Vaktsiiniloteriide korraldajad rikuvad ravimiseadust?

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

26. august 2021 kell 18:50Juba mitu nädalat korraldavad haiglad ning omavalitsused loteriisid, et inimesi vaktsineerima meelitada. Selgub, et nagu varasemalt vaktsiinireklaamides osalenud arstid eirasid arstieetika koodeksit, rikuvad praegused vaktsineeritutele mõeldud auhinnaloosid ravimiseadust.

 

Jutist Varro Vooglaid kirjutab oma Facebooki seinal:

“Juriidiliselt on Covid-19 vaktsiinid ravimid. Ravimiseaduse paragrahvis 84 lõige 8 on sõnaselgelt kirjas, et “ravimi väljakirjutamise õigust mitteomavatele isikutele on keelatud anda ravimite näidiseid ning müügiedendusmeetodina müüa või jagada ravimiga seotud esemeid, KORRALDADA RAVIMIGA SEOTUD LOOSIMISI JA LOTERIISID, PAKKUDA RAVIMI OSTUGA SEOSES TASUTA VÕI ALLAHINDLUSEGA RAVIMEID, MUID KAUPU VÕI TEENUSEID.”

Keelu mõte on ilmselge: kedagi ei tohiks meelitada mingeid ravimeid tarbima lähtudes millestki muust kui tervislikust vajadusest. Kuidas on selle taustal võimalik, et nii Tallinna linn kui ka PERH korraldavad moblade ja muu nänni loosimisi, et meelitada lapsi laskma endale neid vaktsiine süstida? Kas seadused enam üldse ei kehti meie riigis? Millega tegeleb ravimiamet, mis peaks seaduse täitmise üle järelevalvet teostama?”

 

Ravimiseadusest leiab veel mõndagi mõtlemapanevat:

§ 84. Ravimireklaam üldsusele /—/(2) Ravimireklaamis üldsusele ei tohi:

2) kasutada last ravimi omadusi esitleva tegelase rollis. 

(5) Ravimite telereklaami edastamisel tuleb lisaks järgida järgmisi nõudeid:

3) lastesaadete eel ja ajal on ravimireklaami edastamine keelatud. (sama käib raadio kohta)

(7) Ravimireklaamis üldsusele on keelatud kasutada materjali, mis:

8) on otseselt või peamiselt suunatud lastele;

 

Küll aga leiab paragraafi lõpust järgneva täienduse:

(10) Retseptiravimite reklaami keeldu ei rakendata vaktsineerimise edendamisele suunatud kampaaniatele, mis on eelnevalt Ravimiameti ja Terviseametiga kooskõlastatud.

Nüüd küsimus on – kas tõesti käivad selle erandi alla ka lapsed? Ja kas tõesti käib selle erandi alla vaktsineerimisele meelitamine auhindade lubamise läbi? Kas see tõesti tundub kellelegi eetiline?

 

Allikad: Ravimiseadus, Varro Vooglaiu Facebook

Foto: Varro Vooglaiu Facebook

 

Toimetas Mariann JoonasKommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt