Ravimiamet: vaktsineerimisele meelitavad loosimised ei ole lubatud

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

1. september 2021 kell 20:10Foto: Canva

Sihtasutus Perekonna ja Traditsiooni Kaitseks (SAPTK) pöördus möödunud nädalal ravimiameti poole, paludes algatada väärteomenetluse isikute suhtes, kes viivad läbi kampaaniaid, millega meelitatakse ennekõike õpilasi loosimises osalemisega enese vaktsineerida laskmisele, vahendas Objektiiv. Täna ütles Ravimiameti esindaja ERR-ile, et vaktsineerimisele meelitavad kampaaniad, loosimised ja kingitused ei ole lubatud ning edasiste rikkumiste korral hakkab amet alustama menetlusi. Kui SAPTK ei oleks olukorrale tähelepanu juhtinud, kas siis ravimiamet oleks üldse reageerinud?

 

SAPTK osutas oma kaebuses, et ravimiseaduse paragrahvis 84 lõige 8 sätestatu kohaselt on ravimi väljakirjutamise õigust mitteomavatele isikutele keelatud anda ravimite näidiseid ning müügiedendusmeetodina müüa või jagada ravimiga seotud esemeid, korraldada ravimiga seotud loosimisi ja loteriisid, pakkuda ravimi ostuga seoses tasuta või allahindlusega ravimeid, muid kaupu või teenuseid.

Ravimiameti õigusosakonna juhataja Kaili Semm ütles ERR-ile, et viimastel nädalatel on avaldatud mitmeid vaktsineerimisele kutsuvaid kampaaniaid, milles pakutakse selle eest erinevaid hüvesid, kingitusi või viiakse läbi loosimisi.

Semm märkis, et ravimiamet mõistab hästi vajadust vaktsineerimise hõlmatust suurendada, kuid juhib kõikide vaktsineerimise korraldajate tähelepanu, et vaktsineerimise suurendamiseks pakutavad hüved kingituste ja erinevate loosimiste näol ei ole selleks sobiv ega kohane meede ning ei ole kooskõlas ravimite ratsionaalse kasutamise eesmärgiga.

Tallinna linnavalitsus korraldas augustikuus koolides mitmeid vaktsineerimisi ning suurema osavõtu tagamiseks loositi kaitsesüsti saanute vahel välja auhindu. Justkui terviseteemalise loterii auhindadeks olid näiteks Burger Kingi kinkekaardid ja Circle K hot-dogid.

Kolmapäeval eetris olnud ERR-i veebisaates “Otse uudistemajast” kommenteeris Kõlvart, et loosimised ja kingitused aitasid vaktsineerimisele anda ühiskonnas positiivsemat fooni. “Ma olen kindel, et see ei ole ebaseaduslik ja ma arvan, et on ka sisuliselt õige, et see lähenemine peabki olema positiivne,” lisas Kõlvart.

 

Ravimiamet hakkab algatama menetlusi

“Vaktsineerimise läbiviijale on kampaaniate korraldamine uus ja kõikidest ravimireklaamile kohalduvatest piirangutest ei olda teadlikud. Ravimiamet võtab ühendust kõikide kirjeldatud kampaaniate korraldajatega, keda ametil õnnestub tuvastada, et selgitada kingituste ja loosimiste keeldu. Edasiste rikkumiste korral tuleb ravimiametil alustada menetlust,” sõnas Semm.

Tervise- ja tööminister Tanel Kiik (KE) ütles ERR-ile, et siin peavad olukorda hindama juristid. “Kui siin on mingeid küsitavusi, siis sellele tähelepanu juhtima ja ravimiamet teeb siin oma tööd,” sõnas minister.

 

Loe pikemalt: Objektiiv, ERR, Ravimiseadus

Foto: Canva

 

Toimetas Mariann JoonasKommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt