Kadai: koroonatõend ja ulatuslik PCR-testimine ei ole enam põhjendatud

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

21. veebruar 2022 kell 16:18



Tervise- ja tööministri Tanel Kiige sõnul ei ole valitsusel plaanis PCR-testimise mahtu ja rahastamist vähendada. Perearstide sõnul sunnib kulukat testi tegema koroonapass. Terviseameti erakorralise meditsiini osakonna endise juhi Martin Kadai hinnangul pole aga ulatuslik PCR-testimine ega koroonapassi kasutamine enam põhjendatud, kirjutab ERR.

 

Eelmisel aastal kulutas riik PCR-testidele ligi 55 miljonit eurot. Omikroni tüve leviku ajal tänavu jaanuaris kulutati PCR-testidele seitse miljonit eurot ja riigi raamleping lubaks tänavu testida kokku 100 miljoni euro eest. Tekib küsimus, kui mõistlik selline maksumaksja raha kulutamine ikkagi on, arvestades seda, et koroonaviirust võimaldaks diagnoosida ka kümme korda odavam kiirtest.

Nii näiteks sõnas Laagri perearstikeskuse juhataja Triinu-Mari Ots, et arstina tema raviotsust PCR-test mitte kuidagi ei muuda ning ravis saab ta lähtuda kiirtesti tulemusest.

PCR-testi on aga inimestel vaja koroonatõendi jaoks. „Kuni ei ole selget otsust vastu võetud, et koroonatõend kaob, jäävad inimesed PCR-testi nõudma,“ sedastas ta.

Koroonapandeemia esimese laine ajal terviseameti hädaolukorra staapi juhtinud Martin Kadai ütleb samuti, et PCR-testid ja koroonatõend on tugevalt seotud, kuigi mõlema vajalikkus on pandeemia praeguses faasis küsitav.

“Mõistlik on laboratoorset diagnostikat kasutada siis, kui selleks on kas kliiniline või epidemioloogiline põhjendus. Täna seda suuresti ei ole. Seetõttu ei ole seda mõistlik ka sellises ulatuses kasutada. Sama puudutab tõendit. Koroonasertifikaat nakkusohutustõendina sellisel kujul ei toimi. Kui ta on kunagi kehtestatud eesmärgil, et näitaks inimese nakkusohutust, siis seda ta tänastes oludes enam ei näita,” kommenteeris praegune õiguskantsleri nõunik Kadai.

Valitsuse kokkulepe ei luba koroonapassi Eestis lähiajal kaotada. “Kuni pandeemia on kõrgfaasis, on mõistlik ka umbes senises mahus neid teste edasi teha. Kevadel-suvel saame vähendada. Ja siis on küsimus, milline on meie strateegia nii Eestis kui ka Euroopas sügiseks ja uuteks laineteks,” rääkis Kiik.

Tundub, et kuigi mujal maailmas hakkab pandeemia läbi saama, siis Eesti veel selles suunas ei liigu. Mida täpsemalt teha plaanitakse, saame teada homme toimuval valitsuse pressikonverentsil.

 

Allikas: ERR

Foto: pexels.com

 

Toimetas Sander Soomaa



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt