Vaikiv ajastu on tagasi: riigikogu tahab istungite salvestisi iga 4 aasta tagant kustutada

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

14. jaanuar 2015 kell 17:42Riigikogus läbis 13. jaanuaril teise lugemise eelnõu (Riigikogu kodu- ja töökorra seaduse muutmise seaduse eelnõu 820 SE), mis näeb ette, et riigikogu komisjonide istungite salvestised kustutatakse pärast riigikogu koosseisu töö lõppu ehk iga nelja aasta tagant. Jõustumiseks peab seaduseelnõu edukalt läbima ka kolmanda lugemise ning saama Vabariigi Presidendi poolt välja kuulutatud.

 

Initsiatiiv täpsustada komisjonide töö fikseerimist tuli riigikogu kantseleilt, kes käib kohtuteed (ning on kahes kohtuastmes jäänud kaotajaks) Eesti Ekspressiga nõndanimetatud elamislubade müügi uurimiskomisjoni materjalide kättesaadavuse asjus, vahendab “Aktuaalset kaamerat” ERR.

Otsust säilitada komisjonide istungite salvestisi ainult neli aastat, põhjendas riigikogu põhiseaduskomisjoni esimees reformierakondlane Rait Maruste sellega, et praegused salvestised on korrastamata ja neid on kümnetes või isegi sadades tundides. Ta lisas, et salvestised tuleks korrastada, sest istungitel räägitakse ka kõrvalistest asjadest ning visatakse nalja.

Keskerakonna fraktsiooni liige Mihhail Stalnuhhin rõhutas, et riigikogu on kõrgeim võim Eestis ja lisas: “Tuleb võimule keegi Jossif Stalin ja arhiivist koristatakse ära kõik dokumendid, mis puudutavad ühte, teist, kolmandat ja tuhandeid inimesi. Siis tuleb järgmine mees ja tuleb järgmine puhastus, järgmine mees ja järgmine puhastus. Me ei peaks sellest lähtuma, me peaksime teistest näidetest lähtuma.”

Seaduseelnõud on juba kutsutud vaikiva ajastu uueks tulemiseks, nagu ka varasemaid eelnõusid ja ideid, mis aitaksid riigikogu, ministeeriumide ja valitsuse töö jälgi peita või varjata, nagu näiteks riigikogu komisjonide töö salastamine 30 aastaksministeeriumite kooskõlastamisele saadetavate vaheetappide memode salastamine, vaenu õhutamise eelnõu – kaitse poliitikutele nendevastaste sõnavõttude eest või nn saadikupuutumatuse seaduse muutmine, mille kohta isegi president Ilves märkis, et riigikogu liikmete eriline kaitse kohtueelse uurimise ja kohtupidamise eest ei ole kaasaegses Eesti Vabariigis vajalik ning Riigikontrolli avalike suhete juht ja valimiste valvur Toomas Mattson kommenteeris Facebookis, et tema on valmis kogu selle massi enda kõvaketastele hoiule võtma.

 

Allikad: ERR, Riigikogu, Riigikogu 2

Foto: fotoalbum.riigikogu.ee

 

Toimetas Mariann Joonas

 

NB! Telegram tegutseb tänu lugejate abile. Kui sinu arvates on Telegramis ilmuv info vajalik ja oluline, võid soovi ja võimaluse korral meid toetada. Telegrami lugeja vabatahtliku toetuse tegemiseks vajaliku info leiad siit.

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt