Ametnikele on kõik lubatud: Terviseamet salastas vaktsiinide hävimise aruande

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

26. juuli 2021 kell 18:35Foto: Jürgen Randma, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons

“USKUMATU, AGA TÕSI: Terviseamet salastas vaktsiinide hävimise aruande,“ imestab Priit Hõbemägi täna oma Facebooki lehel. “Terviseamet kuulutas avalikustamisele mittekuuluvaks riigikantselei uurimiskomisjoni nõudel koostatud aruande, milles püütakse välja selgitada jaanipäeva paiku kolme miljoni euro ulatuses hävinenud vaktsiinide asjaolusid,” kirjutab portaal Forte. “Miks on veel ametis minister Tanel Kiik, kantsler Marika Priske, Terviseameti peadirektor Ülar Lanno? Miks? Täna kirjutas Eesti Päevaleht, et laos hävines suur hulk kriitilise tähtsusega laste- ja muud vaktsiine, mille suurtarne oli just äsja Eestisse jõudnud. Selle varu hankimiseks nähti aastaid vaeva. Varu taastamine on aeglane ja vaevarikas. Ma ei saa aru, miks juba süüdlaste pead ei lenda? Poliitiline eliit varjab süüdlasi, sest nad on kõik üks kamp,“ kirjutab Hõbemägi.

 

Forte kirjutab, et ameti pressiesindaja Kirsi Pruudel kommenteeris, et 15.07 kuupäeva kandev dokument pole avalik ja Riigikantselei dokumendiregistrist ilmneb, et aruanne on saanud külge märke “Ärisaladus”.

Miks tõusis jaanipäeva ajal vaktsiinide külmaruumides temperatuur kõrgemale ettenähtud 8 kraadist, ei oska selgitada Terviseamet ega ladusid haldav Riigi Kinnisvara AS, nagu ei tea keegi praegu ka seda, kes sättis temperatuurikõikumise häiresüsteemi selliselt, et see ei häiriks riiklike pühade ajal valdkonna eest vastutavaid ametnikke.

Asja uurimisel teevad tööd Tarbijakaitse ja Tehnilise Järelevalve Ameti eksperdid ning uurimise lõpptähtajana on riigisekretär seadnud augusti keskpaiga.

Tuvastatud on niipalju, et 23. septembril 2019 edastas terviseamet GuardSystemsile tellimuse seadistada süsteem selliselt, et turvafirma saaks sõnumeid häirete kohta tööpäevadel ajavahemikul 17.30-8.00 ja puhkepäevadel ning riigipühadel. Aga 30. septembril 2019 muutis seni tundmatu isik mingil põhjusel süsteemi parameetrid ära. (Ja vahepeal keegi ei kontrollinud?) Selle isiku nahas ei tahaks küll praegu olla…

Seda küünilisem on see, et samal ajal toodetakse uudis, et inimesed võivad riigile tekitada üle 100 000 euro kahju, sest ei tule teisele süstile kohale. Et inimesed on süüdi, aga kui mitme miljoni eest läheb ravimeid halvaks, siis on jokk?

 

Toimetas Sander Soomaa

Foto: Vikipeedia / Jürgen Randma (foto on illustreeriv)Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt