Taasiseseisvumispäeval nõutakse rahvaalgatuse taasseadustamist

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

19. august 2013 kell 9:52asutav_kogu

Rahvaalgatuse taastamise toetuseks korraldatakse taasiseseisvumispäeval, 20. augustil 2013 kell 12.00 Tallinnas Tammsaare pargis kõnekoosolek ja kell 13.00 algab marss Toompeale. Mõlema üritusega tahetakse tähelepanu juhtida sellele, et olukord Eestis nõuab rahvaalgatuse taasseadustamist.

 

”Põhiseaduse §1 järgi on meil ”kõrgema riigivõimu kandja rahvas”, § 56 lõige 2 järgi ”kõrgemat riigivõimu teostab rahvas hääleõiguslike kodanike kaudu /-/ – rahvahääletusega”. Samas pole rahval vähimatki võimalust sekkuda üleolevate võimurite tegemistesse. Selle asemel peab rahvas iga nelja aasta tagant üle ehk siis ära andma oma otsustusõiguse riigiasjades nendele samadele tegelastele, kes vähemalt meie silmis on kaotanud igasuguse usalduse,” kirjutab oma teadaandes Rahvuslaste Tallinna Klubi (RTK), kes rahvaalgatusmarssi korraldab.

”Meie sirguva põlvkonna hinges ei sünni ega kasva ausust, usaldust ega ustavust ühiskonna ega riigi vastu, kui paberil seisab üks, kuid tegelikkuses kehtivad hoopis muud asjad. See on pettus ja silmakirjalikkus, lisaks veel põhiseaduse täielik eiramine,” leiab RTK.

Sellele tuginedes nõuabki Rahvuslaste Tallinna Klubi rahvaalgatuse taaskehtestamist, nagu see oli sätestatud Eesti Vabariigi 1920. aasta põhiseaduses.

§ 31: ”Rahvaalgatamise korras on kahekümnel viiel tuhandel hääleõiguslikul kodanikul õigus nõuda, et seadus antaks, muudetaks või tunnistataks maksvusetuks. Sellekohane nõudmine antakse väljatöötatud seaduseelnõuna Riigikogule. Riigikogu võib eelnõu seadusena välja anda või tagasi lükata. Viimasel juhtumisel pannakse eelnõu rahvale ette vastuvõtmiseks või tagasilükkamiseks rahvahääletamise korras. Tunnistab rahvahääletusest osavõtjate enamus vastuvõetuks, omab ta seadusliku jõu.” (Eesti Vabariigi esimene põhiseadus)

RTK eelmine rahvaalgatusmarss toimus iseseisvuspäeval, 24. veebruaril. 

 

Allikad: Vanglaplaneet, Rahvaalgatusmarsi koduleht

Loe 1920. aastal vastu võetud põhiseaduse kohta rohkem: Estonica, Riigikogu koduleht, Histrodamus

Pildil: Asutava Kogu avakoosolek 1919. aastal. (Vikerraadio)

 

Toimetas Mariann Joonas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt