Õiguskantsleri hinnangul eirab riigikogu põhiseadust

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

19. september 2013 kell 12:08Õiguskantslerile teeb muret olukord, kus mõni riigikogus vastu võetud õigusakt on põhiseadusega vastuolus, kuid rikkumist õigustatakse väitega, nagu teeniks see mõnda põhiseadusega ühildatavat hüve, vahendab BNS.

 

Õiguskantsler Indrek Teder ütles neljapäeval riigikogus peetud aastaettekandes õiguskantsleri mullusest tegevusest, et teda paneb muretsema leviv arusaam põhiseadusest kui tervikust. Õiguskantsler viitas olukordadele, mille puhul vastuvõetud õigusakt on vastuolus mõne põhiseaduse sättega, aga selle rikkumise trumpab justkui üle tõsiasi, et õigusakt teenib mõnd põhiseadusega ühildatavat hüve.

Tederi hinnangul tõukab selliste argumentide kasutamine libedale pinnale, mille teises otsas terendab nii vastutulelikuks venitatud põhiseadus, et seda ei saagi rikkuda, kuna alati on olemas vabandus mõne üldise põhimõtte või kollektiivse hüve näol. Õiguskantsler rõhutas, et põhiseaduses on üksikasjalikud keelud ja nõuded seetõttu, et luua ühiskondlikule elule kindel ja usaldusväärne raam – et valitseks seadus, mitte need, kes seadust rakendavad.

Õiguskantsler tänas parlamenti hea koostöö eest, juhtides seejuures tähelepanu sellele, et 2012. aastal riigikogule tehtud varasemast märksa suurem ettepanekute arv ei ole kriitika, vaid märk toimivast koostööst. Õiguskantsler täpsustas, et sageli jõuavad temani probleemid, mida seadusandja ei soovinud esile kutsuda ja kui oleks osatud neid probleeme ette näha, siis oleks tõenäoliselt seaduse eelnõud ennetavalt kohendanud.

Teder käsitles oma ettekandes ka Euroopa Stabiilsusmehhanismi (ESM) kohtuvaidluse teemat, täpsustades oma toonast seisukohta. Veel juhtis ta oma ettekandes tähelepanu jätkuvale Euroopa Liiduga lõimumisele ja sellega seotud protsessidele, mille raames tuleb õiguskantsleril keskenduda põhiseaduse kaitsmise võimalustele uutes oludes. Õiguskantsler rõhutas, et asutamislepingust tulenevaid kohustusi täites on oluline säilitada põhiseaduslikkuse järelevalve võimalikult suures ulatuses, kuid me ei tohi mingil juhul tasalülitada oma põhiseadust neis valdkondades, kus me pole selleks asutamislepingu järgi kohustatud.

Õiguskantsleri aastaülevaade tutvustab õiguskantsleri tööd põhiõiguste ja -vabaduste kaitsel ning põhiseaduslikkuse järelevalve osas, selles on välja toodud ka õiguskantsleri tegevused väärkohtlemise ennetusasutusena ning käsitletud laste õiguste osakonna mulluseid tegevusi.

 

 

Allikas: BNS

Loe lisaks: Õiguskantsleri veebileht

Foto: juura.com

 

Toimetas Mariann Joonas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt