President tegi Rõivasele ülesandeks moodustada uus valitsus

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

14. märts 2014 kell 14:43President Toomas Hendrik Ilves tegi reedel, 14. märtsil reformierakondlasest sotsiaalministrile Taavi Rõivasele (34) ülesande moodustada uus valitsus. Veel eile avaldas ta tööandjate keskliidu aastakonverentsil Siim Kallase valitsuse moodustamisest loobumisele viidates nördimust, et kaotasime viimase sajandi vältel Eesti edule pühendunud mehe, kelle aususes ja siiruses head teha pole ta kunagi kahelnud. 

 

Ilvese sõnul ootab ta uuelt valitsuselt eelkõige senisest veidi sotsiaalsemat suhtumist, tahtmist ja oskust kuulata erinevate osapoolte häält, võimet mitte pidada end ilmeksimatuks, samuti oskust pidada läbirääkimisi.

Taavi Rõivas kinnitas, et võtab valitsuse moodustamist täie tõsidusega ning ülesandeks on võimalikult kiiresti panna paika toimiv enamusvalitsus. “Uus valitsus pühendab oma töös rõhuasetused sellele, et Eesti inimeste sissetulekud kasvaksid, kuid seab väga tähtsale kohale ka inimeste toimetuleku ja selle, et Eestis saaksid hakkama kõik,” rääkis Rõivas reedel ajakirjanikele.

Tema sõnul on oluline ka, et Eesti julgeolek oleks tagatud. “Peame suurendama tähelepanu valdkondadele, mis on julgeolekuga seotud. Kindlasti moodustame valitsuse, mis on näoga rahva poole,” lisas Rõivas.

Reformierakond ja Sotsiaaldemokraatlik Erakond (SDE) alustavad valitsuse loomiseks koalitsioonikõnelusi. Rõivase sõnul algavad läbirääkimised valitsusliidu leppe teksti üle laupäeval ning selleks moodustatakse ametlikud delegatsioonid. “Seni on toimunud sotsiaaldemokraatidega konsultatsioonid, mis on meile mõlemale andnud kindlust, et koostööga on võimalike edasi minna ja luua Eestile hea valitsus,” rääkis ta.

SDE juht Sven Mikser tõdes, et sotsiaaldekokraadid on Reformierakonnaga pidanud konsultatsioone mitu päeva, mis on olnud täis pingelisi arutelusid ja ootamatusi. Tema sõnul ei pea SDE valitsuskoalitsiooni läbirääkimisi lihtsaks ülesandeks, samas avaldas ta usku, et ka valimisteni jääva ühe aastaga on võimalik teha ja algatada olulisi asju.

Nüüd jääb üle vaid küsida: mis oli palju segadust tekitanud Ansipi-Kallase vangerduse mõte? Ansipi lahtikangutamine? Taavi Rõivas on hiljuti silma paistnud sellega, et aitas koostada neljapäeval valitsuses heakskiidetud kollektiivlepinguid ja streike reguleerivat seaduseelnõu, mis on streigiõiguse piiramise eest palju kriitikat saanud.

 

Allikad: BNS, E24, Presidendi Kantselei

Loe ka: Eesti Päevaleht “Repliik: Valikuline minevik”

Foto: Mihkel Maripuu, PM/Scanpix

 

Toimetas Mariann Joonas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt