Välisministeerium: tuumarelvade vähendamine ei saa olla ühepoolne

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

21. juuni 2013 kell 20:46



 

Eesti toetab tuumarelvastuse vähendamist, kuid see peab toimuma vastastikustel alustel, läbipaistvalt ning mitte ühepoolselt, sõnas välisministeeriumi pressiesindaja BNS-ile.

 

“Eesti on seisukohal, et igasugune tuumarelvastuse vähendamine peab toimuma vastastikustel alustel ja läbipaistval moel ning mitte ühepoolselt. Sellele kutsub üles ka USA president Barack Obama,” kommenteeris ministeeriumi esindaja.

“Eesti jagab ideed tuumavabast maailmast, kuid niikaua, kui tuumarelvad eksisteerivad, jääb NATO tuumaalliansiks ehk tuumarelvad jäävad NATO heidutuse osaks,” sõnas ta, lisades, et see seisukoht on kajastatud ka Lissaboni tippkohtumisel vastu võetud NATO strateegilises kontseptsioonis.

“Samuti on Eesti kindel USA pühendumuses alliansi solidaarsusele ja kollektiivkaitsele ning USA liitlaste julgeoleku garanteerimisele kõigi USA käsutuses olevate vahenditega,” lisas ta.

Leedu presidendi Dalia Grybauskaitė sõnul ei peaks Ühendriigid oma tuumaarsenali ühepoolselt vähendama või tegema kõnelustel raketikilbi Euroopa osiste üle Venemaale järeleandmisi.

“Desarmeerimine, eriti tuumadesarmeerimine, on kahtlemata kasulik kõikidele riikidele, kuid see ei saa olla ühepoolne. Sellest oli samuti juttu NATO tippkohtumisel Chicagos,” ütles Grybauskaitė neljapäeval BNS-ile.

“Ühepoolne desarmeerimine oleks vastutustundetu ja ettevaatamatu, eriti nähes Venemaa reaktsiooni seda laadi ettepanekutele,” lausus Leedu riigipea vastuseks palvele kommenteerida USA presidendi Barack Obama kinnitust, et Ühendriigid suudavad tagada enda ja oma liitlaste julgeolekut ka strateegilise tuumarelvastuse kolmandiku võrra kahandamise järel.

Samuti ütles Obama, et tahab Venemaaga kokku leppida Euroopas asuvate Vene ja USA taktikaliste tuumarelvade vähendamises. Taktikalised tuumarelvad on strateegilistest väiksemad ja mobiilsemad.

Grybauskaitė sõnul ei saa Leedu kuidagi nõustuda sellega, et tuumaarsenali vähendamine toimuks Euroopa raketitõrjesüsteemi arvelt. “Isegi kui selline desarmeerimine algab ning Venemaa ja Ühendriigid alustavad läbirääkimisi, jääb Leedu seisukoht selgesõnaliseks: selline desarmeerimine ei tohi toimuda teiste strateegiliste projektide, kaasa arvatud Euroopa raketitõrje arvelt,” toonitas ta.

 

Allikas: BNS

Loe lisaks: Aljazeera, Wall Street Journal

Pilt: justpaste.it

 

Toimetas Mariann Joonas

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt