Õiguskantsler soovitab muuta määrusi, et alaealisi võiks koolis laste omal soovil vaktsineerida

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

27. oktoober 2022 kell 11:48Foto: Õiguskantsleri kantselei + Prostock-studio + Canva.com

Et kooliõed saaksid hakata vaktsineerima lapsi vanema nõusolekuta, aga lapse tahtel, on vajalik, et kooliõed mõistaksid õigusakte ühtemoodi, leiab õiguskantsler Ülle Madise.

 

Õiguskantsleri poole pöördus Eesti kolposkoopia ühing, kes juhtis tähelepanu, et koolilaste vaktsineerimise korralduses on mitmeid puudusi, vahendab ERR. Emakakaelavähi ja vähieelsete seisundite uurimisega süvitsi tegelevad naistearstid on mures, et nende puuduste tõttu ei ole HPV vastu vaktsineeritud laste hulk nii suur, kui see võiks olla.

“Ühingu hinnangul on probleem osaliselt selles, et kooliõed ei vaktsineeri kaalutlusvõimelisi lapsi ka siis, kui need ise vaktsineerimist soovivad,” kirjutas õiguskantsler Ülle Madise märgukirjas tervise- ja tööminister Peep Petersonile.

Madise hinnangul võib vaktsineerimise vähese aktiivsuse üheks põhjuseks olla ka asjaolu, et vaktsineerimise nõusolekut küsitakse vanemalt paberkirja teel. Tema sõnul võiks edaspidi infot koolilapse vaktsineerimisest jagada vanematele patsiendiportaalis.

Et aga kooliõed saaksid hakata vaktsineerima lapsi nende omal soovil, on vajalik, et kooliõed mõistaksid oma tegevust vahetult reguleerivaid õigusakte ühtemoodi ning lapse kaalutlusvõime hindamiseks peavad kooliõdedel olema vajalikud teadmised ja oskused.

Sellepärast tegi Madise ka ettepaneku muuta sotsiaalministri määrusi nõnda, et oleks kõigile üheselt selge, mis tingimustel kooliõde võib alaealist õpilast koolis vaktsineerida.

Minister Peep Peterson oli oma vastuses õiguskantslerile probleemi lahendamise vajadusega päri ja lubas esitada õigusruumi muutmise ettepanekud selle aasta lõpuks.

Eestis vaktsineeritakse riikliku immuniseerimiskava raames tasuta 12–14-aastaseid tütarlapsi. Vaktsineerimine on vabatahtlik.

 

Loe pikemalt: ERR

 

Toimetas Mariann JoonasKommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt