendil täiskasvanutest. Kõige suurem on antikehadega eakate hulk, keda on uuringu järgi 91%.

Huvitaval kombel on tõeks saamas eelmisel kevadel faktikontrolli poolt valeinfoks tembeldatud mõtteavaldused, nagu nt USA epidemioloog Knut Wittkowski, kes ennustas, et sulgemistega lihtsalt venitatakse pandeemia kulgu pikemaks. “Kõigi hingamisteede haiguste korral peatab haiguse ainult karjaimmuunsus. Ligikaudu 80%-l inimestest peaks olema viirusega kokkupuude ja suurem osa neist ei tunne isegi, et nad on nakatunud või neil on väga kerged sümptomid, eriti kui nad on lapsed,” ütles ta lisades, et koroonaviirus on võimalik hävitada, kui lubame enamikul inimestel elada normaalset elu ja varjame ühiskonna kõige haavatavamaid osasid, kuni oht on möödas.

Harvardi ülikooli Nakkushaiguste uuringute keskuse epidemioloog Michael Mina, kes on armastatud nii peavoolu teadlaste, poliitikute kui ka ajakirjanike poolt, ütles käesoleva aasta augustis, et esiteks on COVID-19 läbimurdejuhtumeid (ehk vaktsineeritud haigestunuid) USA-s praegu palju rohkem, kui ametlikult tunnistada tahetakse ja teiseks õnnestub viirus lõpuks seljatada mitte sellega kokkupuudete piiramisega, vaid just nimelt loomuliku läbipõdemise teel saadud immuunvastuse tekkimisega.

Ka Martin Kadai avaldas oktoobris arvamust, et üldpiirangute kehtestamine pikendab koroonakriisi, mitte ei lahenda seda.

 

Allikad: ERR, lingid artikli sees

Foto: Kuressaare Haigla SA FB

 

Toimetas Mariann Joonas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt