Rahvakogu ettepanekute arutelu jätkub mitmeks aastaks

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

4. juuni 2013 kell 9:05 

Riigikogu põhiseaduskomisjoni tänasel avalikult istungil oli kõne all rahvakogu ettepanekute menetlemise edasine tegevuskava, mille kohaselt arutatakse neid vähemalt 2014. aasta lõpuni, vahendab ERR.

 

Rahvakogu ettepanekud on riigikogu põhiseaduskomisjoni tööplaanis 2013-2014 aastal, tänasel avalikul istungil andsid Andrei Korobeinik (RE) ja Kajar Lember (SDE) ülevaate ettepanekuist, mis on põhiseaduskomisjonis juba käsitletud ja mis staadiumisse need on jõudnud.

Korobeinik rääkis istungil, et erakondade rahastamise skeemi muudetakse, kuid see on oluliselt kaugel sellest, mida rahvakogu ette nägi. Erakondade rahastamise valemi muutmisel järel saaksid riigikogu valimistel 2-3% hääli saanud erakonnad 30 000 eurot aastas, 3-4 % tooks 60 000 eurot aastas ja 4-5% 100 000 eurot aastas. Rahvakogu ettepanek nägi ette, et 50% rahast jagataks kõigi künnise ületanud parteide vahel võrdselt ja 50% kõigi valimistel osalenud erakondade vahel sõltuvalt saadud häälte arvust.

BNS kirjutab, et oma senise töö käigus on põhiseaduskomisjon toetanud erakondade rahastamise skeemi muutumist, kautsjoni mõju vähendamist ja ka rahvaalgatuse seadustamist. Nii näiteks näeb põhiseaduskomisjoni algatatud erakonnaseaduse muutmise seaduse eelnõu ette Riigikogust välja jäänud erakondade riiklike toetuste olulise suurendamise ja kandidaadi registreerimiseks nõutava kautsjoni vähendamise poole võrra. Samuti suurendatakse erakondade rahastamise järelevalve komisjoni pädevust. Põhimõtteliselt on komisjon toetanud ka rahvaalgatuse seaduse väljatöötamist.

Probleemides, kus põhiseaduskomisjon pole konsensust saavutanud, soovib komisjon arutelu jätkata sügisistungjärgul. Kokkulepet pole saavutatud poliitilise reklaami mahu piiramise, erakonna liikmepiirangu, kompensatsioonimandaatide jaotuse üle ja mitmetel muudel teemadel.

 

Allikad: ERR, BNS

 

Toimetas Mariann Joonas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt