TV3-e “Suur pettumus”: sõna saavad vaktsineerimise pahupoolega kokkupuutunud inimesed

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

5. oktoober 2021 kell 19:18Eestis on hulk inimesi, kelle arvates on nad ise või nende lähedased saanud kas kergemaid või raskemaid koroonavaktsiinikahjustusi. Kolmedokis “Suur pettumus” seavad arstid ja spetsialistid kahtluse alla Eestis toimuva lausvaktsineerimise. Küsitakse, kas kogu elanikkonna vaktsineerimine on ikka vajalik või on meil ka teisi lahendusi. Saates said lõpuks ometi sõna ka vaktsineerimise pahupoole all kannatanud ja raskete kõrvalmõjude tõttu Eestis elu kaotanud inimeste lähedased ja oponeeriti väitega “Teadaolevalt on raskekujulised vaktsiiniõnnetused väga harvaesinevad”.

 

Üks väheseid perearste Eestis, kes julgeb lausvaktsineerimist kritiseerida, on perearst dr Helen Lasn: “Kuna vaktsiinidega haigust kontrolli alla ei saa, pole õige eristada vaktsineeritud ja vaktsineerimata inimesi ja vaktsineerimisel tuleks suunata fookus 50+ inimestele, mitte noortele, haiguse läbipõdenud aga nakatuvad äärmiselt harva. Kuigi ka meil räägiti karjaimmuunsusest, mis peatab viiruse, on Islandi, Sotimaa, Singapuri ja Iisraeli näited tõestanud vastupidist. Eestis on igapäevastest nakatunutest 30% vaktsineeritud inimesi.

Ravimiametile on jõudnud 22 koroonavaktsiini surmajuhtumi teadet, kui neist ainult kolme peab Ravimiamet tõenäoliseks.

Oma mehe 76-aastasest emast, kellel hakkas vahetult pärast AstraZeneca esimese süsti saamist väga paha olla ja kes kuus päeva pärast vaktsineerimist suri, räägib Lea, kellel on rääkida traagiline lugu ka oma poja sõbrast – juhtumist, mille puhul ei saa vaktsiinisurma välistada. Noormees tundis ennast pärast vaktsineerimist hästi, kuid 16 päeva hiljem läks enesetunne halvemaks ja 21 päeva pärast saabus äkksurm.

Merle räägib oma 50-aastasest vennast, kes suri üks päev pärast teise vaktsiinidoosi saamist (arstide sõnul viis mehe hauda seni avastamata südamekahjustus).

31-aastane päästeametnikuna töötanud Ergo oli terve noor inimene, kes ei kuulunud riskirühma. 10 päeva pärast vaktsineerimist tekkis tal tõsine terviserike ja neli päeva hiljem ta suri. Leinama jäid elukaaslane, lähedased, isata jäi noor laps. Ergo surmajuhtumit uuriti põhjalikult ja leiti, et tegemist on vaktsiinist põhjustatud surmaga, kuid Lea pere võimalik vaktsiinikahjustus jääbki selgusetuks, sest arst ei uskunud, et surma võis põhjustada vaktsiin ja seetõttu ei tehtud lahkamist.

Sõna said teiste seas ka valitsuse teadusnõukoja juht Irja Lutsar ja endine terviseameti erakorralise meditsiini osakonna juhataja Martin Kadai, kes töötab nüüd õiguskantsleri nõunikuna. “Kui see kukub välja niimoodi, et inimene läheb täna vaktsineerima selle pärast, et ta pääseks kinno või ei oleks kuidagi moodi… ei tunneks ennast halvasti, siis tegelikult see ju ei ole õige. Inimene peaks ikkagi vaktsineerimise otsuse tegema tervisest lähtuvalt,” kommenteeris Kadai.

Mis saab vaktsiinikahjustusega inimesest edasi? küsitakse saates. Kes vastutab?

Vaata dokumentaalfilmi “Suur pettumus”: TV3

 

Toimetas Sander Soomaa

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt