Politseiriigile teed sillutav NETS läheb riigikogus teisele lugemisele. Virtuaalne protest jätkub!

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

25. märts 2021 kell 14:50Foto: Canva

Eile toimus riigikogu täiskogu istungil eelnõu 347 SE ehk „Nakkushaiguste ennetamise ja tõrje seaduse muutmise ning sellega seonduvalt teiste seaduste muutmise seadus“ (NETS) esimene lugemine, kus anti hääled seadusemuudatuse tagasilükkamise poolt ja vastu. Eelnõu läheb teisele lugemisele ja veel kuni 1. aprillini saab igaüks Facebookis osaleda protestis politseiriigi kehtestamise vastu.

 

Seadusemuudatuse tagasilükkamise (ehk politseiriigi kehtestamise vastu) poolt hääletas 18 riigikogu liiget (EKRE poliitikud) ja vastu 62 liiget. Hääletusel viibis kohal 81 saadikut ja puudus 20 saadikut, 1 riigikogu liikmetest ei hääletanud (Aadu Must). Vaata hääletustulemusi riigikogu kodulehelt.

Eilse riigikogu hääletustulemuse põhjal läheb seadusemuudatus edasi teisele lugemisele – muudatusettepanekuid oodatakse kuni 1. aprillini.

Paljud nendest muudatustest on otseses vastuolus Eesti Vabariigi põhiseadusega ja sillutavad teed politseiriigi tekkeks!

Seaduse eelnõu kohaselt võib Terviseamet COVID-19 tingitud kriisi olukorras kaasata korrakaitseorganeid ehk politseid, kellele soovitakse anda järgmised õigused:

  • Küsitleda isikuid ning nõuda nendelt dokumente.
  • Kutsuda politseisse ja kohaldada sundtoomist.
  • Tuvastada isikusamasus.
  • Kohaldada viibimiskeeldu.
  • Teostada vallasasjade läbivaatust.
  • Siseneda isiku valdustesse.
  • Pidada isik kinni ning toimetada teda elu- või viibimiskohta.

Kusjuures kõige eelmärgitu täitmiseks antakse politseile ka õigus kohaldada vahetut sundi. Sisuliselt tähendab see isiku läbiotsimist, tema elukohta tungimist ning seal läbiotsimise korraldamist. Kui isik ei nõustu politsei tegevusega, on politseil õigus kasutada tema vastu ka jõudu.

Endiselt saavad kõik Facebooki kaudu virtuaalselt protestida seadusemuudatuse vastu! Meeleavaldusel osalemine on lihtne – sellel osalemiseks tuleb sündmuse FB lehel vajutada “GOING” / “OSALEN”!

 

Allikad: lingid artikli sees

Foto: Canva

 

Toimetas Sander Soomaa

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt