Riigikogu kaalub komisjonide töö salastamist 30 aastaks

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

23. jaanuar 2014 kell 14:09iStock_000009511825Small-646x363Riigikogu põhiseaduskomisjon arutab riigikogu töö- ja kodukorra seaduse muutmist, mille kohaselt salastataks riigikogu komisjonide töö 30 aastaks, vahendab Eesti Ekspressi BNS. Samuti võidakse parlamendi liikmetele kehtestada vaikimiskohustus.

 

Projekti kohaselt kuulutataks 30 aastaks juurdepääsupiiranguga infoks riigikogu komisjonide istungite helisalvestised ja üleskirjutused. Kui komisjon soovib, võib istungi üldse salvestamata jätta ning salvestise ja selle üleskirjutuse võib soovi korral ka hävitada.

Riigikogu komisjonid on salvestanud oma istungeid juba aastaid. Samas ei räägi kehtiv kodukorra seadus nende olemasolust midagi. Kui ajakirjandus või riigiprokuratuur on soovinud helifailidega tutvuda, pole riigikogu seda lubanud.

Veel seab arutatav projekt riigikogu liikmetele kohustuse säilitada komisjoni istungite konfidentsiaalsust ja poliitikud ei tohiks pärast istungi lõppu kommenteerida ukse taga ootavatele ajakirjanikele seda, mida teine komisjoni liige rääkis. Vaikimiskohustus lõppeks pärast seda, kui koosoleku juhataja on allkirjastanud istungi protokolli. Sinna pannakse kirja küll otsused, aga mitte sisulist arutelu, kui sõnavõtja seda just spetsiaalselt ei soovi.

Parlamendierakondadest arvavad ainult sotsid, et komisjonide töö peaks olema avalik.

Riigikogu põhiseaduskomisjoni reformierakondlasest esimees Rait Maruste ütles, et 30-aastane salastamine tundub tema meelest väga ebamõistlik. “Samas riigikogu ei saa vaadata ühe pintslitõmbega. On sotsiaal-, keskkonna-, riigikaitse- ja väliskomisjon, mille töö võib olla sensitiivsem. Tuleb hinnata komisjoni kaupa,” sõnas Maruste.

Projekt piiraks Maruste sõnul poliitikute õigust komisjonis toimunu avalikustamisel, et inimesed saaks komisjonis rääkida avameelselt ja ilma kartuseta. 

Allikad: BNS, Eesti Ekspress

Foto: istockphoto.com

 

Toimetas Mariann Joonas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt