Politsei- ja piirivalveamet ostab 2 miljoni euro eest droone

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

20. jaanuar 2014 kell 10:14Dec. 17 airpower summary: Reapers touch enemy forcesPolitsei- ja piirivalveamet (PPA) ostab 2 miljoni eest vaatlusdroone, mis hakkavad piiri valvama ja vajaduse korral kadunud inimesi otsima, vahendab Eesti Päevalehte BNS.

 

“Meil on neid vaja peamiselt vaatluse jaoks. Olgu siis öisel või päevasel ajal. Praegu kasutame piirivalvetaktikas seireseadmeid nagu kaamerad ja radarid ning patrulle, milleks on vaja nii inimesi kui ka autosid. Siiski on Eesti piir liiga pikk selleks, et suuta kogu ala tehnikaga ära katta,” selgitas PPA peadirektori asetäitja piirivalve alal Rando Kruusmaa.

Seega oleks tema sõnul suur abi mehitamata õhusõidukitest ehk UAV-dest, mille saaks vajaduse korral õhku tõsta ja lasta liikuda üle üsna suure maa-ala, kus ei ole kaamerat või kuhu patrullil oleks aeganõudev või lihtsalt keeruline pääseda.

Kruusmaa sõnul on taktika, et kogu piirivalve käis patrullidega, möödanik ja inimesed on järjest rohkem muutunud reageerivaks üksuseks, mis läheb välja sinna, kus seade on häiret andnud.

Eesti rahastab droonide otsust 25 protsenti, ülejäänud tuleb Euroopa Liidu sihtfinantseeringust. “Sel aastal me teeme veel eeltööd ja kui fond avaneb, saame kohe hanked ära teha,” ütles Kruusmaa.

UAV-d sobivad piiril tegutsevate salakaubavedajate ja teiste ebaseaduslike piiriületajate teolt tabamiseks. Vajadusel laenatakse UAV-sid välja ka politseile. “Inimese otsimine ja inimelu päästmine on loomulikult esmatähtis,” ütles Kruusmaa.

UAV-sid müüakse komplektidena, kus on sees kaks-kolm platvormi, et kui üks on hoolduses, ei jääks UAV lendamata ja sensorid, mis infot koguvad, seisma. Kui palju komplekte PPA 2 miljoni eest saab, on praegu teadmata. “Pigem oleme valmis, et võtame väiksemaid ja lihtsamaid seadmeid ja siis vaatame, kas suuremaid on ka vaja,” sõnas Kruusmaa.

Luuredroonide ostu plaanib ka Eesti kaitsevägi, esimesed rahad selle jaoks eraldatakse 2015.-2016. aastal. “Luure on prioriteet, kuna julgeolekusituatsioon on keerulisemaks muutunud,” ütles kaitseväe juhataja kindralmajor Riho Terras.

 

Allikad: BNS, Eesti Päevaleht, EPL 2

Foto: Brian Ferguson / U.S. Air Force photo

 

Toimetas Mariann Joonas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt