Savisaare, MMS-i ja muu varjus võib politsei saada õiguse raskelt haige ravile allutamiseks

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

24. september 2015 kell 21:49Kohalike skandaalide, nagu Sadama-afäär, Savisaare uurimine, MMS-i näidispoomine või isegi 550 pagulase määramine, varjus on riigikogu sotsiaalkomisjon otsustanud toetada nakkushaiguste ennetamise ja tõrje seaduse muudatusi, kus on rõhku pandud vaktsineerimise kättesaadavuse parandamisele ning ohtlikku nakkushaigust põdevale inimesele tahtest olenematu ravi korraldamisele. Muuhulgas soovitakse muuta ka töötajate tervisekontrolli põhimõtteid nakkushaiguste suhtes ning referentteenuste korraldamist reguleerivaid sätteid.

 

Politseile õigus inimesi vägisi ravile allutada

Riigikogu sotsiaalkomisjon on välja töötanud eelnõu nakkushaiguste ennetamise ja tõrje, loomatauditõrje ning toiduseaduse muutmiseks. Üheks vastuoluliseks punktiks uues eelnõus on nakkushaiguste ennetamise ja tõrje seaduse (NETS) säte, millega antakse politseile õigus sekkuda ohtliku nakkushaiguse põdeja ravile allutamisel, kui ta on teistele ohtlik, keeldunud ravist, rikkunud ravirežiimi või on teadmata kadunud. Sotsiaalkomisjoni esimees Aivar Kokki sõnul mõeldakse eriti ohtlike nakkushaiguste all eelkõige tuberkuloosi, katku või koolerat.

 

Muudatused vaktsineerimise korras

Eelnõuga on asutud korrigeerima ning täpsustama ka vaktsineerimist puudutavaid sätteid, sealhulgas tervishoiuteenuse osutaja ülesandeid ning kohustusi immuniseerimise korraldamisel. Näiteks tohiks edaspidi vaktsineerimisi teostada lisaks arstile ja õele ka ämmaemand.

Kehtetuks plaanitakse tunnistada volitusnormid, mis hetkel puudutavad epideemia korral tehtava immuniseerimise ning imuunsustausta jälgimise korda ja valdkonna eest vastutavale ministrile plaanitakse anda volitus kehtestada epideemia korral läbiviidava vaktsineerimise tegevusjuhised.

Vaktsineerimiste kättesaadavuse parandamiseks täpsustatakse NETSis perearsti kohustust tagada oma nimistu patsientidele immuniseerimist kui üldarstiabi teenust. Ühe sättega soovitakse anda Eesti Haigekassale (EHK) volitused rahastada enda eelarvest nakkushaiguste ennetamist ja tõrjet.

Eelnõu viimase eesmärgina on välja toodud võimalust taotleda vaktsiinidele ravimisoodustust või vaktsineerimiste lülitamist teatud riskirühmadele EHK rahastatavate tervishoiuteenuste loetellu; sealhulgas kõnealused vaktsiinid on immuniseerimiskava välised.

Eelnõu (74 SE) läheb esimesele lugemisele 30. septembril.

 

Ühe tähtsa uudise peitmine teiste taha

Kuigi pealkirjas välja toodud seik politseile antava lisaõigusega võib eraldiseisva uudisena tunduda tühisena, siis allpool välja toodud “samal teemal” artiklite kõrvale seatuna on ta osa suuremast pildist, mis igas vallas politseile suuremaid õigusi andes viitab politseiriigi võimalikkusele.

Ja need. kes rõõmustasid, et Savisaar lõpuks ometi vaibale kutsutakse, võiksid mõelda võimalusele, et see oli kontrollsüsteemi poolt sihilikult kavandatud lüke suunamaks inimeste pilgud mujale. Kui tõesti tahta vastutusele võtta kõiki seadusi rikkunud poliitikuid, oleksid arreteerimised mitte aastas üksikud vaid iganädalased uudised. Millegipärast tegelevad nad kõik aga riigi juhtimisega edasi. Kui mingisugune jõud suudaks panna lõpu globaalsele korruptsioonile, siis ei jääks Toompeale mitte ühtegi inimest alles – nad kõik saaksid eluaegse vanglakaristuse – president, kapo ja peavoolumeedia omanikud samuti. Ärgake üles ja üritage vaadata suuremat pilti.

 

Toimetasid Allar Pajuste ja Hando Tõnumaa 

 

Allikad: Riigikogu pressiteade, Nakkushaiguste ennetamise ja tõrje seaduse ning teiste seaduste
muutmise seaduse eelnõu, eelnõu juurde käiv seletuskiri

Foto: dailydot.com

 

NB! Telegram tegutseb tänu lugejate abile. Kui sinu arvates on Telegramis ilmuv info vajalik ja oluline, võid soovi ja võimaluse korral meid toetada. Telegrami lugeja vabatahtliku toetuse tegemiseks vajaliku info leiad siit.Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt