Eesti eliidi hirm rahvahääletuste ees näitab ka hirmu rahva arvamuse ees

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

27. veebruar 2013 kell 11:27 

Erakond Eestimaa Rohelised (EER) on üllatunud, et loomult haritud ja kultuurses ühiskonnas, e-riigis ja muidu avatud meelega Eestis peab president pidupäevakõne, milles rõhutab esindusdemokraatia ülimuslikkust ja hoiatab selle eest, et rahvahääletuste kasutamine võib olla mingit moodi ohtlik.

 

“Siinkohal on meie asi veelkord meenutada ajaloos kinnitust leidnud tõsiasja: vahetu otsustusõiguse jagamine esinduskogude ja inimeste vahel on demokraatia ja ühiskonna arenguks möödapääsmatu,” märkis erakonna juhatuse esimees Aleksander Laane.

Tema sõnul ei arva rohelised, nagu oleks vaja esindusdemokraatiat asendada millegi muuga. “Kuid on päevselge, et esindusdemokraatia vajab sisulist tasakaalustamist. Parim võimalus selleks on siduvate rahvahääletuste ja rahvaalgatuse sissetoomine otsustamisse,” selgitas ta.

Karta, et rahvas võib otsustusõiguse saamisel taastada surmanuhtluse või jätta hariduse rahata, nagu president seda oma aastapäevajutus väljendas, on demagoogiline võte ja üsna jabur oma loomuses, leiab erakond.

 

On selge, et koos siduvate rahvahääletustega näiteks kohalikes omavalitsustes saab kaasneda ka ulatuslik inimeste harimine ja õpetamine. “Meie heaks eeskujuks on olnud Šveits oma ulatusliku otsedemokraatiaga,” ütles Aleksander Laane ja jätkas: “Šveitsi 150-aastane kogemus on selgelt näidanud, et siduvate rahvahääletuste ulatuslik kasutamine on pannud aluse dialoogile rahva ja esinduskogude vahel ning esinduskogud arvestavad rahva arvamusega.”

Rohelised muudavad siduvad rahvahääletused Eesti võimukorralduse loomulikuks osaks. “Meie esimene soov on teha seda kohalike omavalitsuste tasemel ja selles osas ootame endale liitlasi. Liitlasi, kes tahavad tõsta tegelike rahvahääletuste teema üheks peaküsimuseks juba sügisestel kohalike omavalitsuste valimistel,” sõnas erakonna juhatuse esimees.

 

EER on valmis jätkama ka Presidendi ja tema kantselei nõunike harimist selles osas, et rahvast ei maksa karta, vaid tuleb usaldada – mitte ainult sõnades, vaid ikka tegudes.

“Meie põhiseadus näeb ette, et kõrgeim võim on rahval. Seega on loomulik, et selles suunas ka liigutakse. Järgmine samm saab ja peabki olema siduvate rahvahääletuste kasutussevõtt lisaks esinduskogudele. Nii see toimib Šveitsis, kus esinduskogud just seetõttu käivadki rahva mõtte ja ootustega sisuliselt kaasas,” ütles erakonna esimees Aleksander Laane.

Erakonna juhatuse liige Andrei Gudim tõdes, et kui kaheldakse rahva võimes otsustada oma elu ja asjade üle, siis tuleks sama loogika alusel kahelda ka selles, et kas rahvas on esinduskogudesse valitud inimeste puhulgi õige otsuse teinud. “Eliidi, esindusdemokraatia ja valitute ületähtsustamine on hiilivalt omandanud Eestis ulatuse, mis pole võrdsete kodanike riigile sobilik,” tähendas Gudim.

 

 

Allikad: Minut.ee, Erakond Eestimaa Rohelised Facebook

Toimetas Mariann Joonas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt