Mikser: kuni Ansip on peaminister, lastetoetused ilmselt ei tõuse

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

25. september 2013 kell 19:48Sotsiaaldemokraatliku Erakonna (SDE) esimehe Sven Mikseri hinnangul on tuleva aasta riigieelarve puhul tegu lubaduste murdmise eelarvega, mis ei aita kuidagi lahendada ühiskonna sügavamaid probleeme. Valitsuserakonnad on Mikseri sõnul taganenud mitmest inimestele häälekalt välja reklaamitud lubadusest, teatas riigikogu SDE fraktsioon BNS-ile.

 

“Tuleval aastal ei tõuse tulumaksuvaba miinimum ega tule laste ringiraha, endisele tasemele jääb töötuskindlustusmakse ning ka eelarve ise on juba mitmendat aastat miinuses,“ loetles Mikser.

“Kindlasti ei ole lapsed ja lastega pered valitsuse prioriteediks. Äärmiselt kurb tähtpäev ootab meid jaanuaris, mil  möödub kümme aastat ajast, mil viimati tõusis esimese lapse toetus. Toetust teisele lapsele tõsteti veelgi varem. Peaminister on lastetoetuste asjus lapsi ja lapsevanemaid suutnud küllalt solvata. Niikaua, kuni Ansip on peaminister, lastetoetused ilmselt ei tõuse,“ sõnas Mikser. “Siinkohal on patt rääkida vajaduspõhistest peretoetustest kui edusammust. See on toonud hulga tööd ja paberimäärimist sotsiaaltöötajatele, suurt pettumust peredele ja oodatuga võrreldes kümme korda vähem peresid, kes toetust saavad. Tegu on sotsiaalpoliitilise läbikukkumisega, millega ei tohiks uhkustada.“

Sotsiaaldemokraadid toetavad Mikseri kinnitusel vanaduspensioni täiendavat tulumaksuvabastust. „Kahjuks on see ka kõik. Valitsuse eelistus on tulumaksu protsendi vähendamisel 2015. aastal, mis on ka põhjuseks, miks üldine tulumaksuvabastus järgmisel aastal ei tõuse,“ ütles Mikser. Sotsiaaldemokraadid on Mikseri sõnul vastupidisel arvamusel, leides, et tulumaksuvaba miinimumi tõstmine aitab just neid palgasaajaid, kes seda kõige rohkem vajavad.

Lubadus viia õpetajate alampalk  800 euroni tähendab Mikseri arvates seda, et haridusministril tuleb leida sisemiste reservide arvelt kuus protsenti palgaraha, mis võib tähendada hariduse kättesaadavuse vähenemist.

Riigieelarve eelnõu kritiseerisid ka Keskerakonna poliitikud.

 

Andrus Ansip: tuleval aastal inimeste toimetulek paraneb

Andrus Ansip ise jäi Riigikogule 2014. aasta eelarvet tutvustades positiivseks ja ütles, et järgmisel aastal inimeste toimetulek paraneb.

Valitsuse sõnul on järgmise aasta riigieelarve eesmärk kindlustada stabiilne majanduskeskkond, tagada riigi rahanduse jätkusuutlikkus ning suurendada inimeste heaolu ja elatustaset. Järgmisel aastal kasvavad valitsemisalade palgakulud ning suureneb keskmine pension. “Eelarve on sotsiaalselt vastutustundlik – aitame neid, kes kõige enam abi vajavad,” sõnas Ansip.

Peaministri kõne leiad täispikkuses siit. Kõne lõpus ütles Ansip: “Hea Riigikogu, Teile üle antud eelarve on koostatud vastutustundlikult. See töötab Toompeal ja Türil, ajab Eesti asja ja selle üle võib uhke olla!”

 

 

Allikad: BNS, Vabariigi Valitsus

Foto: Egon Tintse / Wikimedia Commons

 

Toimetas Mariann Joonas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt